• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Kolíková dehonestuje justíciu. Združenie odmieta vyjadrenia exministerky, že sudcovia klamú

Kolíková dehonestuje justíciu. Združenie odmieta vyjadrenia exministerky, že sudcovia klamú

Kolíková podľa prezidenta dlhodobo ignoruje, že nepripravenosť súdnej mapy opakovane deklarovali sudcovia, zástupcovia ďalších právnických profesií, mnohé inštitúcie a orgány verejnej moci.

11.10.2022 (Webnoviny.sk) - Prezident Združenia sudcov Slovenska (ZSS) František Mozner vyzýva poslankyňu a exministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby vyhláseniami, že sudcovia klamú, nedehonestovala celú justíciu a Združenie sudcov Slovenska, ktoré je stavovskou organizáciu sudcov združujúcou približne 600 sudcov. ZSS o tom dnes informovalo v tlačovej správe.

Overovanie sudcovskej spôsobilosti

ZSS nie je zrejmé, ako Kolíková dospela k tomu, že sudcovia sa nehlásia na novovznikajúce správne súdy preto, lebo sa boja previerky sudcovskej spôsobilosti.

Overenie sudcovskej spôsobilosti nie je podľa Moznera pre sudcov žiadnym „strašiakom“. Každý sudca každý rok, na rozdiel od poslancov a členov vlády, prechádza podrobnou majetkovou previerkou na pôde Súdnej rady SR. Tento proces bol zavedený ako protikorupčné opatrenie.

„Je zarážajúce, že bývala ministerka spravodlivosti zároveň tvrdí, že vôbec nevadí, že sa na správne súdy prihlásil nízky počet sudcov, lebo na to budú finančné prostriedky. Evokuje to dojem, že nejde o špecializáciu, ktorou sama po celý čas operuje. Nastavila počet sudcov troch správnych súdov na počet 90 a prihlásených je zhruba 25 sudcov. To je kolaps v priamom prenose. Pani poslankyňa Kolíková dáva za príklad Najvyšší správny súd SR, ktorý sa podľa nej veľmi dobre zriadil," uvádza ZSS a pripomína, že vyše roka od zriadenia najvyššieho správneho súdu, mu pritom stále chýba tretina sudcov.

Nepripravenosť súdnej mapy

ZSS konštatuje, že nepripravenosť súdnej mapy bola opakovane deklarovaná nielen sudcami, ale aj zástupcami ďalších právnických profesií a mnohými inštitúciami a orgánmi verejnej moci, čo Kolíková dlhodobo ognorovala.

Podľa ZSS nie je napríklad pravdou, že súdy majú „jasné pravidlá ako nastaviť rozvrhy práce a vedeli sa podľa nich zariadiť,“ pretože to nevedia ani doposiaľ.

„Predovšetkým, rozvrh práce nepripravujú súdy, ale predsedovia súdov. Legislatívu bývalá ministerka nastavila tak, že ak predseda súdu nepripraví rozvrh práce pre mestský súd do 15.12.2022, poruší zákon. Ak ho však pripraví, tiež poruší zákon. Z tohto procesu totiž vynechala sudcovské rady, ktoré ešte neexistujú. Stále je pritom účinné ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že ak predseda súdu vynechá z procesu tvorby rozvrhu práce sudcovskú radu, dopustí sa závažného disciplinárneho previnenia," dodáva ZSS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie