• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Kedy začnú Slovenské elektrárne so spúšťaním štvrtého mochovského bloku? V tomto roku ho čakajú viaceré míľniky

Kedy začnú Slovenské elektrárne so spúšťaním štvrtého mochovského bloku? V tomto roku ho čakajú viaceré míľniky

Atómová elektráreň Mochovce.

Slovensko by už onedlho malo mať ďalší nový jadrový blok. Slovenské elektrárne totiž pomaly, ale isto finišujú s dostavbou štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Naša krajina si tak udrží miesto medzi európskymi jadrovými veľmocami.

Vďaka jadru, ktoré je už zaradené medzi zelené energie, tak vyrobíme na Slovensku ročne tisíce gigawatthodín elektriny bez emisií oxidu uhličitého.

Skúškové obdobie

Ako uviedla pre portál SITA Energetika hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, na štvrtom mochovskom bloku v tomto roku prechádzajú z fázy výstavby do fázy skúšok. „Chceme ich absolvovať do konca prvého polroka 2025,“ dodala Baková.

Keď dosiahne štvrtý jadrový blok všetky míľniky, na uvedenie do prevádzky bude potrebovať povolenie od Úradu jadrového dozoru SR.


Slovenské elektrárne zatiaľ predpokladajú, že 4. blok elektrárne Mochovce začnú spúšťať v priebehu druhého polroka 2025. Slovenský dominantný výrobca elektriny však upozorňuje na možné meškanie spúšťania nového jadrového bloku, vyvolané tretími stranami.


„V licenčnom procese je viacero účastníkov konania, vrátane protijadrových organizácií, ktoré sa môžu odvolať a zdržať celý proces. Preto nevieme presne povedať, koľko bude trvať získanie licencie,“ konštatovala Baková.

Kontrola zhora


Aj pri tomto jadrovom projekte nesmie chýbať profesionálna kontrola zo strany Úradu jadrového dozoru SR. Bez nej sa totiž na dostavbe jadrového bloku nesmie obrazne povedané pohnúť ani vánok.


Ako uviedla pre portál SITA Energetika Miriam Vachová, riaditeľka kancelárie ÚJD, na štvrtom mochovskom bloku aktuálne prebiehajú ukončovacie práce na technológii a pomontážne čistiace operácie na technologických celkoch, ktoré majú dodávatelia odovzdať do neaktívneho skúšania.


„Práce sú zamerané na pripravenie systémov k prvej integrálnej hydroskúške, ktorá sa má realizovať v priebehu roka 2024,“ dodala Vachová.

Dozor inšpektorov

Inšpektori ÚJD dozerajú na priebeh montážnych prác, pomontážnych čistiacich operácií, tlakových skúšok, odovzdávania systémov po ukončení montáže a priebeh vybraných neaktívnych skúšok.


Kontrolujú starostlivosť o nainštalované vybrané zariadenia ako aj dodržiavanie predpísaných zásad a podmienok montáže zariadení. „Ďalej posudzujú a vyhodnocujú celkovú pripravenosť štvrtého bloku k studenej hydroskúške z pohľadu plánovanej sekvencie predpísaných testov jednotlivých etáp uvádzania jadrového zariadenia do prevádzky,“ doplnila Vachová.

Inšpektori taktiež overujú pripravenosť stavebných objektov k vydaniu povolenia na predčasné užívanie stavby podľa stavebnej legislatívy.

Ešte dlhá cesta

Slovenské elektrárne čaká pre uvedením štvrtého mochovského bloku do komerčnej prevádzky ešte dlhá cesta plná skúšok a previerok. Po zrealizovaní studenej hydroskúšky bude nasledovať malá revízia, následne horúca hydroskúška a veľká revízia.


Po zrealizovaní uvedených činností a odstránení prípadných zistených nedostatkov bude nasledovať proces uvádzania bloku do prevádzky. Ten môže začať až po vydaní povolenia na uvádzanie do prevádzky zo strany ÚJD.


„Správne konanie na vydanie povolenia je aktuálne prerušené. Podmienkou obnovenia konania je dokladovanie pripravenosti 4. bloku na etapu studenej hydroskúšky,“ upozornila Vachová.

Presný termín neuvádzajú

Presný termín uvedenia štvrtého jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce si netrúfnu odhadnúť ani inšpektori z ÚJD.

Jedno je však podľa nich isté, spúšťanie štvrtého bloku začne vtedy, ak držiteľ povolenia pre výstavbu jadrového zariadenia, teda Slovenské elektrárne, splní všetky legislatívne požiadavky na vydanie povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky.


„Okrem iného to zahŕňa aj preukázanie, že sú ukončené všetky požadované stavebné a montážne činnosti, vykonané všetky predpísané individuálne a funkčné skúšky s vyhovujúcim výsledkom,“ konštatovala Vachová.

Výkon bude 471 megawattov

Na základe projektového harmonogramu je čas potrebný na zrealizovanie vyššie uvedených činností približne jeden rok.

„Tento harmonogram predstavuje zámery držiteľa povolenia a z pohľadu sledovania a vyhodnocovania pripravenosti štvrtého bloku na spúšťanie je pre ÚJD iba informatívny,“ uzavrela Vachová.


Výkon nového štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude 471 megawattov (v budúcnosti až do 535 megawattov). Pokryje tak zhruba 13 % spotreby elektriny na Slovensku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie