• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

K planéte Jupiter vyštartovala európska sonda Juice. Od dosiahnutia cieľa ju delia miliardy kilometrov (video+foto)

K planéte Jupiter vyštartovala európska sonda Juice. Od dosiahnutia cieľa ju delia miliardy kilometrov (video+foto)

Raketa vyšle Juice na cestu okolo vnútornej Slnečnej sústavy, pričom séria preletov okolo Venuše a Zeme ho potom gravitačne odhodí do zamýšľaného cieľa.

14.4.2023 (SITA.sk) - K planéte Jupiter v piatok vyštartoval európsky satelit, ktorý preskúma jeho ľadové mesiace. Jupiter Icy Moons Explorer (Juice) Európskej vesmírnej agentúry (ESA) vyniesla do vesmíru raketa Ariane-5, ktorá vzlietla z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane.

Stalo sa tak deň po plánovanom štarte, ktorý odložili pre nepriaznivé počasie. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Cieľ dosiahne približne v 2031

Je to cesta dlhá 6,6 miliardy kilometrov a bude trvať 8,5 roka. Príchod k najväčšej planéte v Slnečnej sústave sa očakáva v júli 2031.

Sonda bude skúmať mesiace z diaľky, a teda len preletí nad ich povrchom. Jej hlavným cieľom je Ganymedes - najväčší mesiac v Slnečnej sústave. Na jeho orbitu by sa mal Juice dostať v roku 2034.

Juice letí k plynnému obrovi, aby preskúmal jeho najväčšie mesiace Ganymedes, Kalisto a Európu. Predpokladá sa, že tieto mesiace pokryté ľadovou kôrou uchovávajú obrovské rezervoáre tekutej vody a vedci chcú zistiť, či by mohli byť domovom pre život.

Zber informácií o obývateľnosti

Jupiter sa síce nachádza v chladných vonkajších oblastiach Slnečnej sústavy, a prijíma len jednu dvadsaťpätinu svetla dopadajúceho na Zem, ale ako poukazuje BBC, gravitačné stláčanie obrej planéty na jej mesiacoch znamená, že majú potenciálne energiu a teplo na to, aby poháňali jednoduché ekosystémy. Podobne ako tie, ktoré existujú okolo sopečných prieduchov na dne zemského oceánu.

Sonda je vybavená radarom, lidarom, magnetometrami, ďalšími senzormi a fotoaparátmi. Juice nebude hľadať konkrétne „biomarkery“. Jeho úlohou je zhromaždiť viac informácií o potenciálnej obývateľnosti, aby nasledujúce misie mohli riešiť otázku života priamejšie. Vedci už zvažujú ďalšie misie, v rámci ktorých by mohli s landermi pristáť na jednom z ľadových mesiacov Jupitera a vŕtať do jeho hĺbky.

Aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyšle k Jupiteru svoj satelit. Clipper bude tiež skúmať Európu. NASA sa ho chystá vyslať na budúci rok, pričom by mal doraziť do cieľa skôr ako jeho európsky partner, keďže ho do vesmíru vynesie silnejšia raketa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie