• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Jarčuška: Britská mutácia zvyšuje úmrtnosť o 36 percent a je o 70 percent nákazlivejšia

Jarčuška: Britská mutácia zvyšuje úmrtnosť o 36 percent a je o 70 percent nákazlivejšia

Nemám radostné slová, pretože máme najhoršie čísla v Európe a dokonca podiel tejto varianty je tu ešte vyšší ako vo Veľkej Británii.

Podľa infektológa a člena Permanentného krízového štábu SR Pavla Jarčušku britská mutácia zvyšuje úmrtnosť o 36 percent a je o 70 percent nákazlivejšia.

Zároveň sa prejavuje horším priebehom ochorenia a zvýšenou úmrtnosťou nielen u starších ľudí. V Košiciach je podiel novej mutácie jeden z najvyšších na Slovensku.

„Nemám radostné slová, pretože máme najhoršie čísla v Európe a dokonca podiel tejto varianty je tu ešte vyšší ako vo Veľkej Británii.

Čaká nás neľahké obdobie, no vakcíny sú dostatočne účinné. Máme tu frflošov a hundrošov, ktorí hovoria, že pán primátor urobil v Košiciach už štyri testovania a nezlepšuje sa to. Ak by tie testovania neboli, nemocnica v Košiciach by dávno padla a nemali by sme kam umiestňovať pacientov,“ skonštatoval Jarčuška.


Podľa výkonného riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Martina Paula sú momentálne na hrane svojich kapacitných možností. Situácia sa u nich začala zhoršovať pred Vianocami. V januári zomrelo na nový koronavírus 207 ľudí, čo je dvojnásobok oproti poslednému mesiacu minulého roka.

Za súčasnú epidemiologickú situáciu nemôžu slabé kontroly polície, ale zlá komunikácia vlády

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Slovensko nakupuje testy na domáce použitie. Nahradí samostestovanie celoplošný skríning?

Briti u seba objavili ďalší nový kmeň koronavírusu. Pfizer aj Moderna pri ňom pripúšťajú nedostatky vakcíny

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie