• Dnes je: Streda 02. apríla 2025 meniny má Zita

Infekcia, ktorú poznáme už od antických čias: Lekárnik radí, ako sa tejto letnej pliagy zbaviť

Infekcia, ktorú poznáme už od antických čias: Lekárnik radí, ako sa tejto letnej pliagy zbaviť

Jednou z najčastejších mykotických infekcií je onychomykóza, ktorá je chorobou nechtov.

Mykotické, teda hubové kožné infekcie ľudstvo pozná už tisícky rokov. V dnešných dňoch patria tieto ochorenia k najrozšírenejším nákazám populácie. Najčastejšie bývajú postihnuté nohy a ruky, najmä priestory medzi prstami.

Mykózy sa však môžu objaviť aj vo vlasovej pokožke alebo v ušiach. Liečba mykotických infekcií je pritom často zdĺhavá, nakoľko huby prežívajú na koži človeka často bez zreteľných chorobných zmien.

V lete by sme mali byť obzvlášť pozorní, teplo a vlhko v súvislosti s potením sa a nevhodným oblečením totiž patogénom mimoriadne vyhovuje. Omnoho rýchlejšie sa množia, ako portálu vZdravotníctve.sk vysvetlil košický lekárnik Peter Ceniga.

Príčiny

„Mykotické infekcie sú často následkom predisponujúcich faktorov. Vznik mykóz je ovplyvnený vekom, stresom, ale aj patologickými procesmi, akými sú napríklad rakovina, cukrovka, AIDS a iné,“ vysvetľuje farmaceut.

Za príčinu šírenia sa mykotických infekcií možno označiť aj užívanie niektorých liečiv, poruchy metabolizmu, zmenené hygienické návyky a niektoré sociálne faktory. Uvedené infekcie môžu pritom postihnúť ktorýkoľvek ľudský orgán.


Pri rozvoji infekcie je rozhodujúca individuálna odpoveď nešpecifickej imunity každého organizmu. Imunita vyvoláva vo všeobecnosti tri typy tkanivových reakcií, môže ísť o chronický, granulomatózny (zrnitý) alebo akútny hnisavý zápal.

Prenos a liečba

Vláknité huby (dermatofyty), kvasinky a dimorfné huby sa prenášajú najmä z človeka na človeka, ostatní vyvolávatelia mykotických infekcií sú prenášaní predovšetkým z prostredia, teda z rastlín, pôdy a vzduchu.


Patogény narúšajú primárne povrchové vrstvy kože, takzvanú rohovú vrstvu a živia sa kožnými bunkami. V závislosti od priebehu sa pritom môžu mykózy prejavovať akútne, ale aj sa stať chronickým ochorením organizmu.

Mykózy sú pravidelne sprevádzané svrbením, pálením, v prípade vaginálnej infekcie výtokom, a tiež odlupovaním kožných čiastočiek. Vlastným správaním to však vieme ešte zhoršiť.


„Škrabanie postihnutých častí môže zhoršiť priebeh mykotického ochorenia, infekcia sa môže zaniesť do hlbších vrstiev kože alebo na iné miesta tela, čo vytvára značné komplikácie pri liečbe,“ uvádza Ceniga.


Liečba mykotických infekcií je u jednotlivých pacientov šitá na mieru podľa stupňa rozsahu a miesta postihnutia. Ťažšie stavy, veľké zasiahnuté plochy, otvorené rany, hnisavé výtoky a podobne, patria do rúk špecialistom.


Väčšinu ľahších priebehov však, naštastie, vedia lekárnici vyriešiť aj bez intervencie lekára vďaka širokému portfóliu voľne dostupných liekov neviazaných na lekársky predpis.

Najbežnejšia mykóza

Jednou z najčastejších mykotických infekcií je onychomykóza, ktorá je chorobou nechtov. Jej výskyt sa v populácii pohybuje medzi 12 až 13 percentami, pričom vo vyšších vekových skupinách stúpa. U 70 a viacročných sa blíži k 50 percentám.


Zdravé nechtové platničky prstov nôh aj rúk majú byť hladké, rovnako hrubé, mierne klenuté, lesklé, priesvitné, ružovej farby. Akokoľvek inak nechty vyzerajú, je potrebné venovať im pozornosť a zistiť, aká konkrétna infekcia ich postihla.

„Lokálna liečba onychomykózy je vhodná, ak je rozsah postihnutia nechtovej platničky do 50 až 60 percent bez poškodenia nechtového lôžka a ak je infikovaných len málo nechtov,“ upozorňuje lekárnik z Košíc.


Aplikovanie antimykotických krémov je v mnohých vážnych prípadoch sporné, nakoľko sa ľahko zmývajú a zotierajú. Za vhodnejšie sa považujú roztoky a nechtové laky, pri ktorých je aktívna substancia v kontakte s nechtovou platničkou.


Ide však o naozaj dlhodobú liečbu, ktorá môže trvať aj mesiace. Dobrou správou však je, že obnova lesku a počiatočné zmeny vzhľadu sa na nechtoch vidno už po prvých siedmich dňoch aktívnej terapie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 2. apríl 2025

horoskopy na dnes stredu 2 april 2025

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 2. apríl 2025

Baran 21.3. - 20.4.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Býk 21.4. - 21.5.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Závisť je prirodzená ľudská vlastnosť, a tak sa nečudujte, keď sa s ňou dnes stretnete. Všetko potrebuje svoj čas a aj vy by ste mali dnes vydržať. Nakoniec nemáte sa veľmi na čo sťažovať.

Rak 22.6. - 22.7.

Nenechajte sa vyviesť z miery banalitami. Radšej sa zdržte zbytočných komentárov. Z večerného rozhovoru vyplynie zaujímavá možnosť. Niečo to však bude stáť.




Všetky Horoskopy pre Stredu 2. apríl 2025





Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie