• Dnes je: Štvrtok 05. augusta 2021 meniny má Hortenzia

Hygienici zverejnili nové opatrenia proti COVID-19. Dotknú sa reštaurácií, škôl, hotelov a lyžiarskych vlekov

Hygienici zverejnili nové opatrenia proti COVID-19. Dotknú sa reštaurácií, škôl, hotelov a lyžiarskych vlekov

Doplácajú aj tí, ktorí pravidlá dodržiavali

Reštaurácie a kaviarne nebudú môcť od 11. decembra podávať jedlo a nápoje v exteriérových častiach prevádzok.

Zákazníci však môžu naďalej využívať donáškové služby a osobný odber.

Ako vo vyhláške vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas, počet nakazených, hospitalizovaných aj počet úmrtí na ochorenie COVID-19 stúpa.

Doplácajú aj tí, ktorí pravidlá dodržiavali

Dodal, že štát preto musí rýchlo zasiahnuť, aby sa situácia nevymkla spod kontroly. O vyhláške informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Mikas tiež uviedol, že vyhláška je súčasťou pripravovaného súboru opatrení na ďalšie zníženie mobility ľudí.

„Plne si uvedomujeme, že tento krok zasiahne aj tých, ktorí napriek značným obmedzeniam poctivo dodržiavali opatrenia, aj keď na to doplácali. Chápeme, že môžu cítiť krivdu, keď plnili podmienky a dočkali sa len ďalšieho sprísnenia,“ poznamenal. Zároveň doplnil, že nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je už následne úlohou príslušných rezortov.


Vyhláška sa týka aj autoškôl, tie môžu od 11. decembra vyučovať dištančnou formou.

Dezinfekcia každú hodinu

Opatrenia pre lyžiarske vleky, lanovky, hotely a podobné zariadenia krátkodobého ubytovania sa sprísňujú od 14. decembra. Maximálna kapacita kabínkovej lanovky bude stanovená na jednu osobu alebo členov spoločnej domácnosti.


Osoby, ktoré budú vleky a lanovky využívať a aj klienti hotelov starší ako desať rokov musia mať negatívne výsledky antigénového alebo RT-PCR testu nie staršie ako 72 hodín. Všetci zamestnanci majú povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom či šatkou.

V spoločných priestoroch hotelov nebude povolené konzumovať jedlo či nápoje. Hygienické zariadenia pri vlekoch a lanovkách budú musieť byť čistené a dezinfikované každú hodinu.


V prípade hotelov a ubytovacích zariadené je naďalej nutné vo zvýšenej frekvencii upratovať, čistiť a dezinfikovať dotykové plochy, dezinfikovať prostriedkami s virucídnym účinkom a vybaviť hygienické zariadenia tekutým mydlom a papierovými utierkami.


PODROBNOSTI O PREDSVIATOČNOM REŽIME PREVÁDZOK


Prehľad najdôležitejších zmien vo vyhláške k činnosti prevádzok a organizácii hromadných podujatí:


Od piatka 11. decembra už nebude povolené podávať jedlá a nápoje v exteriérových častiach prevádzok. Bližšie informácie nájdete v dokumente nižšie.


Autoškoly budú môcť od 11. decembra vyučovať dištančnou formou.


Podmienky pre lyžiarske vleky a lanovky s účinnosťou od 14. decembra:

- maximálna kapacita kabínkovej lanovky bude stanovená na jednu osobu alebo členov spoločnej domácnosti

- všetky osoby staršie ako 10 rokov, ktoré ich využívajú, budú musieť mať negatívne výsledky antigénového alebo RT-PCR testu nie staršie ako 72 hodín

- zamestnanci budú musieť mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom alebo šatkou

- okrem ostatných nárokov na čistenie a dezinfekciu budú musieť tieto prevádzky dezinfikovať hygienické zariadenia každú hodinu

Hotely a podobné zariadenia krátkodobého ubytovania od 14. decembra:

- ich klienti starší ako 10 rokov budú musieť mať negatívne výsledky antigénového alebo RT-PCR testu nie staršie ako 72 hodín

- zamestnanci budú musieť mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom alebo šatkou

- v spoločných priestoroch prevádzok nebude povolená konzumácia jedál alebo nápojov.


Všetky prevádzky naďalej musia vo zvýšenej frekvencii upratovať, čistiť a dezinfikovať dotykové plochy, dezinfikovať prostriedkami s virucídnym účinkom a vybaviť hygienické zariadenia tekutým mydlom a papierovými utierkami.


K povinnosti preukazovať sa negatívnymi výsledkami testov:


Týmto spôsobom znížime riziko prenosu nákazy a zároveň rozširujeme okruh ľudí, ktorí pred sviatkami i počas nich podstúpia testovanie na COVID-19.


Podrobnejšie informácie k pokynu zatvoriť terasy prevádzok verejného stravovania:

Stúpa počet nakazených, hospitalizovaných aj počet úmrtí. Musíme rýchlo zasiahnuť, aby sa situácia nevymkla spod kontroly. Preto, na základe záverov Ústredného krízového štábu, od piatku zatvoríme terasy kaviarní a reštaurácií (prevádzky verejného stravovania). Naďalej však bude možné fungovať prostredníctvom donáškových služieb alebo osobného odberu.


Nemôžeme naďalej tolerovať porušovanie platných vyhlášok a pravidiel zdravého rozumu v gastro-prevádzkach. Veľký počet ľudí bez rúšok každý deň trávi dlhý čas v hermeticky uzavretých priestoroch. Pravidlo o jednej otvorenej stene terasy totiž mnohí vôbec nerešpektujú, čím sa zvyšuje riziko šírenia nákazy.


Plne si uvedomujeme, že tento krok zasiahne aj tých, ktorí napriek značným obmedzeniam poctivo dodržiavali opatrenia, aj keď na to doplácali. Chápeme, že môžu cítiť krivdu, keď plnili podmienky a dočkali sa len ďalšieho sprísnenia.


Prioritou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je už následne úlohou príslušných rezortov.

Rozhodnutie o uzatvorení terás sa nerodilo ľahko, odkladalo sa a je nám to veľmi ľúto, ale nemôžeme naďalej vystavovať ľudí zvýšenému riziku prenosu nákazy.


Kým nebudeme mať vakcínu, musíme obmedzovať stretávanie a mobilitu ľudí – je to jediný účinný nástroj, ktorý zatiaľ máme. Preto vyzývame ľudí, aby mali na pamäti neustále prítomné riziko šírenia COVID-19, odložili všetky stretnutia okrem nevyhnutných, vyhýbali sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, napríklad vianočné trhy, preplnené obchody a ostatné prevádzky. Rovnako vyzývame ľudí, aby nosili správne nasadené rúška, dodržiavali dostatočné odstupy od iných ľudí a pravidelne si umývali alebo dezinfikovali ruky.


Ďalšie dôležité informácie:


Vydaná vyhláška (nájdete tu: https://bit.ly/ciastka_22) je súčasťou pripravovaného súboru opatrení na ďalšie zníženie mobility ľudí. O ďalších opatreniach budeme postupne, podrobne a včas informovať.


PhDr. MUDr. RNDr. Ján Mikas, PhD., MPH

hlavný hygienik Slovenskej republiky

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie