• Dnes je: Nedeľa 22. septembra 2024 meniny má Móric

Hygienici kontrolujú studničky v Slovenskom raji, turisti z nich môžu piť len na vlastné riziko

Hygienici kontrolujú studničky v Slovenskom raji, turisti z nich môžu piť len na vlastné riziko

Tieto studničky nie sú oficiálnym vodným zdrojom, to znamená, že nemajú odborne spôsobilú osobu, ktorá by sa o ne starala tak, aby nedochádzalo k znečisteniu, tým pádom sa kvalita vody mení.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi už niekoľko rokov sleduje kvalitu vody v studničkách Slovenského raja. Bežne kontroluje 21 prameňov.

Odbery vody tam v spolupráci s ochranármi vykonávajú zamestnanci úradu na začiatku a na konci letnej turistickej sezóny.

Ako pre agentúru SITA potvrdil riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, kvalita vody v studničkách je však veľmi premenlivá, a jej použitie je na vlastné riziko.

Zmena kvality vody

Pracovníci RÚVZ v Spišskej Novej Vsi vyrazili do terénu aj po skončení tohtoročnej letnej sezóny v národnom parku. Zámerom je podľa odbornej pracovníčky regionálneho úradu Jany Murkovej získať prehľad o tom, ako sa kvalita vody počas letnej turistickej sezóny mení.

„Z dlhoročných skúseností môžeme konštatovať, že kvalita vody v týchto studničkách, ktoré kontrolujeme, je veľmi premenlivá. To znamená, že nie každý rok je kvalita vody v tej istej studničke rovnaká,“ uviedla.

Nedá sa teda podľa jej slov jednoznačne povedať, v ktorej studničke je počas jedného či niekoľkých rokov voda vhodná na ľudskú spotrebu. Jej kvalita sa totiž môže zmeniť aj z jedného dňa na druhý. Výsledky odberov sú zverejňované na internetovej stránke RÚVZ Spišská Nová Ves.

Pitie na vlastné riziko

„Zvykneme o tom na konci letnej turistickej sezóny informovať aj jednotlivé obce, pod ktorých katastre studničky patria,“ vysvetlila Murková.

Aj napriek kontrole kvality vody Murková upozornila, že pitie vody zo studničiek je na vlastné riziko ľudí. „Tieto studničky nie sú oficiálnym vodným zdrojom, to znamená, že nemajú odborne spôsobilú osobu, ktorá by sa o ne starala tak, aby nedochádzalo k znečisteniu, tým pádom sa kvalita vody mení,“ poznamenala.

Ani správa národného parku tak pre spomínanú premenlivosť podľa Dražila neoznačuje jednotlivé studničky, a teda či ide o pitnú vodu alebo nie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Leteckí záchranári pomáhali počas leta viac ako vlani, najviac práce mali posádky v Poprade

letecki zachranari pomahali pocas leta viac ako vlani najviac prace mali posadky v poprade

22.9.2024 (SITA.sk) - Počas prázdninového obdobia, teda v júli a auguste, vzlietli posádky záchranárskych vrtuľníkov na Slovensku na pomoc celkovo 760-krát. Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku to predstavuje 24-percentný nárast.

Najviac práce mali posádky základne v Poprade, za sebou majú 152 zásahov. Informovala o tom na sociálnej sieti spoločnosť Air Transporte Europe (ATE), ktorá prevádzkuje Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu.

Najdlhší a najkratší let

Najdlhší záchranný let trval 237 minút, keď leteckí záchranári prevážali novorodenca z Michaloviec do Bratislavy. Najkratší dvanásť minút, týkal sa prevozu pacienta po dopravnej nehode v Turanoch do nemocnice v Martine.

„Čo sa týka zahraničných národností, na palubách sme najčastejšie prevážali pacientov z Poľska a Česka. Z pohľadu pohlavia sme ošetrili a do nemocníc previezli 506 mužov a 232 žien,“ bilancovala letecká spoločnosť.

Nárast zvládnutých akcií

Oproti vlaňajšiemu prázdninovému obdobiu narástol o 72 percent počet akcií, pri ktorých bol pri záchrane použitý aj palubný navijak. Vrtuľníky počas leta na palube najčastejšie viezli pacientov s akútnym infarktom myokardu, bolo ich 161.

„121-krát sme pomáhali pri dopravných nehodách, štrnásťkrát sme leteli na pomoc pacientom s alergickou či anafylaktickou reakciou po uštipnutí hmyzom, či uhryznutí plazom, a sedemkrát sme boli privolaní k topiacim sa,“ dodali leteckí záchranári.

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba je súčasťou integrovaného záchranného systému. Posádky ATE zasahujú pri úrazoch v horských oblastiach, lesných terénoch a odľahlých lokalitách, ale aj pri záplavách a hromadných nešťastiach. Zároveň sú často využívané aj pri prevozoch pacientov medzi nemocnicami a transportoch pre transplantačný program.


Počasie