Letnú sezónu v horských strediskách ovplyvnila zmena COVID automatu, zahraničných turistov prišlo málo.
Horské strediská sa pripravujú na zimu, rezort školstva žiadajú o podporu v prípade lyžiarskych kurzov
1.9.2021 (Webnoviny.sk) - Horské strediská na Slovensku vyzývajú ministerstvo školstva na podporu a zmenu komunikácie v súvislosti s lyžiarskymi kurzami.
Informoval o tom Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ záujmového združenia Lavex, ktoré zastupuje viac ako 200 prevádzkovateľov lanoviek a vlekov v slovenských horských strediskách.
Všetci lyžiari aj strediská podľa jeho slov už dnes vedia, ako sa pripraviť na to, aby mohli zabezpečiť lyžiarsky kurz aj pri ministerstvom spomínanej zhoršenej pandemickej situácii. Rezort totiž neodporúča lyžiarske výcviky z dôvodu možných komplikácií pri zhoršení pandemickej situácie a storno poplatky.
Horské strediská
Horské strediská už začínajú prípravu na zimnú sezónu, spoliehať sa pritom môžu len na slovenských návštevníkov. Jej súčasťou bývajú každoročne aj školské lyžiarske kurzy.
Ministerstvo školstva však v súvislosti s lyžiarskymi kurzami upozornilo na to, že školy by mali pri ich organizovaní myslieť aj na náklady spojené s prípadným stornom. Tieto akcie sa totiž riadia usmerneniami COVID automatu o hromadných podujatiach a v prípade zhoršenia situácie hrozí ich zrušenie.
„Nerozumieme rečiam ministerských úradníkov o riziku storna. Slovenské horské strediská v drvivej väčšine prípadov predávajú lístky pre lyžiarske kurzy podľa toho, koľko dní prejazdia, a zaväzujú sa, že žiadne storno poplatky za skipasy nehrozia. Rovnako tak kurzy s ubytovaním by nemali mať problémy zo stornovaním ubytovania, keďže väčšina ubytovacích zariadení v súvislosti s pandémiou výrazne skrátila obdobie na bezplatne storno,“ poznamenal Hlavatý.
Horské strediská zároveň pripomínajú, že pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu určite bezpečnejšia alternatíva ako sedenie v uzavretých miestnostiach.
COVID automat
V strediskách už postupne bilancujú aj letnú sezónu. Na začiatku bola podľa Hlavatého poznačená slabou návštevnosťou. Napriek tomu, že situácia sa v jej druhej polovici stabilizovala, návštevnosť nedosiahla ani minuloročnú úroveň.
„Letná sezóna bola výrazne ovplyvnená zmenou COVID automatu zavedením karantény pre neočkovaných zahraničných návštevníkov od 9. júla. Toto výnimočné opatrenie spôsobilo zásadné zníženie návštevnosti zahraničných turistov najmä z Poľska a Českej republiky,“ uviedol výkonný riaditeľ záujmového združenia.
Kým v období pred pandémiou tvorili zahraniční návštevníci v lete podľa jeho slov takmer 40 percent celkovej návštevnosti, v tomto roku to bolo menej ako päť percent.
Záujmové združenie
Záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov LAVEX vzniklo v roku 1967 ako dobrovoľná záujmová organizácia z iniciatívy 35 prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov.
Za viac ako 50-ročnú existenciu ich počet vzrástol na takmer 200 členských organizácií,čo predstavuje väčšinu prevádzkovateľov týchto zariadení na Slovensku.
Najčítanejšia najnovšia správa
Ďalšia luxusná vila? Matovičovci ukázali majetok bývalej „pravej ruky“ premiéra – VIDEO

17.4.2026 (SITA.sk) - Predstavitelia Hnutia Slovensko upozornili na ďalšie luxusné nehnuteľnosti spájané s osobami blízkymi strane Smer-SD. Tentokrát tvrdia, že Viktor Stromček, bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy u Jána Počiatka, vlastní na francúzskej riviére luxusné vily.
„Nachádzame sa na francúzskej riviére, v jednej z najdrahších oblastí Európy, kde si bohatí Európania kupujú luxusné sídla za milióny eur. Zatiaľ čo na Slovensku rastie chudoba a približne milión ľudí si nedokáže odložiť ani jedno euro mesačne, vláda zvyšuje dane a ruší podporu pre rodiny. A práve tu vidíme, ako zázračne rastú majetky ľudí napojených na Smer,“ povedal podpredseda Hnutia Slovensko Július Jakab priamo z miesta.
Nehnuteľnosti v hodnote miliónov eur
Pred voľbami 2020 napríklad ukázalo verejnosti vilu smeráckeho ministra Jána Počiatka vo francúzskom Cannes za 3,2 milióna eur, vlani sa venovalo vile premiéra Roberta Fica, či Roberta Kaliňáka v Chorvátsku.
Líder hnutia Igor Matovič označil bývalého vysokopostaveného funkcionára Smeru Viktora Stromčeka za „dlhoročnú pravú ruku Roberta Fica“.
„Ide o človeka, ktorý bol pri zásadných štátnych rozhodnutiach a cez ktorého podľa našich informácií prechádzali stovky miliónov eur, napríklad pri príprave investície automobilky Jaguar Land Rover. Tento úradník podľa dostupných údajov zarobil za desať rokov približne 264-tisíc eur. Napriek tomu dnes vlastní alebo kupuje nehnuteľnosti v hodnote miliónov eur,“ poukázal.
Podľa Matoviča má samotná vila na francúzskej riviére hodnotu približne 5 miliónov eur, pričom jej pozemok má rozlohu okolo dvoch hektárov a súčasťou je aj 25-metrový bazén. „Z čoho tieto peniaze pochádzajú? To je otázka, na ktorú musí dať odpoveď vyšetrovanie,“ zdôraznil.
Hnutie zároveň tvrdí, že prípadom sa už zaoberajú zahraničné orgány. „Máme informácie, ktoré chceme poskytnúť francúzskej prokuratúre. Podľa našich poznatkov už vec preverujú aj nórske orgány,“ doplnil Matovič.
Podozrivé finančné operácie
Jakab poukázal aj na podozrivé finančné operácie. Podľa jeho slov nie je normálne, aby človek s takýmto oficiálnym príjmom manipuloval s desiatkami miliónov eur cez rôzne krajiny, vrátane daňových rajov. „Ide o schémy, ktoré podľa odborníkov pripomínajú pranie špinavých peňazí. Niektoré z týchto tokov už analyzovali aj investigatívne organizácie,“ podotkol. So schémami prišlo aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka.
Podľa hnutia ide o širší problém. „Vidíme tu systém, kde úzka skupina ľudí bohatne na úkor občanov. Kým rodiny na Slovensku čelia zdražovaniu a strate podpory, vybraní ľudia si kupujú luxusné haciendy po celej Európe,“ uviedol Jakab. Takéto praktiky sú podľa hnutia možné, pretože títo ľudia pohŕdajú občanmi a spoliehajú sa na to, že pravda nevyjde najavo.
Opozičné hnutie deklarovalo, že v tejto téme bude pokračovať. „Neskončili sme. Budeme ďalej prinášať informácie o majetkoch a praktikách, ktoré považujeme za neprijateľné. Verejnosť má právo vedieť, ako sa nakladá s peniazmi, ktoré patria všetkým občanom,“ uzavrel Jakab.






















