• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Hodinové náklady práce sa v Únii pohybujú od 9 do 54 eur, aké sú na Slovensku?

Hodinové náklady práce sa v Únii pohybujú od 9 do 54 eur, aké sú na Slovensku?

Medzi piatimi krajinami s najvyššie hodnotenou úrovňou hodinových nákladov práce sa popri Luxembursku nachádza aj Nórsko, Island, Dánsko a Belgicko.

Priemerné hodinové náklady práce v Európskej únii v celom hospodárstve predstavovali vlani 31,80 eur. V roku 2022 pritom boli na úrovni 30,20 eur, čo znamená medziročný nárast o 5,3 %.

Nárast o desať percent

Ako ďalej vyplýva z údajov Eurostatu, najnižšie hodinové náklady práce sú v Bulharsku (9,3 eur), naopak najvyššie sú v Luxembursku (53,9 eur). Určite vás zaujíma, kde sa na rebríčku nachádza Slovensko. Je na jedenástom mieste od spodku, s priemernou hodinovou cenou práce na úrovni 17,2 eur. Oproti roku 2022 táto hodnota vzrástla o viac ako desať percent.

Medzi piatimi krajinami s najvyššie hodnotenou úrovňou hodinových nákladov práce sa popri Luxembursku nachádza aj Nórsko, Island, Dánsko a Belgicko. Dve hlavné zložky nákladov práce tvoria mzdy a platy a nemzdové náklady, napríklad sociálne príspevky zamestnávateľov.

Nemzdové náklady

Podiel nemzdových nákladov na celkových nákladoch práce za celé hospodárstvo predstavoval v EÚ 24,7 %. Najnižší podiel nemzdových nákladov zaznamenal Eurostat na Malte (1,4 %), v Rumunsku (5 %) a v Litve (5,4 %) a naopak najvyšší vo Švédsku (32,2 %) a vo Francúzsku (31,9 %).

Hodinové náklady práce v priemysle boli v rámci únie v objeme 32,2 eur, v stavebníctve predstavovali 28,5 eur. V službách hodinové náklady práce predstavovali 31,8 eur. V prevažne nepodnikateľskej sfére boli na úrovni 32,4 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie