• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Hoci sú ceny nehnuteľností v poklese, zrejme budú rásť. Ak vláda nebude dostatočne konsolidovať, Slovensko môže byť krajinou s najdrahšími úvermi na bývanie v menovej únii

Hoci sú ceny nehnuteľností v poklese, zrejme budú rásť. Ak vláda nebude dostatočne konsolidovať, Slovensko môže byť krajinou s najdrahšími úvermi na bývanie v menovej únii

Slovensko dnes patrí do trojice štátov eurozóny, ktoré si požičiavajú na finančných trhoch najdrahšie.

Ceny nehnuteľností sú aktuálne v poklese, no budú zrejme rásť. Vzhľadom na rast reálnych miezd a pokles inflácie bude kúpyschopného obyvateľstva pribúdať, čo opäť vytiahne dopyt a tým aj ceny nehnuteľností smerom nahor.

To bude podľa 365.bank navyšovať aj výšku hypotéky, a tým aj minimálnu sumu potrebných vlastných zdrojov. Na druhej strane je pritom na mieste otázka ďalšieho vývoja úrokových sadzieb na hypotékach. Tie sa čiastočne odvíjajú od centrálnej sadzby ECB, ktorá ostáva nemenná, čo vytvára očakávania budúceho poklesu.

Aspekt nákladov na financovanie štátu

Aj keď trhy podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka očakávajú, že do konca roka klesnú kľúčové úrokové sadzby ECB o 50 bodov, dnes nie je celkom jednoduché odhadnúť, či sa to premietne aj do poklesu cien hypoték pre bežných ľudí.

„Do výslednej sadzby pre konečného spotrebiteľa totiž vstupuje aj ďalší dôležitý aspekt, a síce náklady na financovanie štátu. Platí pritom, že ak si budeme ako krajina požičiavať za drahšie, budú si drahšie požičiavať aj spotrebitelia. Výnosy dlhopisov totiž slúžia ako benchmark pre iné úrokové sadzby v ekonomike, vrátane úrokových sadzieb hypoték,“ vysvetľuje Boháček.

Požičiavame si najdrahšie

Slovensko dnes patrí do trojice štátov eurozóny, ktoré si požičiavajú na finančných trhoch najdrahšie. Pokiaľ vláda nepredstaví a nebude implementovať konsolidačné opatrenia v takej miere, aby naše výpožičné náklady klesli, reálne by podľa analytika hrozilo, že úrokové sadzby na hypotékach nemusia klesať tak, ako v iných krajinách.

„Nielenže by sme sa nedočkali poklesu cien hypoték, ale navyše by sa Slovensko stalo krajinou s najdrahšími úvermi na bývanie v menovej únii,“ uviedol Boháček. Odborníci z 365.bank preto neodporúčajú odkladať kúpu nehnuteľnosti na neskôr.

„Ak zoberieme do úvahy neisté vyhliadky konsolidačných opatrení vlády v kombinácii s aktuálnym poklesom a očakávaným rastom cien nehnuteľností, odporúčame neváhať so žiadosťou o hypotéku. Teraz majú navyše predávajúci, vplyvom predchádzajúceho dočasného ochladenia trhu, vyššiu ochotu vyjednávať o cene. Nižšia cena pritom znamená nižšiu potrebu minimálnej sumy vlastných úspor,“ spresňuje šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič.

Konsolidačné opatrenia vlády

Naopak, ak by sme podľa jeho slov čakali a vsádzali na neistý pokles úrokových sadzieb pre konečného spotrebiteľa, tak pri predpokladanom 5-percentnom náraste ceny nehnuteľnosti a odhadovanom poklese úrokovej sadzby o 0,3 % by nás mesačná splátka vyšla približne o osem eur viac. Pri poklese o 0,5 % voči aktuálnym sadzbám a 10-percentnom náraste ceny by sme dokonca podľa Barbariča splácali mesačne viac o 23 eur.

Analytik 365.bank pritom dopĺňa, že aj v prípade, ak by trhy považovali konsolidačné opatrenia vlády za dostatočné, vplyvom čoho by v druhej polovici roka došlo k zníženiu úrokových sadzieb aj pre koncových spotrebiteľov, neboli by sme svedkami takého skokového poklesu, ako tomu bolo v minulom roku, keď sadzby rástli. A tak by tento vývoj pravdepodobne nedostatočne kompenzoval aktuálnu výhodu v podobe nižších cien nehnuteľností.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie