• Dnes je: Sobota 24. júla 2021 meniny má Vladimír

Hnevajú vás nepresné predpovede počasia? Nový model to môže zmeniť. Dokáže simulovať počasie na celom svete.

Hnevajú vás nepresné predpovede počasia? Nový model to môže zmeniť. Dokáže simulovať počasie na celom svete.

Vedec Dale Durran vyhlásil, že tento prístup ponúka oveľa vyššiu efektivitu.

Súčasné predpovede počasia majú na starosti niektoré z najvýkonnejších počítačov sveta.

Veľké prístroje spracovávajú milióny výpočtov na vyriešenie rovníc na predpovedanie teploty, vetra či zrážok.

Budúcnosť však môže vyzerať inak vďaka spolupráci odborníkov z University of Washington a Microsoft Research.

Rýchlosť je dôležitá

Zistili, že umelá inteligencia môže analyzovať počasie z minulosti na určenie toho, aké ľudí čaká, a to efektívnejšie a raz zrejme aj presnejšie v porovnaní so súčasnými technológiami.

Nový globálny model pracuje s údajmi o počasí za uplynulých 40 rokov a nie s podrobnými fyzikálnymi výpočtami. Dokáže simulovať počasie na celom svete oveľa rýchlejšie a takmer rovnako presne ako tradičné metódy.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieVedúci výskumu Jonathan Weyn vyhlásil, že strojové učenie sa pozerá na typické vzorce a rozpoznáva, ako sa väčšinou vyvíjajú. „Na základe toho, čo sa dialo za ostatných 40 rokov, rozhodne, čo sa stane,“ objasnil.


Nový model nie je taký presný ako súčasné techniky, no umelá inteligencia využíva 7000-krát menej výpočtového výkonu na vytvorenie predpovedí pre rovnaký počet bodov na Zemi.


Takéto zrýchlenie by umožnilo centrám spustiť viacero modelov s odlišnými počiatočnými podmienkami, vďaka čomu môžu pokryť celý rad možných očakávaných výsledkov súvisiacich s poveternostnými podmienkami.

Lepší efekt

Vedec Dale Durran vyhlásil, že tento prístup ponúka oveľa vyššiu efektivitu. „To je na ňom také dôležité. Je prísľubom, že vyriešime problém s predvídateľnosťou, keďže takýto model je dostatočne rýchly na pokrytie veľkého množstva súborov,“ povedal.


Weyn ozrejmil, že umelá inteligencia na rozdiel od fyzikálnych rovníc dokáže pracovať so vzťahmi medzi rôznymi premennými. „Môžeme si dovoliť použiť oveľa menej premenných a vytvoriť oveľa rýchlejší model,“ dodal.


Doterajšie testy boli úspešné, no model by potreboval viac detailných informácií, aby mohol byť konkurenciou súčasným metódam. Predstavuje však nádej pre budúce alternatívne vytváranie predpovedí počasia.

Predpoveď počasia akú ste ešte nevideli! Pozrite, ako vyzerá počasie v rozšírenej realite!

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie