• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Hladina Kachovskej priehrady klesla za deň o 2,5 metra, obnova hydroelektrárne vyjde aj na miliardu dolárov

Hladina Kachovskej priehrady klesla za deň o 2,5 metra, obnova hydroelektrárne vyjde aj na miliardu dolárov

Satelitná snímka zničenej priehrady Kachovka, cez ktorú sa valí voda.

Hladina vody v zničenej ukrajinskej Kachovskej priehrade na rieke Dnipro v Chersonskej oblasti naďalej klesá. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na štátny podnik Ukrhydroenerho spravujúci viacero vodných elektrární v krajine, za jeden deň sa hladina v priehrade znížila takmer o 2,5 metra.

„V stredu o 10:00 bola hladina nádrže v oblasti Nikopoľa na úrovni 14,41 metra. Prepadová hrádza a zemná vložka medzi staničnou budovou a plavebnou komorou sa naďalej zhoršujú.

Počas noci neboli zaznamenané žiadne mimoriadne udalosti. Intenzita záplav sa znižuje, ale v dôsledku výrazného zničenia priehrady bude voda naďalej pribúdať,“ tvrdí Ukrhydroenerho.

Obnova vyjde zhruba miliardu dolárov

Na odstraňovaní následkov sa aktuálne podieľa takmer 800 ľudí a viac ako 170 kusov techniky štátnej pohotovostnej služby.


Obnova hydroelektrárne na ukrajinskej Kachovskej priehrade po jej zničení pravdepodobne bude stáť približne miliardu dolárov. V stredu to uviedla ukrajinská ministerka hospodárstva Julia Svyrydenko.


„Náklady na vybudovanie novej vodnej elektrárne by mohli byť v objeme zhruba jednej miliardy dolárov,“ konštatovala ministerka. Dodala, že bude trvať najmenej päť rokov, kým sa obnoví samotná priehrada. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Škoda bude naďalej rásť

Podľa predbežných odhadov ukrajinského ministerstva životného prostredia a Štátneho environmentálneho inšpektorátu Ukrajiny na vodných zdrojoch bola spôsobená škoda do sumy približne 54 miliónov dolárov, pričom táto škoda bude rásť.


Americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedla, že „bilancia dôkazov, úvah a rétoriky naznačuje, že priehradu úmyselne poškodili Rusi“. ISW v analýze z utorka odkázal na svoju predikciu z októbra 2022. Vtedy sa vyjadril, že ruské sily „sa pravdepodobne pokúsia vyhodiť priehradu do vzduchu, aby kryli svoje stiahnutie“ a zabránili postupu ukrajinských síl.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie