• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Fico vedie kampaň s proruským a protiamerickým posolstvom, Slováci majú slabosť pre slovanských rusov

Fico vedie kampaň s proruským a protiamerickým posolstvom, Slováci majú slabosť pre slovanských rusov

Podľa AP Fico opakuje ruský príbeh o príčinách vojny na Ukrajine vrátane nepodloženého tvrdenia ruského prezidenta.

19.9.2023 (SITA.sk) - Návrat bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica (Smer-SD) k moci by mohol viesť k tomu, že Slovensko opustí svoj demokratický kurz a bude nasledovať cestu Maďarska pod vedením premiéra Viktora Orbána.

Vojenská pomoc Ukrajine

Píše to americká tlačová agentúra Associated Press (AP) s centrálou v New Yorku, ktorá robila s Ficom rozhovor. Poukazuje na to, že Smer-SD vedie volebnú kampaň s jasným proruským a protiamerickým posolstvom, pričom tento trend v Európe silnie.

Iba Maďarsko má podľa AP otvorene proruskú vládu, no aj v iných krajinách vrátane Nemecka, Francúzska a Španielska majú populistické strany skeptické voči intervencii na Ukrajine významnú podporu.

Agentúra pripomína, že 59-ročný Fico je proti vojenskej pomoci Ukrajine, sankciám Európskej únie voči Rusku a je zásadne aj proti vstupu Ukrajiny do NATO, pretože by to podľa neho viedlo k tretej svetovej vojne.

Fico v rozhovore pre agentúru AP povedal, že žiadne západné zbrane, ktoré by smerovali na Ukrajinu, by nezmenili priebeh vojny.

Fico opakuje ruský príbeh

Uviedol, že Európska únia a Spojené štáty by mali využiť svoj vplyv, aby donútili Rusko a Ukrajinu uzavrieť kompromisnú mierovú dohodu.

„Je naivné myslieť si, že Rusko opustí Krym," povedal Fico s odkazom na polostrov, ktorý Rusko anektovalo od Ukrajiny v roku 2014.


Podľa AP Fico opakuje ruský príbeh o príčinách vojny na Ukrajine vrátane nepodloženého tvrdenia ruského prezidenta Vladimíra Putina, že súčasná ukrajinská vláda riadi nacistický štát, pred ktorým etnickí Rusi žijúci na východe krajiny potrebujú ochranu.


Tlačová agentúra ďalej píše, že Fico býval pragmatickejší. Počas jeho prvého štvorročného funkčného obdobia vo funkcii premiéra bolo Slovensko v roku 2007 prijaté do bezvízového schengenského priestoru EÚ a v roku 2009 prijalo euro ako národnú menu.

Korupčné škandály

AP pripomína, že Fico sa dostal do opozície po mnohých korupčných škandáloch spojených s jeho stranou a pouličných protestoch.

Za korupciu a iné trestné činy boli odsúdené desiatky vysokých úradníkov, predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní, politikov a podnikateľov napojených na Smer.


„Malý stredoeurópsky štát, ktorý vznikol v roku 1993 po rozpade Československa, je skalným zástancom Ukrajiny od začiatku invázie Ruska pred viac ako 18 mesiacmi. Slovensko bolo druhým členom NATO, ktorý súhlasil s odovzdaním svojej flotily bojových lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry Kyjevu a tiež daroval systém protivzdušnej obrany S-300,“ píše AP.

Dodáva, že napriek tomu majú mnohí Slováci stále slabosť pre svojich ruských slovanských bratov a sestry a sú vďační Červenej armáde za oslobodenie krajiny na konci druhej svetovej vojny.

Promoskovská propaganda

„Svoju úlohu zohrali aj ruské dezinformačné operácie - promoskovská propaganda je v súčasnosti v slovenských médiách veľmi rozšírená,“ uviedla agentúra.

Zároveň poukazuje na skutočnosť, že Slovensko zaznamenalo väčší pokles dôvery verejnosti v liberálnu demokraciu a západné organizácie ako iné krajiny širšieho regiónu, ktorým otriasli desaťročia sovietskej nadvlády.

Podľa marcového prieskumu, ktorý si nechal vypracovať think tank Globsec sídliaci v Bratislave, si až 51 percent slovenských respondentov myslí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný Západ alebo Ukrajina. Polovica respondentov považuje Spojené štáty americké za bezpečnostnú hrozbu pre svoju krajinu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Výsledok nad 15 percent stranu Hlas-SD nesmierne teší, so Slovenskom sa údajne nič zle nestane (video)

vysledok nad 15 percent stranu hlas sd nesmierne tesi so slovenskom sa udajne nic zle nestane video

1.10.2023 (SITA.sk) - Výsledok nad 15 percent stranu Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) nesmierne teší.

Záväzok pre členov Hlasu

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini opäť zopakoval, že bez jeho strany nebude možné zložiť akúkoľvek vládu. Ako sám uviedol, na jednej strane ich to teší, na druhej strane je to pre členov Hlasu-SD veľký záväzok. Pellegrini pogratuloval predsedovi strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi k predbežnému víťazstvu v parlamentných voľbách.

Gratulácia smerovala aj ostatným politickým subjektom, ktoré prekročili hranicu potrebných päť percent na vstup do parlamentu. Šéf Hlasu-SD zároveň ubezpečoval voličov, že po aktuálnych výsledkoch volieb nemusí zavládnuť panika, strach a taktiež si nemusí nikto baliť kufre a opúšťať Slovensko.

"Nič zlé sa so Slovenskom nestane"

„Nič zlé sa so Slovenskom nestane. V Hlase-SD dáme pozor na to, aby sa Slovensko nevrátilo k starým chybám," zdôraznil Pellegrini. Zároveň by mu dávalo logiku, že by sa Smer-SD pri zostavovaní budúcej vlády obrátil v prvom rade naňho. Líder Hlasu-SD je však stále presvedčený o tom, že v jednej vláde nemôžu sedieť dvaja expremiéri.

„Nefungovalo to Ivete Radičovej s Mikulášom Dzurindom, nefungovalo to Igorovi Matovičovi s Eduardom Hegerom," dodáva.


Počasie