• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Fico vedie kampaň s proruským a protiamerickým posolstvom, Slováci majú slabosť pre slovanských rusov

Fico vedie kampaň s proruským a protiamerickým posolstvom, Slováci majú slabosť pre slovanských rusov

Podľa AP Fico opakuje ruský príbeh o príčinách vojny na Ukrajine vrátane nepodloženého tvrdenia ruského prezidenta.

19.9.2023 (SITA.sk) - Návrat bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica (Smer-SD) k moci by mohol viesť k tomu, že Slovensko opustí svoj demokratický kurz a bude nasledovať cestu Maďarska pod vedením premiéra Viktora Orbána.

Vojenská pomoc Ukrajine

Píše to americká tlačová agentúra Associated Press (AP) s centrálou v New Yorku, ktorá robila s Ficom rozhovor. Poukazuje na to, že Smer-SD vedie volebnú kampaň s jasným proruským a protiamerickým posolstvom, pričom tento trend v Európe silnie.

Iba Maďarsko má podľa AP otvorene proruskú vládu, no aj v iných krajinách vrátane Nemecka, Francúzska a Španielska majú populistické strany skeptické voči intervencii na Ukrajine významnú podporu.

Agentúra pripomína, že 59-ročný Fico je proti vojenskej pomoci Ukrajine, sankciám Európskej únie voči Rusku a je zásadne aj proti vstupu Ukrajiny do NATO, pretože by to podľa neho viedlo k tretej svetovej vojne.

Fico v rozhovore pre agentúru AP povedal, že žiadne západné zbrane, ktoré by smerovali na Ukrajinu, by nezmenili priebeh vojny.

Fico opakuje ruský príbeh

Uviedol, že Európska únia a Spojené štáty by mali využiť svoj vplyv, aby donútili Rusko a Ukrajinu uzavrieť kompromisnú mierovú dohodu.

„Je naivné myslieť si, že Rusko opustí Krym," povedal Fico s odkazom na polostrov, ktorý Rusko anektovalo od Ukrajiny v roku 2014.


Podľa AP Fico opakuje ruský príbeh o príčinách vojny na Ukrajine vrátane nepodloženého tvrdenia ruského prezidenta Vladimíra Putina, že súčasná ukrajinská vláda riadi nacistický štát, pred ktorým etnickí Rusi žijúci na východe krajiny potrebujú ochranu.


Tlačová agentúra ďalej píše, že Fico býval pragmatickejší. Počas jeho prvého štvorročného funkčného obdobia vo funkcii premiéra bolo Slovensko v roku 2007 prijaté do bezvízového schengenského priestoru EÚ a v roku 2009 prijalo euro ako národnú menu.

Korupčné škandály

AP pripomína, že Fico sa dostal do opozície po mnohých korupčných škandáloch spojených s jeho stranou a pouličných protestoch.

Za korupciu a iné trestné činy boli odsúdené desiatky vysokých úradníkov, predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní, politikov a podnikateľov napojených na Smer.


„Malý stredoeurópsky štát, ktorý vznikol v roku 1993 po rozpade Československa, je skalným zástancom Ukrajiny od začiatku invázie Ruska pred viac ako 18 mesiacmi. Slovensko bolo druhým členom NATO, ktorý súhlasil s odovzdaním svojej flotily bojových lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry Kyjevu a tiež daroval systém protivzdušnej obrany S-300,“ píše AP.

Dodáva, že napriek tomu majú mnohí Slováci stále slabosť pre svojich ruských slovanských bratov a sestry a sú vďační Červenej armáde za oslobodenie krajiny na konci druhej svetovej vojny.

Promoskovská propaganda

„Svoju úlohu zohrali aj ruské dezinformačné operácie - promoskovská propaganda je v súčasnosti v slovenských médiách veľmi rozšírená,“ uviedla agentúra.

Zároveň poukazuje na skutočnosť, že Slovensko zaznamenalo väčší pokles dôvery verejnosti v liberálnu demokraciu a západné organizácie ako iné krajiny širšieho regiónu, ktorým otriasli desaťročia sovietskej nadvlády.

Podľa marcového prieskumu, ktorý si nechal vypracovať think tank Globsec sídliaci v Bratislave, si až 51 percent slovenských respondentov myslí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný Západ alebo Ukrajina. Polovica respondentov považuje Spojené štáty americké za bezpečnostnú hrozbu pre svoju krajinu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie