• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Fico: Slovensko nebude vojensky podporovať Ukrajinu, humanitárna pomoc bude pokračovať

Fico: Slovensko nebude vojensky podporovať Ukrajinu, humanitárna pomoc bude pokračovať

„Nestojím ani na strane Ruska, ani na strane Ukrajiny.

27.10.2023 (SITA.sk) - Predseda vlády Robert Fico v piatok na samite v Bruseli otvorene deklaroval, že Slovensko nebude patriť medzi krajiny, ktoré budú Ukrajinu podporovať vojensky.

Ako však zdôraznil, Slovensko sa nechystá zastaviť humanitárnu pomoc pre Ukrajinu.

„Prichádza zima. Ak budú Ukrajinci potrebovať vykurovacie zariadenia alebo nemocnice, či pomoc pri odmínovaní Ukrajiny, Slovensko je pripravené pomôcť," vyhlásil Fico a pripomenul, že bezprostredne po vypuknutí konfliktu, Ukrajinci prekročili spoločnú hranicu a boli to Slováci, ktorí ich vítali, poskytli im jedlo a ubytovanie.

„Dokonca si pamätám, ako sme v minulosti pomohli Ukrajine s rezervným tokom plynu zo Slovenska, inak by na Ukrajine mali hrozné problémy. Takže áno, sme pripravení pomôcť, ale nie vojensky, pretože neverím vo vojenské riešenie tohto konfliktu," uviedol premiér s tým, že by malo byť v záujme všetkých, aby nastalo prímerie.

„Nestojím ani na strane Ruska, ani na strane Ukrajiny. Ja stojím na strane ľudí, ktorí sú zbytočne zabíjaní," uzavrel predseda vlády.

Premiér Fico sa na samite v Bruseli stretol s Fialom, dohodli sa na oficiálnej návšteve Českej republiky

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa na samite v Bruseli stretol s predsedom vlády Českej republiky Petrom Fialom, informoval o tom úrad vlády.

Okrem neformálneho stretnutia s českým predsedom vlády absolvoval aj stretnutie, na ktorom sa okrem iného dohodli aj na plnohodnotnej oficiálnej návšteve Českej republiky.

„Potvrdíme tým zaužívanú tradíciu absolvovať prvú oficiálnu návštevu práve do Českej republiky,“ povedal Fico.

Fico a Orbán čelia otázkam o ich neochote vojensky podporiť Ukrajinu. Členov samitu zaujíma, čo bude po výhre Ruska

Lídrov Maďarska a Slovenska Viktora Orbána a Roberta Fica, ktorí si neželajú ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu, ostatné členské štáty Európskej únie na jej samite vo štvrtok vyzvali, aby sa zamysleli nad dôsledkami svojich návrhov.

Vyjadrili postoj a tak naň dostali otázky

Povedala to v rozhovore s médiami estónska premiérka Kaja Kallasová pred druhým dňom samitu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Vyjadrili svoj postoj a, samozrejme, dostali otázku, ako pre seba vidia budúcnosť, aká by bola alternatíva, keby sme Ukrajine nepomohli. Ak Rusko vyhrá, čo bude ďalej? Prečo si myslia, že budeme v bezpečí, ak teraz nepodporíme Ukrajinu? A na túto otázku neodpovedali. Preto si myslím, že s nimi musíme ďalej hovoriť,“ povedala Kallasová o diskusiách s Ficom a Orbánom.

Dopad na jednotlivé krajiny EÚ

Robert Fico pred odchodom na samit povedal, že nechce podporovať sankcie voči Rusku bez posúdenia ich dopadu na jednotlivé krajiny EÚ. Okrem toho sa vyjadril, že nebude podporovať Ukrajinu zbraňami, konštatuje Ukrajinská pravda.

Orbán vyhlásil, že sa neplánuje ospravedlniť za stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a dodal, že je naopak „hrdý“ na stratégiu Maďarska, ktorú považuje za „tvorbu mieru", dodáva web.

V Bruseli bola vážna diskusia o zmene rozpočtu EÚ, povedal Fico a vraj sú len dve možnosti

V Bruseli bola včera v noci vážna diskusia o zmene rozpočtu. Informoval o tom predseda vláda Robert Fico s tým, že okrem iných priorít je návrh, aby do roku 2027 poputovalo 50 miliárd eur na pomoc Ukrajine. Podľa Fica sú iba dve možnosti, a to buď zosekať rozpočet, alebo do neho prispieť viac z národných rozpočtov.

Devastované slovenské financie

Vo svojom vystúpení v Bruseli predseda vlády zdôraznil, že je pripravený podporiť v nasledujúcich štyroch rokoch navýšenie príspevku do rozpočtu EÚ o približne 400 miliónov eur, aj napriek tomu, že sú slovenské verejné financie devastované.

Nebudeme rešpektovať žiadne škrty v EÚ fondoch určených na podporu poľnohospodárov a odstraňovanie rozdielov," doplnil Fico a ďalej zdôraznil, že navýšený rozpočet EÚ bude použitý na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a na boj proti nelegálnej migrácii.

Brutálna podpora Ukrajiny

„Ukrajina patrí medzi najskorumpovanejšie krajiny na svete a jej brutálnu finančnú podporu podmieňujeme garanciami, že európske peniaze vrátane slovenských nebudú spreneverené, a že časť z týchto zdrojov bude použitá na obnovu slovenskej infraštruktúry v prihraničných oblastiach a na podporu slovenských firiem pri obnove Ukrajiny," uzavrel Fico.

Von der Leyenová rešpektuje postoj Slovenska k vojne na Ukrajine, tvrdí Fico a ocenila humanitárnu pomoc

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok v Bruseli oznámil predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyen, že nová slovenská vláda nemieni naďalej vojensky podporovať Ukrajinu a zameria sa len na humanitárnu pomoc.

Migrácia aj čerpanie eurofondov

Slovenský premiér v statuse na sociálnej sieti uviedol, že predsedníčka EK rešpektuje suverénne právo členských štátov o poskytovaní či neposkytovaní vojenskej podpory Ukrajine.

Podľa Fica ocenila slovenský postoj k humanitárnej pomoci. S von der Leyen si tiež Fico vymenil názory na migráciu či revíziu čerpania eurofondov.

Zneužívanie trestného práva

„Veľmi jasne som na začiatku môjho štvrtého mandátu predsedu vlády SR vyslovil kritiku na adresu EK za to, ako odignorovala hrubé porušovanie ľudských práv a zneužívanie trestného práva proti opozícii na Slovensku. Informoval som, že nová vláda pripravuje ako odpoveď na toto zneužívanie zásadné zmeny Trestného zákona a Trestného poriadku a že by som privítal konzultácie ohľadne týchto zmien, s čím predsedníčka EK súhlasila," uviedol v statuse.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie