• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Fico požiadal veľvyslanca USA, aby sa zdržal vyjadrení na tému zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry

Fico požiadal veľvyslanca USA, aby sa zdržal vyjadrení na tému zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry

Premiér to uviedol na margo stanoviska USA, ktoré súhlasia s Bruselom, že zámer zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry si vyžaduje dôkladnú právnu analýzu.

7.12.2023 (SITA.sk) - Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) požiada veľvyslanca Spojených štátov amerických (USA) na Slovensku Gautama Ranu, aby sa zdržal vyjadrení, ktoré vstupujú do interných suverénnych slovenských záležitostí.

Premiér to uviedol na margo stanoviska Spojených štátov amerických, ktoré súhlasia so stanoviskom Európskej komisie, že zámer slovenskej vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry si vyžaduje dôkladnú právnu analýzu.

Fico tvrdí, že si nevie predstaviť, že by slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone vydalo vyhlásenie, v ktorom odmietne prijatie zákona, ktorý sa týka trestného práva v USA.

„Chcem veľmi jasne povedať, že si neželám žiadne napätie medzi úradom vlády a veľvyslanectvom USA v Bratislave. Neželám si, aby kvalita tých vzťahov bola taká, ako to vidíme v Budapešti. Čo si želám je, aby nás USA brali ako suverénnu krajinu,“ uviedol Fico počas parlamentnej Hodiny otázok.

Spojené štáty súhlasia s Bruselom, Ficov zámer zrušiť ÚŠP si vyžaduje dôkladnú analýzu

Spojené štáty americké súhlasia so stanoviskom Európskej komisie, že zámer slovenskej vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry si vyžaduje dôkladnú právnu analýzu. Uvádza sa to v stanovisku veľvyslanectva USA na Slovensku.

„Podporujeme odporúčanie Európskej komisie neschvaľovať navrhované zmeny v skrátenom legislatívnom konaní bez konzultácii s dotknutými osobami na národnej a európskej úrovni a bez stanoviska Benátskej komisie Rady Európy,“ uvádza sa v stanovisku americkej ambasády.


„Sme pripravení podporiť Európsku komisiu aj Slovensko v snahách zabezpečiť tieto dôležité hodnoty v prospech všetkých občanov,“ dodali Spojené štáty.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má od 15. januára vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré v stredu 6. decembra s pripomienkami odobrila vláda. Krajské prokuratúry podľa stanoviska ministerstva spravodlivosti, ktoré návrhy zmien na rokovanie kabinetu predložilo, disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom.

Žilinka sa vyjadrí k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, odmieta vyhlásenia niektorých politikov

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa k zmenám vo fungovaní prokuratúry zahŕňajúcim zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry vyjadrí v dohľadnom čase po dôkladnom preštudovaní vládou schváleného návrhu k reorganizácii prokuratúry.


Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Prokurátori konajú vysoko kvalifikovane

„Aktuálne je na pracovnej ceste, pričom považujeme za zvlášť dôležité opätovne zdôrazniť, že prokurátori krajských prokuratúr konajú vysoko kvalifikovane vo všetkých agendách trestných vecí," uviedla Drobová.


Doplnila, že Žilinka zároveň odmieta vyjadrenia niektorých politikov a ďalších, ktorí spochybňujú ich činnosť.

Právomoc sa vráti krajským prokuratúram

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má od 15. januára vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.

Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré v stredu 6. decembra s pripomienkami odobrila vláda. Krajské prokuratúry podľa stanoviska ministerstva spravodlivosti, ktoré návrhy zmien na rokovanie kabinetu predložilo, disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom.

Fico: Úrad Špeciálnej prokuratúry sa nedá opraviť, sú tam desiatky podobných ako Lipšic

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) potvrdil, že rušia Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), no Špecializovaný trestný súd ostane súčasťou súdnictva. Prípady ÚŠP by mali prejsť pod príslušné krajské a okresné prokuratúry.

ÚŠP sa podľa Fica nedá opraviť

Fico to uviedol po stredajšom rokovaní vlády. Zdôraznil, že toto všetko avizovali už v predvolebnom období.

„Úrad Špeciálnej prokuratúry sa jednoducho nedá opraviť,“ skonštatoval premiér. „Lipšic tam vošiel ako losos z mora, sa tam „vytrel“ na tom úrade a zanechal tam po sebe desiatky podobných prokurátorov ako je on,“ vyjadril sa Fico na adresu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.


Odchod Lipšica nestačí

Predseda vlády doplnil, že ani Lipšicov odchod by nebol riešením a ÚŠP podľa neho preukázateľne porušoval ľudské práva. Prokurátori z úradu podľa neho ostanú pôsobiť v systéme, či už na Generálnej prokuratúre SR, alebo na krajských a okresných prokuratúrach.


„Zlo v podobe Lipšica musí skončiť a my to robíme dôrazne a dôsledne. Je potrebné dostať tento úrad, ktorý sa pričinil o obrovské porušovanie ľudských práv, pod kontrolu Generálnej prokuratúry tak, ako to vždy malo byť,“ vyhlásil Fico a zdôraznil, že si za týmto stanoviskom stojí.


Skrátené legislatívne konanie, v ktorom by mal parlament túto novelizáciu prerokovať, premiér zdôvodnil hrozbou porušovania ľudských práv.

Susko hovorí o systémovej zaujatosti

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že Úrad špeciálnej prokuratúry sa stal systémovo zaujatým a len personálne zmeny by túto situáciu neriešili.


„Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný,“ uviedol Susko.


Systémovú zaujatosť podľa Suska dokazuje aj obraz, ktorý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dostal na narodeniny od podriadených. Ten podľa šéfa rezortu spravodlivosti absolútne neprimeraným spôsobom dehonestuje generálneho prokurátora, jeho námestníka a osoby z politického a podnikateľského prostredia (na obraze karikaturistu Danglára Lipšic bojuje proti viachlavému drakovi. Medzi hlavami sú napr. Robert Fico, Maroš Žilinka alebo Dušan Kováčik, pozn. SITA). „Myslíme si, že toto jednoznačne ukazuje systémovú zaujatosť celého ÚŠP,“ skonštatoval Susko.

Minister nevidí žiaden problém

Prokurátori na krajských prokuratúrach nie sú podľa ministra spravodlivosti o nič menej erudovaní ako prokurátori ÚŠP. V tejto súvislosti pripomenul, že špeciálna prokuratúra sa kreovala práve z prokurátorov krajských prokurátorov.


„Tá špecializácia je dnes zabezpečená aj na krajských prokuratúrach, takže nevidíme žiaden problém,“ dodal Susko.

Je to krok späť, kritizuje prezidentka Čaputová plány Ficovej vlády so špeciálnou prokuratúrou

Vládnou koalíciou zamýšľané rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu považuje prezidentka Zuzana Čaputová za krok späť. Zmeny v oblasti právneho štátu by sa podľa nej mali diať po odbornej diskusii.

Skrátené legislatívne konanie

Prezidentka to uviedla vo svojom stanovisku k medializovaným informáciám o pripravovaných zmenách v oblasti justície, ktoré poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

Z vyjadrení predstaviteľov vládnej koalície podľa Čaputovej vyplýva zámer prijať zásadné zmeny orgánov vymožiteľnosti práva. Hoci majú byť prerokované už na stredajšom rokovaní vlády, doposiaľ ich návrh nezverejnili.

„Dalo sa očakávať, že vládna koalícia bude prijímať zmeny v oblasti justície, napokon robila tak doposiaľ každá vláda. Avšak avizované zmeny sa majú udiať v skrátenom legislatívnom konaní, a teda bez riadneho pripomienkovania a odbornej diskusie," upozornila prezidentka.

Nešťastný a nebezpečný zásah

Ako dodala, z vyjadrení koaličných predstaviteľov je zrejmé, že základný motív tohto kroku sú personálne zmeny na špeciálnej prokuratúre a nie jej nedostatočnosť či nevýkonnosť. „Takýto krok by som považovala za veľmi nešťastný až nebezpečný zásah do personálneho fungovania prokuratúry zo strany politickej moci," uviedla.

Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd podľa nej preukázali svoje opodstatnenie v boji s organizovaným zločinom a korupciou.

„Obe inštitúcie nie sú konečnými inštanciami a ich výstupy podliehajú kontrole a prípadnej revízií súdov. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, prípadne Špecializovaného trestného súdu, by som preto považovala za krok späť. Akékoľvek zásadné zmeny, obzvlášť v oblasti právneho štátu, by sa však mali diať po odbornej diskusii a hlavne v riadnom legislatívnom procese," upozornila Čaputová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie