• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Fico chce v parlamente opäť rokovať o cenách energií a je mu jedno, či príde Sulík zhúlený alebo nie (video)

Fico chce v parlamente opäť rokovať o cenách energií a je mu jedno, či príde Sulík zhúlený alebo nie (video)

Robert Fico - poslanec a predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Opozičná strana Smer-SD chce v parlamente znova rokovať o cenách energií. „Nemôžme sa na to pozerať. Mne je jedno či príde Sulík zhúlený alebo nie.

Budeme žiadať presné kroky, ktoré má vláda urobiť, aby zmiernila zvyšovanie cien energií,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého priemerný byt od nového roka zaplatí za teplo o 25 eur mesačne viac.

Strana Smer-SD hovorí o drastickom zvyšovaní cien energií od nového roka pre domácnosti, malé a stredné podniky, ako aj pre veľké podniky.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý reguluje ceny energií pre domácnosti a malé a stredné podniky, o nových cenách energií ešte stále rozhoduje. Budúcoročné zmeny v cenách energií by mal regulátor predstaviť začiatkom decembra.

Pellegrini považuje Matovičove poukážky za neúčelné, dôchodcom treba pridať na drahé energie (video)

Návrh ministra financií Igora Matoviča na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19 u seniorov formou poukazu v hodnote 500 eur považuje strana Hlas - Sociálna demokracia za neúčelný. Uviedol to na pondelkovej tlačovej konferencii predseda strany Peter Pellegrini. Strana preto navrhla vlastnú formu podpory, a to rozdelenie poukazu na dve samostatné čiastky.

Peniaze priamo na účet

Suma 200 eur by išla priamo na účet každému seniorovi, ktorý poberá starobný dôchodok, a to bez ohľadu na jeho status v súvislosti s očkovaním.

Ďalších 300 eur má ísť tým Slovákom vo veku nad 60 rokov, ktorí sa zaočkovať dajú. Dôchodcovia totiž podľa Pellegriniho budú potrebovať financie na pokrytie zvýšených poplatkov za energie a rastúce ceny potravín, a nie na rekreáciu a využitie iných služieb.

S Matovičovým návrhom nesúhlasí ani ďalšia opozičná strana Smer - Sociálna demokracia, ktorá má podobný názor ako strana Hlas. Predseda Smeru Robert Fico v tlačovej správe uviedol, že seniori potrebujú hotové peniaze, aby zvládli zdražovanie, nie poukazy na masáže a nechty.

Na 13. dôchodky peniaze neboli

Pripomenul, že keď po nástupe vlády bolo treba nájsť okolo 300 miliónov eur na 13. dôchodky, tak neboli, no teraz nie je problém nájsť 500 miliónov eur na poukazy.

Navyše, seniori budú musieť čeliť zdražovaniu elektriny. „Ak k tomu prirátame drastické zvyšovanie všetkých tovarov a služieb, dôchodcov čaká ťažký rok 2022. A Matovič s Kollárom im ako darček za očkovanie ponúkajú obed, masáž a nechty,” dodal Fico.


Preto strana v druhom čítaní o tomto návrhu navrhne, aby sa vyplácanie akejkoľvek sumy peňazí pre dôchodcov nepodmieňovalo očkovaním a aby hotovosť vo výške 500 eur dostal každý dôchodca.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie