• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Fico a Susko sa zľakli Európskej komisie, tvrdí Kolíková a očakáva ďalšie zmeny novely Trestného zákona

Fico a Susko sa zľakli Európskej komisie, tvrdí Kolíková a očakáva ďalšie zmeny novely Trestného zákona

Už na prvý pohľad totiž majú navrhované zmeny v oblasti poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v sebe mnohé nedostatky.

11.7.2024 (SITA.sk) - Exministerka spravodlivosti a opozičná poslankyňa Mária Kolíková (SaS) očakáva zo strany koaličných poslancov v parlamente ďalšie rýchle pozmeňovacie návrhy k vládou schválenej novele Trestného zákona.

Ako uviedla na sociálnej sieti, už na prvý pohľad totiž majú navrhované zmeny v oblasti poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v sebe mnohé nedostatky.

Vláda rieši len samú seba

„Vláda, minister Susko, premiér Fico sa zľakli Európskej komisie a v strese bez akejkoľvek diskusie na Slovensku so slovenskými vyšetrovateľmi, sudcami či prokurátormi, ale zato určite po konzultáciách s trestne stíhanými osobami, menia znovu Trestný zákon. Je to len dôkaz, že vláda rieši len samú seba, ale tiež, že bola chyba, že ústavný súd sa neobrátil na Európsky súdny dvor,“ zdôraznila Kolíková s tým, že opozícia žiadala Ústavný súd SR, aby nechal posúdiť novely trestných kódexov Európskym súdnym dvorom.

Slovensko sa podľa opozičnej poslankyne dostalo zjavne do kŕča unáhlených rozhodnutí štátnych inštitúcií, ktoré neprospievajú právnemu štátu. „Ústavný súd dal, bohužiaľ, zelenú vláde pre bezbrehé, rýchle zmeny zákonov bez akýchkoľvek analýz a odborných diskusií,“ dodala Kolíková.

Novelu chcú schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí modifikovala oblasť poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v Trestnom zákone, pričom zvýšila v tejto oblasti trestné sadzby.

Ako vyplýva z návrhu novely, obligatórny trest odňatia slobody sa na základe dohody s Európskou komisiou bude uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov. Novela bude zároveň podľa rozhodnutia vlády schvaľovaná v skrátenom legislatívnom konaní.

Skrátenie premlčacích dôb

Do Trestného zákona sa zároveň zavádza úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby, ktorá sa s ohľadom na judikatúru Súdneho dvora EÚ týka trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.

„Podstata právnej úpravy spočíva v tom, že ak sa zákonom skrátia premlčacie doby trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie, pri ktorých došlo k prerušeniu premlčania trestného stíhania, tak účinky spojené s prerušením premlčania, vrátane účinkov procesných úkonov, ktorými došlo k prerušeniu plynutia premlčacích dôb, zostávajú zachované,“ vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti.

Viac k téme: Bývalá ministerka spravodlivosti, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona
Zdroj: SITA.sk - Fico a Susko sa zľakli Európskej komisie, tvrdí Kolíková a očakáva ďalšie zmeny novely Trestného zákona

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie