• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Európska únia žiada pre veľvyslanca plnohodnotný diplomatický štatút, Veľká Británia to odmieta

Európska únia žiada pre veľvyslanca plnohodnotný diplomatický štatút, Veľká Británia to odmieta

Veľvyslanec únie Joao Vale de Almeida nemá vo Veľkej Británii priznaný plnohodnotný diplomatický štatút.

25.1.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) v pondelok vyzvala Veľkú Britániu, aby jej veľvyslancovi v krajine priznala plnohodnotný diplomatický štatút, čo vláda v Londýne odmieta. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell britský postoj ostro kritizoval. Nenaznačil však či je Brusel pripravený k odvetným krokom.

Zastúpenia únie sú uznané ako diplomatické misie

V krajine, ktorá úniu definitívne opustila v závere minulého roka, nemá vôbec prvý veľvyslanec únie Joao Vale de Almeida plnohodnotný diplomatický štatút. Britská vláda mu ho odmieta udeliť s tým, že nezastupuje štát, ale medzinárodnú organizáciu.

Preto nemá nárok na výhody ako oslobodenie od daní alebo trestnoprávnu imunitu, ktoré diplomatom garantuje Viedenský dohovor o diplomatických stykoch. Borrell pripomenul, že zastúpenia únie v 143 krajinách sveta sú bez jedinej výnimky uznané ako diplomatické misie.

Toto nie je priateľský signál

Toto nie je priateľský signál, prvý (signál) ktorý nám Veľká Británia vyslala bezprostredne po odchode z EÚ. Ak majú veci takto pokračovať, vyhliadky nie sú dobré,“ konštatoval prvý diplomat EÚ.

Britské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň uviedlo, že delegácia EÚ a jej zamestnanci dostanú v krajine potrebné privilégiá a imunitu, aby mohli v krajine efektívne vykonávať svoju prácu.

Viac k téme: Brexit, diplomacia

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie