• Dnes je: Utorok 27. februára 2024 meniny má Alexander

Duda poveril Morawieckeho zostavením vlády, jeho rozhodnutie má spomaliť vznik novej poľskej vlády

Duda poveril Morawieckeho zostavením vlády, jeho rozhodnutie má spomaliť vznik novej poľskej vlády

Opoziční politici skritizovali Dudovo rozhodnutie, pretože podľa nich vytvára politickú neistotu a odďaľuje nevyhnutné zostavenie vlády pod vedením Tuska v čase problémov vo svete.

7.11.2023 (SITA.sk) - Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok poveril doterajšieho premiéra Mateusza Morawieckeho zostavením novej vlády, hoci jeho strana Právo a spravodlivosť (PiS) stratila v októbrových voľbách väčšinu v parlamente.

Veľké víťazstvo Tuska

Duda, ktorý je spojencom súčasnej vlády, povedal, že PiS by mala dostať prvú šancu na zostavenie vlády, keďže je stále najväčšia strana. Ak sa to Morawieckemu nepodarí, parlament navrhne premiéra a prezident ho podľa svojich slov okamžite podporí.

Rozhodnutie prezidenta má podľa agentúry AP pravdepodobne spomaliť vznik novej vlády v Poľsku, keďže opozícia získala dosť hlasov na to, aby mala pod kontrolou parlament. Trojica opozičných strán získala 248 kresiel v 460-člennej dolnej komore parlamentu, čo je pre opozičného lídra a niekdajšieho premiéra Donalda Tuska veľké víťazstvo.

Opozícia rozhodnutie kritizuje

Opoziční politici skritizovali Dudovo pondelkové rozhodnutie, pretože podľa nich vytvára politickú neistotu a odďaľuje nevyhnutné zostavenie vlády pod vedením Tuska v čase problémov vo svete.

Duda musí vymenovať novú Morawieckeho vládu do 14 dní od prvého zasadnutia nového parlamentu, ktoré sa uskutoční budúci pondelok. Morawiecki bude mať potom ďalších 14 dní na to, aby čelil hlasovaniu o dôvere. Ak by ju nezískal, mal by predsedu vlády určiť parlament.

Morawiecki už vyzval zákonodarcov na spoluprácu a členovia jeho strany avizovali, že sa pokúsia presvedčiť poslancov z opozičných strán.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 27. február 2024

horoskopy na dnes utorok 27 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 27. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úlohy zvládnete bez problémov, komplikácie sa môžu objaviť vo vzťahu k partnerovi. Zamyslite sa nad jeho problémami a trochu sa pocvičte aj v tolerantnosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Najlepšie výsledky dosiahnete práve vďaka priamočiarosti a otvorenosti. Padli ste do oka vplyvnej osobe, ktorá vám chce pomôcť. Je na vás, či ponúknutú pomoc prijmete.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Zdá sa vám, že všetko spí? Musíte nazrieť pod pokrievku! Ak sa dnes nebudete v jednej veci viac snažiť, môžete počítať s neskoršími problémami.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes by sa nemali vyskytnúť žiadne väčšie problémy. Ak sa na vás obráti ktosi o radu pri riešení svojich problémov, neodmietajte. V budúcnosti ako keby ste našli.
Všetky Horoskopy pre Utorok 27. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie