• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Dopravcovia by mohli platiť mýto aj na všetkých cestách I. a II. triedy a v intravilánoch

Dopravcovia by mohli platiť mýto aj na všetkých cestách I. a II. triedy a v intravilánoch

Dopravcovia platia mýto na približne troch štvrtinách z celkovej dĺžky spoplatnených úsekov a na ostatných je nulová sadzba, keďže sú napríklad v intravilánoch.

Cestní dopravcovia by mali po novom platiť mýto aj na všetkých cestách I. a II. triedy. Zároveň by za využívanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy uhrádzali poplatky aj na úsekoch v intravilánoch miest a obcí, ktoré sú od nich oslobodené.

Významný znečisťovateľ

S rozšírením spoplatnenia cestnej siete pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony počíta úradnícka vláda v balíku možných opatrení na ozdravenie verejných financií.

„Nákladná doprava je významným znečisťovateľom životného prostredia. Jej dodatočné spoplatnenie môže viesť k poklesu odjazdených kilometrov a presunu časti tranzitu na ekologickejšie možnosti dopravy,“ zdôvodnilo návrh na rozšírenie úhrady mýta Ministerstvo financií SR.

Dodatočné zdroje zo spoplatnia všetkých ciest I. a II. triedy sadzbou pre nesúbežné úseky by v nasledujúcich troch rokoch mohli dosiahnuť 16 miliónov eur, 34 miliónov eur a 37 miliónov eur.


V prípade platenia mýta aj na úsekoch v intravilánoch by výnosy navyše v rokoch 2024 až 2026 mohli predstavovať 12 miliónov eur, 25 miliónov eur a 27 miliónov eur.

Nespoplatnené cesty

Základom týchto výpočtov je celkový výber mýta z roku 2022 (231,5 milióna eur), ten je zvýšený o možné výnosy z nespoplatnených ciest I. triedy o 6 % a II. triedy o 8 %, ako aj z nespoplatnených intravilánov o 10 %.


V súčasnosti je na Slovensku spoplatnených mýtom na diaľniciach, rýchlostných cestách a vybraných cestách I. triedy viac ako 3-tisíc kilometrov vymedzených úsekov.

„Úplne bezplatné je používanie 1 100 kilometrov ciest I. triedy z 3 300 kilometrov celkovo a aj ďalších 3 600 kilometrov ciest II. triedy,“ uvádza v materiáli rezort financií.


Mýto za cesty II. triedy v objeme nad 18 miliónov eur by bolo príjmom samosprávnych krajov, ktoré tieto cesty vlastnia a spravujú.

Sadzba zodpovedajúca ceste

Dopravcovia platia mýto na približne troch štvrtinách z celkovej dĺžky spoplatnených úsekov a na ostatných je nulová sadzba, keďže sú napríklad v intravilánoch. Na týchto úsekoch by uhrádzali mýto sadzbou zodpovedajúcou ich nadväznej ceste v extraviláne.

Odhadované úspory by boli nižšie pre vyvolané náklady na vybudovanie mýtnych brán a na prevádzku mýtneho systému, ktoré boli v minulosti zhruba 50 % z výnosov.


Teraz sú približne na úrovni 38 % a do budúcna by sa mali znížiť na 15 %. Pre navrhované zmeny bude potrebné zmeniť zákon o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, ako aj nariadene vlády o spôsobe výpočtu mýta, výške sadzby mýta a systéme zliav zo sadzieb mýta za užívanie vymedzených úsekov.


Opatrenia s odhadovaným zavedením počas viac rokov pre výstavbu mýtnych brán by si vyžiadali úpravu nastavení prevádzky mýtneho systému aj pre Mýtnu políciu. Na niektorých úsekoch by bola potrebná výstavba mýtnych brán.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie