• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Dôchodcovia žiadajú viac konkurencie, nízke ceny a vysokú kvalitu mobilných služieb, mnohí ich nedokážu utiahnuť

Dôchodcovia žiadajú viac konkurencie, nízke ceny a vysokú kvalitu mobilných služieb, mnohí ich nedokážu utiahnuť

Neprimerane vysoká cenová politika operátorov má výrazne negatívny dopad najmä na osoby ohrozené chudobou.

Štát by mal v pripravovanej aukcii na používanie frekvencií z pásma 900 MHz a 2 100 MHz určiť také kritériá, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť, dosiahli trvale nízke ceny a vysoká kvalita mobilných komunikačných služieb.

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) a Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA) o tom v utorok informovali s tým, že výdavky na tieto služby sú na Slovensku neprimerane vysoké, pričom k ich znižovaniu prispieva najmä prítomnosť štvrtého operátora.

Spracovali spoločné pripomienky

Obe organizácie spracovali spoločné pripomienky v rámci verejnej konzultácie Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad) k návrhu výzvy na predloženie ponúk do výberového konania na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z uvedených pásiem.


Nedávna analýza samotného úradu podľa nich ukázala, že rozdiely medzi operátormi sú neštandardne veľké.


„Táto neprimerane vysoká cenová politika operátorov má výrazne negatívny dopad najmä na osoby ohrozené chudobou. Počet týchto osôb, ktoré nie v plnej miere zohľadňujú primerane náklady na mobilné komunikačné služby, predstavuje viac ako 735-tisíc,” uviedli JDS a IVRA.


Tento počet je o 75-tisíc osôb vyšší ako v roku 2021, z toho viac ako 350-tisíc je seniorov, pričom až 70 % chudobných seniorov sú ženy.

Celospoločenské benefity

„V kontexte pripravovanej aukcie frekvenčného spektra je kľúčovou úlohou štátu zabezpečiť maximálne benefity z predaja frekvenčného spektra,” tvrdia spomínané organizácie.


Medzi takéto celospoločenské benefity podľa nich patria najmä nízka cena poskytovaných služieb hlavne pre chudobou ohrozených občanov, ako sú seniori, ako aj záväzné a v čase definované povinné pokrytie dostatočne veľkého a dôsledne vyšpecifikovaného územia službami.


Zaradili k ním tiež zachovanie vysoko konkurenčného prostredia podporujúceho trvalý inovačný tlak na kvalitu a rôznorodosť služieb operátorov.

Regulačný úrad vyhlásil verejnú konzultáciu k návrhu výzvy na predloženie ponúk do výberového konania na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z pásiem 900 MHz a 2 100 MHz koncom júna.


Individuálne povolenia na používanie frekvencií vydá na základe elektronickej aukcie. Chce tak podporiť prioritne efektívne využívanie frekvenčného spektra a zachovanie služieb pre koncového užívateľa.

Záujemcovia mohli predkladať pripomienky k zverejnenému návrhu výzvy na predloženie ponúk do 31. júla. Samotná elektronická aukcia by sa mala uskutočniť v poslednom kvartáli tohto roku.


Frekvencie z uvedených pásiem budú úspešní účastníci môcť začať používať od 8. septembra 2026.


Regulačný úrad vydá rozhodnutia o pridelení frekvencií a o určení podmienok na základe pripravovaného výberového konania s platnosťou do 31. decembra 2045.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie