• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Ceny za inovácie v politike za rok 2023 sú už otvorené

Ceny za inovácie v politike za rok 2023 sú už otvorené

Inštitút pre inovácie v politike už siedmy rok po sebe hľadá výnimočné projekty a politikov, ktorí majú odvahu robiť veci inak, sú kreatívni, zapájajú do rozhodovania ľudí a dosahujú reálne výsledky.

20.9.2023 (SITA.sk) - Inštitút pre inovácie v politike už siedmy rok po sebe hľadá výnimočné projekty a politikov, ktorí majú odvahu robiť veci inak, sú kreatívni, zapájajú do rozhodovania ľudí a dosahujú reálne výsledky. Na pozadí narastajúcich výziev v politike, ekonomike a klíme naprieč Európou, Innovation in Politics Awards oceňuje tých, ktorí vytvárajú demokratickejšiu, inkluzívnejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť pre svoju komunitu, región alebo krajinu. Výnimoční politici a političky môžu prihlasovať svoje projekty do súťaže do 19. novembra.

Odvaha robiť verejnú politiku inak

Innovation in Politics Awards, alebo aj Cena za inováciu v politike je prestížne ocenenie, ktoré každoročne vyzdvihuje európskych politikov a političky, ktorí majú pozitívny vplyv na komunity, v ktorých pôsobia. Medzinárodné vyznamenanie oceňuje priekopnícke iniciatívy na všetkých úrovniach verejnej správy, od miestnej po regionálnu a celoštátnu, s cieľom upozorniť na inovatívne projekty, ktoré zlepšujú verejný život a podporujú tak pozitívne zmeny naprieč spoločnosťou. Účastníci majú možnosť vyniknúť v jednej z ôsmich kategórií, medzi ktoré patria (1) demokracia, (2) ochrana klímy, (3) technológie pre demokraciu, (4) vzdelávanie, (5) zlepšenie verejnej správy, (6) sociálna súdržnosť, (7) miestny rozvoj a (8) inovácia politickej strany.

Ceny organizované Inštitútom pre politické inovácie so sídlom vo Viedni, ktorý sa zameriava na posilnenie demokracie v Európe a mimo nej, sa stali majákom uznania pre vizionárske snahy, ktoré nanovo vymedzujú hranice politickej činnosti.

Porota hodnotiaca dané projekty pozostáva z 1000 členov naprieč Európou. Vybraní finalisti spolu so všetkými víťazmi sa následne zúčastnia v apríli 2024 slávnostnej ceremónie v Barcelone, ktorá je zároveň prvým európskym hlavným mestom demokracie. Okrem zaslúženého uznania získajú víťazi prístup k významnej platforme, ktorá im umožní prezentovať ich úspechy a rozšíriť ich siete o nové kontakty.

Slovenské projekty zažiarili na medzinárodnej scéne

Slovensko sa premiérovo zapojilo v roku 2020 a odvtedy slovenské projekty pravidelne dokazujú, že aj na domácej pôde môžu vznikať riešenia s dopadom, ktorý je uznávaný medzinárodne. Do finále sa doteraz podarilo dostať šesť výnimočným projektom, pričom dva z nich si zaslúžene získali ocenenia vo svojich kategóriách. Projekt No Data Waste v obci Košeca získal v roku 2020 uznanie za inovatívny prístup k odpadovému hospodárstvu. Vďaka monitorovaniu každého vreca s odpadom pomocou QR kódov pomohli spoločne občania Košece znížiť produkciu zmesového odpadu a zvýšiť množstvo triedeného odpadu. Systém je pre občanov férovejší a pre obec udržateľnejší.

Ďalším úspešným projektom, ktorý sa dostal do finále je projekt SmartMap: Dubnica nad Váhom. Tento dátovy projekt ukazuje, že nielen v najväčších mestách sa organizujú skvelé iniciatívy. Pôvodne realizoval v Dubnici nad Váhom, ale postupne sa rozširuje aj do ďalších obcí, ponúka komplexný integrovaný mapový systém. Poskytuje neoceniteľné informácie o verejnej infraštruktúre, uľahčuje rozhodovanie a riadenie procesov. Od údajov o pozemkoch a nehnuteľnostiach až po verejnú zeleň, cesty a verejné osvetlenie táto platforma podporuje lepší výber daní, prípravu investičných projektov, efektívnu komunikáciu a prezentáciu problémov obce a hľadanie riešení.

Štvordňový festival Camp Bratislava organizovaný mestskou stranou Team Bratislava sa tento rok dostal až do finále v kategórii Inovácia politickej strany. Kategória oceňuje inovácie v politických stranách, ktoré pomáhajú zvýšiť ich dostupnosť, motivovať ľudí ku kandidatúre a zapojiť ich do kampaní. Práve tento projekt zohral kľúčovú úlohu pri zapájaní mladých ľudí do vecí verejných. Táto iniciatíva, ktorej hlavným cieľom je posilniť ich záujmy a podporiť silnejšie puto s hlavným mestom, úspešne zvýšila zapojenie mladých ľudí do verejného života prostredníctvom množstva workshopov, seminárov a interaktívnych diskusií.

Spojením politiky a inovácií sa títo odhodlaní nominanti stali nielen inšpiráciou, ale aj hmatateľným dôkazom toho, že pokrokové riešenia založené na údajoch môžu vytvoriť základ pre spoločnosti, ktoré sú lepšie pripravené a odolnejšie voči budúcim výzvam.

Ako sa zapojiť

Ocenenie Inovácia v politike si v nadchádzajúcom ročníku opäť posvieti na inovatívne a úspešné projekty a umožní Slovensku nadviazať na úspechy minulých ročníkov. Slovensko v priebehu rokov neustále preukazuje svoj potenciál pre pôsobivé verejné projekty, ktoré významne zlepšujú život občanov a komunít a zaslúžia širšie uznanie.

Žiadosť na ocenenie môžu podať samotní iniciátori projektu, alebo ich môže nominovať ktokoľvek, a to do 19. novembra 2023. Jednotlivci môžu predložiť svoje projekty samostatne, alebo môžu požiadať o pomoc komunikačnú agentúru Seesame, ktorá je kontaktným bodom pre Slovensko a Česko. Seesame, ktorému záleží na kvalitnej verejnej politike, je dlhodobým partnerom Inštitútu pre inovácie v politike. Ďalšie podrobnosti o tom, ako sa zapojiť do súťaže Innovation in Politics Awards, môžu záujemci nájsť na webovej stránke www.innovationinpolitics.eu alebo sa obrátiť na slovenského partnera zodpovedného za udeľovanie cien na adrese bakajsova@seesame.com.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie