• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Ceny benzínov a nafty by mohli klesnúť, ale karty môže zamiešať letná dovolenková sezóna

Ceny benzínov a nafty by mohli klesnúť, ale karty môže zamiešať letná dovolenková sezóna

V 34. tohtoročnom týždni klesli ceny 95-oktánového benzínu o 0,2 percenta a dostali sa tak na priemernú úroveň 1,406 eur za liter

Benzíny a motorová nafta na začiatku letnej sezóny na slovenských čerpacích staniciach zrejme zlacnejú. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladajú analytici.

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, pokles cien ropy spolu s korekciou rafinačných marží by sa mali prejaviť do určitého zlacnenia cien palív na našich čerpacích staniciach v nasledujúcich dňoch.

„Cena benzínu by sa mohla viac vzdialiť od 1 eura a 60 centov a nafta by sa mohla vrátiť bližšie k 1 euru a 40 centom,“ podotkol Pánis.

Karty môže zamiešať letná sezóna

Slovenskí motoristi sa podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša minimálne teraz na začiatku letnej sezóny môžu tešiť na pravdepodobne blížiace sa zlacňovanie. Ak sa ropa udrží na týchto úrovniach, tak analytička 365.bank Jana Glasová v najbližšom období významnejšie zmeny v cenách pohonných látok neočakáva.


„Rozbieha sa ale letná dovolenková sezóna, čo môže tlačiť na rast cien pohonných látok pre výraznejšie cestovanie a tankovanie. A na ropnom trhu bude miešať karty hlavne nálada investorov týkajúca sa vývoja dopytu po rope,“ dodala Glasová.

Medziročne sú pohonné látky lacnejšie

V ostatných dvoch týždňoch ceny pohonných látok viac-menej stagnovali. Minulý týždeň ale benzín zaznamenal mierny pokles a nafta naopak mierny rast. Tieto pohyby ale neboli výrazné. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR za 24. týždeň 2023 sa liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,580 eura.

V týždňovom porovnaní tak jeho cena len klesla o 0,3 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,774 eura a jeho cena na týždennej báze klesla o 0,4 %. Naopak, cena nafty vzrástla o 0,7 % na úroveň 1,433 eura za liter.


„V medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 15 až 17 % a nafta až 23 %,“ doplnila Glasová.

Rozhodnutie kartelu OPEC+

Zhruba od konca mája sa ceny ropy Brent hýbu v rozpätí 77 až 72 amerických dolárov za barel. Ani počas tohto týždňa tomu nebolo inak. V úvode týždňa ropa zlacnela v reakcii na obavy z vývoja čínskej ekonomiky, nakoľko niekoľko bánk zhoršilo svoje prognózy pre Čínu.

Okrem toho, čínska centrálna banka znížila svoju úrokovú sadzbu miernejšie, ako trhy očakávali, čo ešte viac podporilo obavy o vývoj dopytu. „Tieto faktory prevážili aj nad rozhodnutím kartelu OPEC+ o redukcii ťažby ropy od júla,“ uviedla Glasová. Na trhu podľa Pánisa dominovali obavy z dodatočného sprísňovania menovej politiky centrálnymi bankami, čo by mohlo pribrzdiť ekonomický rast a spomaliť rast dopytu po rope.

„Spúšťačom výpredajov bolo rozhodnutie Bank of England zvýšiť základnú úrokovú sadzbu až o 50 bázických bodov, pričom konsenzus trhu predpokladal polovičné zvýšenie, keď inflačné tlaky v Spojenom kráľovstve ustupujú pomalšie oproti predpokladom,“ podotkol Pánis.


Navyše podľa neho predstavitelia Fedu na čele s jeho hlavou Jerome Powellom, mnohí reprezentanti ECB, ale aj iných centrálnych bánk naznačovali, že počas leta a možno aj začiatkom jesene budú ďalej sprísňovať menovú politiku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie