• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Cenu Inakosti za rok 2022 si odniesli aj spevák Pavlovčin a festival Slovenská tepláreň, pribudlo ocenenie za literatúru

Cenu Inakosti za rok 2022 si odniesli aj spevák Pavlovčin a festival Slovenská tepláreň, pribudlo ocenenie za literatúru

Oproti minulému roku pribudla nová cena za literatúru a bola udelená aj špeciálna cena.

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Ceny Inakosti za rok 2022 poznajú svojich víťazov. Medzi ocenenými sú aj spevák Adam Pavlovčin, manažérka Lucia Pašková a tiež festival Slovenská tepláreň. V tlačovej správe o tom informovalo občianske združenie Iniciatíva Inakosť, ktoré už tretíkrát ocenilo osobnosti aktivity, ktoré v pozitívnom zmysle zviditeľnili LGBTI+ komunitu na Slovensku a prispeli k zlepšeniu jej postavenia.

Cena za pozitívne zviditeľnenie

Cena za pozitívne zviditeľnenie bola za uplynulý rok udelená spevákovi Adamovi Pavlovčinovi. Ako uviedla Inakosť, spevák sa už od začiatku svojej kariéry hrdo hlásil k LGBTI+ komunite.

Pre množstvo jeho fanúšikov a fanúšičiek je jednou z tvárí slovenskej LGBTI+ komunity. Tento rok vydal svoj debutový album a piesne z neho zaspieval aj na Pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBTI+ komunite," dodala Iniciatíva Inakosť.

Objektívna a nestereotypná prezentácia

Cenu pre médiá za objektívnu a nestereotypnú prezentáciu tém súvisiacich s LGBTI+ komunitou získala redaktorka Denníka SME Daniela Hajčáková, konkrétne za článok 14 svedectiev: Zbili ma, lebo som gej. Podľa rodiny neviem, čo od dobroty.

Cena za umenie a kultúru sa udeľuje za jedinečné kultúrne a umelecké spracovanie tém súvisiacich s LGBTI+ ľuďmi. Výhercom tejto kategórie sa stal festival Slovenská Tepláreň, na ktorom sa zúčastnilo 635 podporujúcich umelcov, kapiel, priestorov, festivalov a organizácií, ktoré svojimi podujatiami vyjadrili spolupatričnosť s blízkymi zavraždených Juraja a Matúša a podporu LGBTI+ ľuďom," informovalo združenie.

Prvý Slovenský PRIDE

Ďalšiu cenu udeľovali za audiovíziu za jedinečné spracovanie LGBTI+ tém. Cenu dostal Roman Stráňai, ktorý vytvoril dokumentárny film Prvý Slovenský PRIDE, ktorý je zameraný na históriu pridu a LGBTI+ aktivizmus na Slovensku.

Cenu za literatúru a za jedinečné spracovanie LGBTI+ tematiky bola tento rok udelená prvýkrát a jej víťazkou sa stala Mia Žureková so svojím debutom Tá bolesť prejde.


Autorka otvára otázky inakosti v znamení zblíženia, ponára do hĺbky krehkej psychiky za odpoveďami pochopenia a vyrovnania," dodalo združenie.

Rozvoj komunity

Cena za rozvoj komunity sa udeľuje osobám alebo organizáciám, ktoré svojimi aktivitami prispeli k budovaniu LGBTI+ komunity na Slovensku. Za uplynulý rok cenu získala kampaň Dúhová stužka organizácie Sapling, ktorá združovala LGBTI+ organizácie a iniciatívy po celom Slovensku.


Cena za líderstvo v biznise sa udeľuje za aktivity vo firemnom sektore zlepšujúce život LGBTI+ ľudí, prispievajúce k presadzovaniu ľudských práv a potláčaniu predsudkov a diskriminácie.

Cenu za rok 2022 si odniesla manažérka roku 2019 Lucia Pašková, ktorá už roky spája svet biznisu, akademickú pôdu aj mimovládny sektor v záujme dosiahnutia verejnoprospešných cieľov. V roku 2022 sa jej to podarilo až v dvoch iniciatívach: Kto pomôže Ukrajine a Ide nám o život," uviedla Iniciatíva Inakosť.

Ide nám o život

Cena za počin roka sa udeľuje za aktivitu, ktorá prispela k zlepšeniu života LGBTI ľudí. V tomto zmysle bola ocenená Iniciatíva Ide nám o život, ktorá vznikla po vražde Juraja a Matúša v podniku Tepláreň na Zámockej ulici.


Iniciatíva vytvorila výzvu na podporu LGBTI+ ľudí na Slovensku, ktorú podpísalo viac než 32-tisíc ľudí a ktorá sa usiluje dosiahnuť pokrok v právach a vo vnímaní LGBTI+ ľudí na Slovensku," doplnilo združenie.


Iniciatíva Inakosť tento rok udelila aj špeciálnu cenu majiteľovi Teplárne Romanovi Samotnému, ktorý už dlhé roky vykonáva rôznorodé aktivity spájajúce LGBTI+ komunitu.


Cenu Romanovi udelili aj za „prejavenie odvahy po vražde Juraja a Matúša, pri ktorej nepodľahol strachu ale stal sa tvárou boja za zmenu v spoločnosti a za práva LGBTI+ ľudí."

Na ceste za registrovaným partnerstvom

Do siene slávy bol po Imrichovi Matyášovi a Mariánovi Vojtekovi uvedený Ivan Požgai, ktorý predčasne zomrel v roku 2006 ako 37-ročný. Ivan sa podieľal na zorganizovaní konferencie s názvom Na ceste za registrovaným partnerstvom, pre ktorú vzniklo viacero výskumov a vôbec prvý ucelený výstup k tejto téme," uviedla Iniciatíva Inakosť s tým, že na základe jeho podnetu bolo podstatné meno gej a prídavné meno gejský schválené Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.

Inciatíva Inakosť si pripomenula tiež tragédiu pred podnikom Tepláreň, ktorá si vyžiadala životy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha a negatívnym spôsobom sa tak zapísala do dejín LGBTI komunity na Slovensku.


Tragédia, našťastie, vyvolala aj vlnu solidarity s LGBTI+ ľuďmi v celej spoločnosti a množstvo nových aktivít s cieľom zlepšiť ich postavenie na Slovensku," uviedol riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie