• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Čaputová v súvislosti s predčasnými voľbami zopakovala svoje ultimátum, stále je v hre aj úradnícka vláda (video)

Čaputová v súvislosti s predčasnými voľbami zopakovala svoje ultimátum, stále je v hre aj úradnícka vláda (video)

Prezidentka Zuzana Čaputová si myslí, potrebujeme vládu s plnou legitimitou a s plnými právomocami v čo najskoršom reálnom čase, pretože žijeme obdobie kríz.

18.1.2023 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová uprednostňuje termín predčasných volieb do leta. Ak by však boli politické strany schopné nájsť konsenzus iba na septembrovom termíne volieb, je to pre ňu ešte stále akceptovateľná možnosť. Uviedla to v stredu vo svojom vyhlásení.

Vláda bude pod drobnohľadom

Ak rozhodnutia o predčasných voľbách nebudú prijaté do konca januára, ujme sa svojich ústavných právomocí a vymenuje úradnícku vládu. Zároveň dodala, že poverená vláda bude do predčasných volieb pod jej drobnohľadom a tiež pod drobnohľadom verejnosti.

Očakáva zabezpečenie kľúčových oblastí fungovania krajiny, riešenie vysokých cien energií, problémov v zdravotníctve, najmä v ambulantnom sektore, a tiež posilnenie adresnej pomoci ľuďom, pomoc samosprávam a odstránenie nedostatkov v plnení Plánu obnovy a odolnosti SR.

Žijeme obdobie kríz

Slovensko potrebuje profesionálne riadenie a ak také nebude, prezidentka je podľa svojich slov pripravená kedykoľvek odňať súčasnej vláde jej poverenie.

Čaputová zároveň zdôraznila, že dočasne poverená vláda má obmedzené právomoci a mala by vládnuť len nevyhnutný čas. „Žijeme obdobie kríz a potrebujeme vládu s plnou legitimitou a s plnými právomocami v čo najskoršom reálnom čase,“ povedala.

Preto je podľa nej vhodnejší termín predčasných parlamentných volieb v prvej polovici tohto roka. Podčiarkla, že by to bolo zodpovednejšie aj z hľadiska väčšieho časového priestoru na prípravu štátneho rozpočtu a rozpočtu samospráv.


Občanom by sme mali dať čo najskôr odpoveď na otázku, ako a kedy vyvedieme Slovensko z vnútropolitickej krízy,“ dodala.


Sulík chce predčasné voľby v septembri, termín je férový voči občanom aj krajine a dáva nádej

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa zúčastní na stredajšom rokovaní na úrade vlády s cieľom nájsť kompromisný termín pre uskutočnenie predčasných volieb. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

Zmena ústavy

Na rokovanie príde predseda strany Richard Sulík, podpredseda SaS Branislav Gröhling a poslankyňa parlamentu Mária Kolíková.


„Naším cieľom je vyhnúť sa ústavnému chaosu, a preto podporujeme septembrový termín konania predčasných volieb. Potrebujeme pripraviť kvalitnú zmenu ústavy tak, aby sa nikto nemohol úspešne obrátiť na Ústavný súd SR s tým, že bolo porušené jeho pasívne ústavné právo," uviedol Sulík.

Dôležité kauzy

Ako dodal, septembrový termín preferujú aj preto, že môžu byť tiež definitívne ukončené aj dôležité kauzy na súde, ako je napríklad korupčná kauza bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Zároveň budú môcť aj orgány činné v trestnom konaní v pokoji a bez zasahovania dokončiť rozrobené kauzy.

Septembrový termín je podľa Sulíka férový voči občanom a krajine a dáva nádej, že volebná kampaň prebehne bez zbytočných emócií. „Ak príde k takejto dohode, očakávame, že prezidentka nechá do septembra dovládnuť vládu Eduarda Hegera," uzavrel Sulík.

Nedajte sa oklamať nepoctivými politikmi, varuje Remišová pred referendom

Nedajte sa oklamať nepoctivými politikmi. Týmito slovami varuje na sociálnej sieti vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) dôchodcov pred blížiacim sa referendom.

Fico a jeho klony

„Politici Smeru a Hlasu vás používajú len vtedy, keď vás potrebujú, aby ste zahlasovali. Zahlasovali vo voľbách alebo v referende, ktoré bude stáť milióny zbytočne vyhodených eur," píše ďalej šéfka vicepremiérka.

Pripomenula, že najväčšia organizácia dôchodcov – Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS), ktorá by mala byť nepolitická, vyzvala dôchodcov, aby sa zúčastnili Ficovho referenda za predčasné voľby, zabezpečili úspešnosť referenda, a teda čo najskorší návrat Fica a jeho klonov.

Vyšetrovanie najväčších zlodejín

Podľa Remišovej politici Hlasu a Smeru chcú, aby im práve dôchodcovia pomohli vrátiť sa k moci, aby mohli zastaviť všetky spravodlivé procesy a vyšetrovania ich najväčších zlodejín. „A keď zahlasujete, opäť sa na vás vykašľú, tak ako sa vykašlali dlhých 12 rokov. A zas si spomenú, len keď vás budú potrebovať, aby ste im zahlasovali," pridáva šéfka strany Za ľudí.

„Všetci sme zodpovední za to, akú krajinu necháme našim deťom. Či to bude krajina, ktorú politici Smeru drancujú a vykrádajú, alebo Slovensko, kde spravodlivosť a zákon platí pre každého rovnako, kde má každý šikovný človek príležitosť byť úspešným, kde poctivá práca je odmenená a zlodejina potrestaná. Ďakujem vám za všetko, čo ste pre Slovensko urobili, no mrzí ma, že organizácia, ktorá by mala byť nepolitická volá po návrate tých politikov, ktorí najviac uškodili Slovensku a aj dôchodcom," napísala v závere Veronika Remišová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie