• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Čaputová je zvedavá na Matovičovu tlačovku o Sputniku V, podmienky zmluvy vraj nepozná

Čaputová je zvedavá na Matovičovu tlačovku o Sputniku V, podmienky zmluvy vraj nepozná

Matovičova cesta do Moskvy oheň nezapálila. Ďalší konflikt by koalíciu zrejme pochoval

Prezidentka Zuzana Čaputová je zvedavá na piatkovú (9. apríla) tlačovú konferenciu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Povedala to v diskusnej relácii televízie Joj Na hrane.

Matovič vo štvrtok letel do Moskvy, kde o ruskej vakcíne Sputnik V rokoval. Podvečer na sociálnej sieti informoval, že Rusi požiadali Slovensko o vrátenie vakcín Sputnik V a o ukončenie zmluvy.

„V prípade, ak prišlo na našej strane k porušeniu podmienok, tak nás bude zaujímať, kto podmienky neustrážil,” povedala.


Dodala, že zmluva má utajený režim a tiež jej podmienky nepozná. Mrzí ju, že sa z témy Sputnik vytvára ďalšia polarizačná línia v spoločnosti.

Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič informuje o svojej pracovnej ceste v Moskve

Matovičova cesta do Moskvy oheň nezapálila. Ďalší konflikt by koalíciu zrejme pochoval


Cesta ministra financií a bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) do Moskvy, kde rokoval o vakcíne Sputnik, privodila obavy z rozpútania ďalšieho koaličného konfliktu. Z vyjadrení predstaviteľov koalície vidno, že zvolili veľmi opatrné vyjadrenia. Nanajvýš od nich počuť, že ide o citlivú tému.


Nikto z vládnych partnerov nechce novú „vojnu“. Je však prekvapujúce, že navonok akceptovali, že minister Matovič drží v rukách tému dovozu ruskej vakcíny, hoci už má nad sebou nového premiéra zo svojho hnutia Eduarda Hegera.


Je možné, že ak by sa Matovič vydal do Moskvy pred vyše desiatimi dňami, štvorkoalíciu by nezlepil dohromady už asi nikto. Zatiaľ nie je zrejmé, kedy sa vlastne začala pripravovať cesta Matoviča do Moskvy. Tlačový odbor rezortu financií neodpovedal na otázku, kedy sa tak stalo.

Sputnik zostáva rozbuškou

Po viac ako mesiaci, kedy 200-tisíc dávok ruskej vakcíny doviezlo slovenské vojenské lietadlo, sa ňou neočkuje. O tri mesiace sa už Sputnikom zrejme nebude dať očkovať, lebo expiruje.


ŠÚKL uviedol, že šarže vakcíny Sputnik V použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké vlastnosti ako šarže dovezené na Slovensko.


Ruska vakcína sa používa v 40 krajinách sveta, ale podľa ŠÚKL-u tieto vakcíny spája len názov.


ŠÚKL odporúča, aby sa očkovalo len registrovanými vakcínami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie