V najbližších dňoch by sa niektorí obyvatelia Európy mohli dočkať úľavy, pretože vlna horúčav začína ustupovať.
Budú horúčavy v Európe pokračovať až do jesene?
Veľká časť Európy sa v posledných dňoch piekla, pretože kontinent čelí poslednej zo série horúčav. Mnohí si kladú otázku, kedy sa neznesiteľne teplé počasie skončí.
Takmer celé Francúzsko zaznamenalo niekoľko dní výstrahy pred vysokými teplotami, pričom teplomery v celej krajine vystúpili nad 30 °C.
Taliansko sa od polovice júna zmieta v takmer nepretržitých vlnách horúčav. V niektorých častiach krajiny sa očakávajú rekordné teploty nad 40 °C. Úrady v pondelok vyhlásili oranžovú pohotovosť v súvislosti s horúčavami v 40 departementoch, pričom v utorok ráno ich zostalo len deväť. Mestské nemocnice tiež zaznamenali 20-percentný nárast počtu ľudí, ktorí vyhľadali pohotovostnú starostlivosť pre choroby súvisiace s teplom.
Španielsko od piatku bojuje s pravdepodobne najintenzívnejšou vlnou horúčav tohto leta. Národná meteorologická organizácia Aemets uviedla, že v oblastiach Andalúzie a severovýchodu môžu teploty prekročiť 40 °C.
Hoci sa očakáva, že toto obdobie extrémnych horúčav sa pre mnohých do konca týždňa skončí, nemusí to byť ešte koniec tohtoročných vysokých teplôt. Tu sú predpovede odborníkov.
Kedy sa táto vlna horúčav v Európe skončí?
V najbližších dňoch by sa niektorí obyvatelia Európy mohli dočkať úľavy, pretože vlna horúčav začína ustupovať.
Vo východných a južných častiach kontinentu však podmienky pretrvajú. „Takže vrchol súčasného obdobia veľmi vysokých horúčav je v podstate 12. a 13. augusta v západnej Európe, pričom od stredy sa očakáva postupné ochladzovanie,“ hovorí Lars Lowinski, meteorológ pre Weather & Radar.
„Medzitým vo východnej a najmä juhovýchodnej časti Európy budú počas tohto víkendu panovať vyššie teploty, ako je priemer.“
Bude horúce počasie v Európe pokračovať aj po zvyšok augusta?
Hoci dlhodobé predpovede počasia sú niekedy neisté, Lowinski hovorí, že môžeme vyvodiť skôr všeobecné prognózy než presné predpovede. Tie vo všeobecnosti ukazujú, že vyššie teploty budú pravdepodobne pokračovať najmä v južnej a juhovýchodnej Európe.
Ak sa vietor opäť obráti na južný sektor, stredná a západná Európa by tiež mohla zažiť ďalšie teplé alebo veľmi teplé obdobia. Dá sa však povedať, že veľmi teplá voda v Stredozemnom mori a okolo mnohých pobreží západnej Európy zostane problémom aj v nasledujúcich týždňoch, pretože more dokáže akumulovať veľké množstvo tepla.
Teplota vody sa mení oveľa pomalšie ako teplota pevniny. „To v podstate znamená, že všetko teplo uložené v mori bude naďalej podporovať teplejšie a vlhšie počasie, pokiaľ niekedy na jeseň nedôjde k výraznejšej zmene v charaktere počasia,“ hovorí Lowinski.
Upozorňuje, že tieto vyššie povrchové teploty mora a viac vlhkosti v atmosfére znamenajú aj viac paliva pre dážď a búrky. „To je niečo, čo sme v niektorých častiach kontinentu videli už toto leto, a ďalšie búrky, niekedy s prívalovými dažďami a bleskovými povodňami, pravdepodobne zasiahnu najmä časti strednej Európy v najbližších dňoch.“
Odporúčame:
Počasie na 10 dní
Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?
Najčítanejšia najnovšia správa
Španieli nechcú masový turizmus, až tretina obyvateľov sa sťažuje na príliš veľa zahraničných návštevníkov
16.9.2024 (SITA.sk) - Tretina ľudí v Španielsku tvrdí, že ich miestna oblasť má príliš veľa medzinárodných návštevníkov. Ako referuje web The Guardian, vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu, ktorý zistil, že väčšina ľudí na kontinente nechce nadmerný turizmus.
Na problém masového turizmu upozorňujú viaceré európske lokality ako Benátky, Barcelona, Santorini či Kanárske ostrovy.
Negatívny názor na zahraničných návštevníkov
Prieskum v Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve zistil, že Španielsko je krajinou, ktorá tento problém pociťuje najviac, pričom 32 % respondentov uviedlo, že v ich oblasti je teraz príliš veľa zahraničných cestujúcich. Približne 28 % ľudí v Španielsku tiež prejavilo negatívny názor na zahraničných návštevníkov.
Pre porovnanie, vo Francúzsku 18 % opýtaných ľudí uviedlo, že majú pocit, že tam, kde žijú, je príliš veľa medzinárodných turistov a 16 % uviedlo, že majú zlú mienku o zahraničných návštevníkoch. Zodpovedajúce čísla v Taliansku boli 16 % a 11 % a v Nemecku to bolo 13 % a 14 %.
Krátkodobé dovolenkové prenájmy
Pripisujú mu to, že preň existuje menej možností bývania pre miestnych a "nafukuje" to výšku nájomného a ceny nehnuteľností na takú úroveň, akú si mnohí obyvatelia nemôžu dovoliť.
Prieskum ukázal, že viac ako tretina Španielov (37 %) mala pocit, že sektor krátkodobých dovolenkových prenájmov prináša viac škody ako úžitku a 45 % uviedlo, že má naň negatívny názor.
V Spojenom kráľovstve malo 33 % negatívny názor na tento sektor, nasledovalo 30 % v Taliansku, 28 % vo Francúzsku, 24 % v Dánsku a 21 % v Nemecku. Názory na hotelový priemysel však boli vo všetkých skúmaných krajinách veľmi priaznivé - pohybovali sa od 69 % do 73 %.