• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?

Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?

Čínska štúdia sa zamerala na počasie a zmeny súvisiace so striedaním ročných období v severnej pologuli, v ktorej leží aj Slovensko.

Náhle zmeny počasia sa čoraz častejšie vyskytujú aj na Slovensku a majú vplyv na zdravie ľudí, ale aj prírody.

Aj tento rok môžeme vidieť, ako prvé púčiky na stromoch a zelené listy kvetín v záhradách prekvapili po pomerne vysokých teplotách náhle mrazy alebo dokonca sneh.

Zmenám sa snažíme prispôsobiť takpovediac za pochodu. Vedci sa však snažia na základe doterajších trendov a stanovených modelov vytvoriť prognózy, čo nás v budúcnosti čaká.

Severná hemisféra

Čínska štúdia sa zamerala na počasie a zmeny súvisiace so striedaním ročných období v severnej pologuli, v ktorej leží aj Slovensko.


Zistili, že bez snahy o zmiernenie klimatickej zmeny sa budú letá v severnej hemisfére predlžovať.

Zmena bude mať silný dopad na poľnohospodárstvo, ľudské zdravie a životné prostredie.


V 50. rokoch minulého storočia prichádzali štyri ročné obdobia postupne v predvídateľnom a pomerne rovnomernom režime.

Dramatické zmeny

Klimatická zmena však prináša dramatické a nepravidelné zmeny začiatku ročných období a dĺžky ich trvania.


A podľa scenára vývoja to v budúcnosti môže byť ešte extrémnejšie. „Letá budú dlhšie a teplejšie, zatiaľ čo zimy budú kratšie a miernejšie. Príčinou je globálne otepľovanie,“ povedal vedúci autor štúdie Jü-pching Kuan z Čínskej akadémie vied.

Odborníka inšpirovali k výskumu správy o nepredvídateľnom počasí. „Čoraz častejšie čítam o skorej jari, snehu v máji a podobne,“ poznamenal.


Tím analyzoval historické denné klimatické dáta v období rokov 1952 až 2011. Merali pritom zmeny počas štyroch ročných období v severnej hemisfére.


Následne identifikovali začiatky liet a zím. S využitím modelov klimatickej zmeny určili, ako sa ročné obdobia budú v budúcnosti posúvať.

Predĺženie a skrátenie

Nová štúdia zistila, že trvanie leta sa medzi rokmi 1952 až 2011 predĺžilo v priemere zo 78 dní na 95. Zima sa za rovnaké obdobie skrátila zo 76 na 73 dní. Počet jarných dní sa znížil zo 124 na 115 a jesenných z 87 na 82.

Jar a leto sa preto začali skôr a jeseň a zima neskôr. Najväčšie zmeny v cykle ročných období zaznamenali v Stredomorskom regióne a oblasti Tibetskej náhornej plošiny.


Ak budú tieto trendy pokračovať bez akéhokoľvek zásahu na zmiernenie klimatickej zmeny, vedci predpokladajú, že do roku 2100 bude zima trvať menej ako dva mesiace, leto zas približne až šesť mesiacov.


Prechodné jarné a jesenné obdobia sa takisto skrátia. „Rozličné štúdie doteraz ukázali, že zmeny týkajúce sa ročných období majú výrazné riziká pre zdravie ľudí aj prírodu,“ povedal vedec.

Reálne dopady na človeka i prírodu

Ako príklad uviedol, že vtáky prispôsobujú svoje zvyky súvisiace s migráciou a rastliny rastú i kvitnú v iných časoch.

Tieto fenologické zmeny môžu spôsobiť nesúlad medzi zvieratami a ich zdrojmi potravy, čím narušia ekologické spoločenstvá.


Sezónne zmeny môžu spôsobiť aj zmätok v poľnohospodárstve. Najmä keď priskorá, „falošná“ jar alebo neskoršie sneženie poškodia nové rastlinky.


S dlhším vegetačným obdobím budú ľudia dýchať viac peľu spôsobujúceho alergie a komáre prenášajúce choroby sa môžu presúvať viac na sever.

Nepredvídateľné počasie

Tento posun v ročných obdobiach môže viesť k závažnejším javom v počasí. Informoval o tom Cchung-wen Ču, výskumník zameraný na monzúny, ktorý nebol súčasťou štúdie. „Teplejšie a dlhšie leto bude prinášať častejšie a intenzívnejšie javy spojené s vysokými teplotami, akými sú lesné požiare alebo vlny horúčav,“ dodal.

Vysvetlil tiež, že miernejšie a kratšie zimy môžu spôsobiť nestabilitu, ktorá vedie k nárazom chladného počasia a zimným búrkam, aké sme nedávno zaregistrovali v Texase alebo Izraeli.


Podľa klimatológa Scotta Sheridana z britskej Kent State University je náročné predstaviť si zvýšenie teploty v priemere o dva až päť stupňov Celzia. „Toto je však vhodný východiskový bod na to, aby sme začali chápať reálny dopad zmien v ročných obdobiach,“ povedal odborník, ktorý nebol súčasťou výskumu.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie