• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Budaj predstavil novú chránenú oblasť Pralesy Slovenska, rozprestiera sa na viacerých územiach

Budaj predstavil novú chránenú oblasť Pralesy Slovenska, rozprestiera sa na viacerých územiach

Chránená oblasť sa rozprestiera na viacerých územiach a nie je sústredená v jednej lokalite. Ide celkovo o 76 prírodných rezervácií.

Od stredy vstúpilo do platnosti vládne nariadenie, ktorým sa vytvorila nová sieť chránených oblastí Pralesy Slovenska. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) počas rokovania vlády.

„Pralesy Slovenska obsahujú dohromady 6,5 tisíca hektárov pralesa v najprísnejšom stupni ochrany,“ uviedol Budaj.

Ochrana pôvodných lesov

Tretinu tejto výmery predstavujú územia výskytu Tetrova hlucháňa, kvôli ktorého strate čelí Slovensko infringementu a súdu pred Európskym súdnym dvorom.

„Verím, že aj dnešné (1. december pozn. redakcie) nadobudnutie právoplatnosti vzniku nových chránených území na takomto veľkom rozsahu presvedčí Európsku komisiu, že Slovensko si chráni svoje hodnoty a ochraňuje práve skutočne pôvodné lesy,“ podčiarkol minister.

Mapa s rozsahom plochy štátnych lesov

Rezervácie pralesov monitorovali viac ako päť rokov skupiny občianskych aktivistov a odborníkov z ministerstva životného prostredia. Výsledkom monitoringu je podľa Budajových slov mapa, ktorá zahŕňa v celom rozsahu plochy štátnych lesov, čo má zabrániť zásahu voči súkromným majiteľom lesov, ktoré sú vo veľkej časti na území národných parkov.

„Od dnešného dňa odporúčam každému, aby do svojej zbierky vecí, na ktoré môže byť hrdý, si zaevidoval, že máme autentický karpatský prales, ktorý tu v malých častiach zostal ešte z čias, keď sme nezasahovali umelo do lesa,“ uzavrel Budaj.


Chránená oblasť sa rozprestiera na viacerých územiach a nie je sústredená v jednej lokalite. Ide celkovo o 76 prírodných rezervácií. Z nich 69 sa nachádza v okresoch stredného a severného Slovenska. Päť z nich sa nachádza na východnom Slovensku a dve na západnom Slovensku. Chránená oblasť má výmeru 6 462 hektárov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie