• Dnes je: Sobota 11. januára 2025 meniny má Malvína

Bratislava odovzdá do užívania prvé mestské byty a pripravuje rekonštrukciu ďalších

Bratislava odovzdá do užívania prvé mestské byty a pripravuje rekonštrukciu ďalších

Zrekonštruované mestské byty budú slúžiť nájomcom z reštituovaných bytov.

24.6.2020 (Webnoviny.sk) - Bratislava odovzdá prvých šesť mestských nájomných bytov nájomcom z reštituovaných bytov. Ide o päť jednoizbových a jeden trojizbový byt. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

"Mestské byty, ktoré boli v neužívateľnom stave, sa podarilo zrekonštruovať. Byty tak teraz môžu slúžiť pre nájomcov z reštituovaných bytov, pre ktorých má Bratislava zo zákona povinnosť zabezpečiť náhradné nájomné bývanie," uviedla hovorkyňa a dodala, že mesto pripravuje rekonštrukciu ďalších piatich bytov, ktoré chce na rovnaký účel odovzdať do konca tohto roka.

Žiadateľov zapíšu na zoznam

Byty sú prideľované podľa poradia v zozname čakateľov na náhradný nájomný byt podľa počtu izieb priznaného náhradného bytu. "Každý žiadateľ je povinný preukázať splnenie všetkých zákonných predpokladov pre vznik nároku na bytovú náhradu. Tých, ktorým bol právoplatne priznaný nárok na náhradný nájomný byt, mesto zapísalo do zoznamu," vysvetlilo mesto a dodalo, že žiadatelia boli zapisovaní podľa časového poradia, ako im boli priznávané nároky na bytovú náhradu, čo je rozhodujúce pre určenie poradia pridelenia náhradných nájomných bytov.

Žiadatelia, ktorým bol priznaný nárok na bytovú náhradu a sú zapísaní v zozname, majú zákonný nárok ostať v reštituovaných bytoch do času, kým im mesto poskytne náhradu.

"Zároveň hlavné mesto vypláca vlastníkom reštituovaných bytov rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným," doplnilo mesto.

Náhradné nájomné bývanie

Riešenie náhradného nájomného bývania zastrešuje pracovná skupina k nájomnému bývaniu, ktorú vedie námestníčka primátora Lucia Štasselová.

„Teší ma, že po dlhom čase môžeme prvým nájomcom z reštituovaných bytov ponúknuť náhradné nájomné bývanie. Zároveň si však uvedomujeme povinnosť mesta voči všetkým čakateľom na náhradný nájomný byt a intenzívne na tom pracujeme," povedala námestníčka primátora a dodala, že nové nájomné byty potrebuje mesto nielen pre nájomcov z reštituovaných bytov, ale napríklad aj pre dôležité povolania či pre ľudí a rodiny, ktorí sa prechodne dostali do ťažkej životnej situácie.

"Preto pracujeme na zabezpečení väčšieho počtu dostupných nájomných bytov nielen rekonštrukciou mestských bytov a budov, ale aj prípravou vlastných projektov výstavby či spolupráce so súkromným sektorom,“ uzavrela Štasselová.

Viac k téme: nájomné byty

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

5 skorých príznakov srdcového infarktu. Informácie, ktoré môžu zachrániť život

5 skorych priznakov srdcoveho infarktu informacie ktore mozu zachranit zivot

Srdcový infarkt. Dve slová, ktoré v sebe nesú obrovské riziko a strach. Vedeli ste však, že tento vážny stav vám telo dokáže signalizovať ešte pred tým, ako skutočne nastane? Identifikácia skorých príznakov môže byť kľúčová pre záchranu života – vášho alebo niekoho iného. Preto je dôležité tieto signály poznať a neignorovať ich.

Čo je srdcový infarkt a prečo prichádza?

Srdcový infarkt vzniká, keď sa preruší prívod krvi a živín do srdcového svalu (myokardu). Bez kyslíka živé bunky postupne odumierajú, čo môže mať fatálne následky. Aj keď si mnohí myslia, že infarkt prichádza náhle a dramaticky, realita je často iná. Príznaky infarktu môžu byť nenápadné, no zároveň varovné, ak vieme, na čo si dať pozor.

V nasledujúcich riadkoch sa priblížime 5 najčastejších skorých príznakov infarktu, ktoré vás môžu upozorniť na blížiaci sa problém.

Poruchy spánku a únava

Nemôžete zaspať, prehadzujete sa v posteli a každé ráno sa cítite ešte unavenejší ako predtým? Poruchy spánku môžu byť prvým signálom, že srdce nie je v poriadku. Hypoxia, teda znížené prekrvenie mozgu, môže spôsobiť nespavosť, úzkosť a nervozitu. Až 50 percent ľudí, ktoré prekonali infarkt, hlásilo predchádzajúce dlhodobé problémy so spánkom.

Dýchavičnosť alebo zrýchlené plytké dýchanie

Dýchavičnosť bez zjavného dôvodu? Patrí medzi bežné príznaky infarktu, ktorý sa väčšinou prehliada. Môže sa objaviť pri nenáročnej fyzickej aktivite alebo dokonca v pokoji. Niektorí pacienti uvádzajú aj suchý kašeľ, ktorý nemá súvis s prechladnutím. Tento stav môže signalizovať problémy so srdcom, pretože zlyhávanie myokardu ovplyvňuje aj dýchanie.

Čo robiť: Ak sa dýchavičnosť opakuje, nečakajte, kým sa situácia zhorší. Vyhľadajte lekára. Toto je totiž jeden z prvých atypických príznakov infarktu, ktorý sa vyskytuje u 40-42 percent ľudí.

Tráviace ťažkosti a pálenie záhy

Nepríjemné pocity v žalúdku, pálenie záhy alebo náhla nevoľnosť – to všetko môže súvisieť so srdcovými problémami. Keď sa zníži prietok krvi do srdca, tráviaci systém reaguje zvýšením kyslosti. Mnohokrát sa tieto príznaky pripisujú nevhodnej strave, no v skutočnosti môžu byť signálom blížiaceho sa infarktu.

Čo robiť: Ak sa tráviace problémy opakujú bez zjavnej príčiny, poraďte sa s lekárom a nezanedbajte vyšetrenie srdca.

Studený pot a náhla slabosť

Potenie, ktoré nesúvisí s fyzickým námahou ani stresom, môže byť ďalším vážnym varovaním. Telo takto reaguje na srdce a snahu udržať teplotu. Tento príznak môže byť sprevádzaný aj slabosťou, závratmi a nevoľnosťou.

Čo robiť: Ak sa studený pot objavuje často a bez príčin, nepodceňujte situáciu a vyhľadajte odbornú pomoc.

Bolesť v rukách, ramene, krku alebo chrbte

Necitlivosť v rukách, bolesť chrbtice, krku či v ramene, ktorá sa môže pripisovať často prejavom osteochondrózy alebo únavy. Pritom môže ísť o znak, že srdce pracuje prerušovane, čím sa zužujú tepny zásobujúce mozog a miechu. Môžu sa tiež objavovať nepríjemné kŕče, necitlivosť a bolesť v zadnej časti hlavy.

Ak však tieto pocity prichádzajú bez zjavného dôvodu, ide o typický signál, že vaše srdce volá o pomoc.

Infarkt: Nebezpečenstvo, ktoré netreba ignorovať

Hoci sú tieto príznaky často nenápadné, ich včasné rozpoznanie môže zachrániť život. Infarkty nie sú len problémom starších ľudí. Čoraz častejšie sa objavujú aj u mladších ročníkov vo veku 30 – 35 rokov, najmä kvôli stresu, nezdravému životnému štýlu a hormonálnym zmenám.

Ako sa chrániť?

Sledujte svoju váhu a hladinu cholesterolu.

Prestaňte fajčiť a obmedzte alkohol.

Zaraďte do svojho života pravidelný pohyb.

Nezanedbávajte pravidelné prehliadky u lekára.

Vaše srdce je motorom vášho tela. Nepodceňujte jeho signály a dbajte na prevenciu. Skoré rozpoznanie príznaku infarktu môže byť rozdielom medzi životom a smrťou.


Počasie