• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Bratislava chce na budúci rok začať s výstavbou parkovacích domov v Petržalke a v Dúbravke

Bratislava chce na budúci rok začať s výstavbou parkovacích domov v Petržalke a v Dúbravke

Parkovací dom Wolkrova, Petržalka

Bratislava spolu s postupným zavádzaním parkovacej politiky formou systému PAAS ohlásila výstavbu parkovacích domov vo viacerých mestských častiach. Magistrát uviedol, že nad parkovacími domami uvažujú v miestach, kde je dopyt po parkovaní a zároveň nedostatok parkovacích miest.

„V budúcnosti sa to bude týkať lokalít, kde ani po regulácii návštev a nerezidentov nebudú mať rezidenti dostatok miest,“ konštatuje mesto a dodáva, že parkovanie chcú zorganizovať tak, aby nebolo na úkor verejných priestorov.

Medzi potenciálne vhodné lokality patria tie, kde sú už teraz parkoviská alebo spevnené plochy s čo najmenším záberom zelene, v dostupnej vzdialenosti od bytových domov, avšak tak, aby nepôsobili rušivo.

Jedným z prezentovaných riešení majú byť zelené fasády s popínavými rastlinami, obloženie stien dreveným materiálom, či ich využitie na umiestnenie lezeckej steny, basketbalových košov, alebo ako podklad na premietanie. „To sa týka aj strechy, ktorá môže byť zelená, ale môže slúžiť aj ako športové či detské ihrisko alebo ako komunitná záhrada,“ dodáva mesto.

Slúžiť budú predovšetkým rezidentom

Parkovacie domy bude prevádzkovať hlavné mesto. Slúžiť budú predovšetkým rezidentom, teda obyvateľom s trvalým pobytom v danej lokalite, ktorí v nich budú môcť parkovať na základe svojej rezidentskej karty, ku ktorej si priplatia jedno euro na rok.

Parkovacie domy, ktoré boli zatiaľ prezentované hlavným mestom:

Parkovací dom Unitas v Novom Meste, vo vnútrobloku Račianska-Šancová-Kominárska

Parkovací dom na Studenhorskej v mestskej časti Lamač

Parkovací dom na Wolkrovej v Petržalke

Parkovací dom na Saratovskej v Dúbravke

Parkovací dom na Veternicovej v Karlovej Vsi

Parkovací dom na Závadskej v Rači

Parkovací dom na Bebravskej vo Vrakuni

Parkovací dom na ulici Čsl. parašutistov v Novom Meste

V roku 2024 chce hlavné mesto začať s výstavbou parkovacích domov na Wolkrovej ulici v Petržalke a na Saratovskej ulici v Dúbravke. Vyplýva to zo zámerov, predložených na posudzovanie vplyvov na životné prostredia EIA.

V Petržalke návrh počíta s nahradením existujúceho parkoviska objektom parkovacieho domu a tým navýšením kapacity parkovania. Na Wolkrovej by tak malo vzniknúť 147 parkovacích miest. Predpokladaný termín začiatku výstavby je podľa zámeru v lete 2024, termín začiatku prevádzky je o rok neskôr. Odhadované náklady na projekt sú 3,5 milióna eur.


Návrh parkovacieho domu v Dúbravke počíta s vytvorením 196 nových parkovacích miest. Objekt vyrastie na ploche súčasného parkoviska a bude slúžiť na pre okolité bytové domy. Predpokladaný termín začiatku výstavby je v roku 2024, ukončenie je naplánované o rok neskôr. Orientačné náklady na projekt sú vo výške 4,75 milióna eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinci priblížili najnovšie ruské straty vo vojne, hlásia aj zničenie ďalších 41 delostreleckých systémov

ukrajinci priblizili najnovsie ruske straty vo vojne hlasia aj znicenie dalsich 41 delostreleckych systemov

22.2.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 160 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 407 240, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, 35 obrnených bojových vozidiel pechoty, 41 delostreleckých systémov, päť raketometov a jedno lietadlo. Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 6 523 tankov, 12 373 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 867 delostreleckých systémov, 997 raketometov a 339 lietadiel.

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie, publikovalo nepodložené informácie o údajných mučiarňach na Ukrajine

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie. Tvrdí to zakladateľ webu Hoaxy a podvody a bývalý prispievateľ profilu na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR David Púchovský.

Šírenie nepodložených informácií

Informoval, že veľvyslanectvo v stredu publikovalo ničím nepodloženú informáciu o údajných mučiarniach na Ukrajine. Zároveň upozornil, že ruská ambasáda informuje o organizácii Svetového festivalu mládeže v ruskom Soči v marci tohto roku. Na svojej stránke uvádza, že jej cieľom je spojiť najprogresívnejších mladých ľudí na svete.

„Žiadne slovenské štátne inštitúcie doposiaľ na tieto statusy nereagovali. Podobné ticho nastalo aj po smrti opozičného lídra Alexeia Navaľnyjho," uviedol Púchovský.

Manipulácia a propaganda Ruska

Ten preňho platí do všetkých krajín schengenského priestoru do roku 2025 pre podozrenie zo špionáže a šírenia ruskej propagandy. Púchovský informuje, že Sviridov vo svojom článku uvádza niekoľko výrokov, ktoré sú priamym hybridným pôsobením Ruska.

„Nepodarilo sa zrušiť všetko ruské na Slovensku, slovenská mládež má naďalej blahovoľný vzťah k našej krajine," povedal hovorca ambasády v SR. Púchovský tvrdí, že ide o vykreslenie Ruska ako obete, ako niekoho cenzurovaného. Sviridov v článku uvádza, že „na Slovensku sa väčšina voličov vo voľbách v podstate vyslovila za normálne vzťahy s Ruskom". Puchovský oponuje a tvrdí, že ide o dezinformáciu.

„Takáto otázka nebola súčasťou volieb, ani neodráža názorový postoj voličov koaličných strán, ide o hrubú manipuláciu a propagandu, ktorá normalizuje súčasné konanie Ruska na Ukrajine," dodáva Púchovský.

Ruský novinár v článku taktiež píše, že v propagovaní festivalu sa angažuje bývalý politik Ján Čarnogurský, ktorý bol Sviridovým advokátom, a bývalý politický kandidát Tomáš Špaček, ktorý patril k najvirálnejším šíriteľom ruskej propagandy.


Počasie