• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Bezdetné vdovy a vdovci sú diskriminovaní, Progresívne Slovensko sa obráti na Ústavný súd

Bezdetné vdovy a vdovci sú diskriminovaní, Progresívne Slovensko sa obráti na Ústavný súd

Súčasná právna úprava je diskriminačná a mám zato, že aj protiústavná.

Progresívne Slovensko sa pre diskrimináciu bezdetných vdov obráti na Ústavný súd SR. Bezdetné vdovy a vdovci sú neprávom diskriminovaní, pretože im po prvých dvoch rokoch od smrti manžela či manželky zaniká nárok na vdovský dôchodok, ktorý sa opätovne obnoví, až keď dosiahnu dôchodkový vek.

Diskriminačná právna úprava

Tvrdí to poslankyňa parlamentu za Progresívne Slovensko, podpredsedníčka výboru pre sociálne veci Simona Petrík.

„Súčasná právna úprava je diskriminačná a mám zato, že aj protiústavná. Ovdovenie je samo o sebe sociálnou situáciou, kedy väčšinou manželka zostáva bez druhého príjmu do domácnosti. Vdovský dôchodok je dávka pre ňu a nárok na ňu nemá byť spájaný s počtom vychovaných detí. Pre deti existuje dávka sirotské. Preto sa obrátime na Ústavný súd, aby v tejto veci posúdil súlad s Ústavou SR,“ uviedla Petrík.

Nárok na vdovskú penziu od veku 59 rokov

Ovdovelí ľudia, ktorí vychovali jedno dieťa, nárok na vdovský a vdovecký dôchodok opätovne dostanú po dovŕšení 57. roku života, ľudia s dvomi vychovanými deťmi po dovŕšení 52. roku života a ľudia s tromi a viac vychovanými deťmi majú tento nárok od ovdovenia.

„Spoločne s poslankyňou Luciou Plavákovou sme za Progresívne Slovensko zároveň na prebiehajúcu schôdzu parlamentu predložili vlastný návrh, ktorý by priznal bezdetným vdovám a vdovcom nárok na vdovský dôchodok od veku 59 rokov. Bude sa o ňom rokovať v najbližších dňoch. Túto nezmyselnú diskrimináciu musíme ukončiť,” poslankyňa za Progresívne Slovensko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie