• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Bardovič: Najvýznamnejším prvkom slovenského volebného systému je jeden volebný obvod

Bardovič: Najvýznamnejším prvkom slovenského volebného systému je jeden volebný obvod

Používanie jedného volebného obvodu pre voľby do Národnej rady (NR) SR vplýva na možnosť zastúpenia regiónov v parlamente.

31.8.2023 (SITA.sk) - Najvýznamnejším prvkom slovenského volebného systému pre parlamentné voľby je jeden volebný obvod, tvrdí politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Dôsledky pre stranícky systém

Dodal, že používanie jedného volebného obvodu pre voľby do Národnej rady (NR) SR vplýva na možnosť zastúpenia regiónov v parlamente, ale má i ďalekosiahlejšie dôsledky pre stranícky systém, a celkovo aj pre politický systém. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA.

„V prvom rade vytvára podmienky pre silnú centralizáciu politických strán, ktoré nepotrebujú viacerých lídrov v regiónoch, no postačuje im jedna osobnosť schopná získať hlasy na celom území Slovenska. To má vo svojej podstate dôsledky aj pre tvorbu regionálnych štruktúr," vysvetľuje Bardovič a dopĺňa, že regionálne štruktúry síce často existujú, avšak nemajú takú úlohu, akú by mali v prípade existencie viacerých volebných obvodov, a mali by produkovať voliteľných kandidátov pre každý z týchto obvodov. Tento jav má podľa politológa presah aj do ďalších typov volieb.

Uzatváracia klauzula

„Krajské, ale aj komunálne voľby ukazujú, že politické strany zlyhávajú v regionálne citlivej výchove personálu, a tým aj potenciálnych kandidátov. Úspech nezávislých kandidátov či ich rôznych zoskupení mimo relevantných celoštátnych strán je okrem existujúcej skepse vo vzťahu k politickým stranám aj výsledkom práve absencie kvalitných kandidátov (myslené kvalitných zo subjektívneho pohľadu voliča), ktorých dokážu zo svojich radov ponúknuť," konštatuje politológ.

Spomedzi nastavení, ktoré určujú finálnu podobu volebného systému, pripomína Bardovič aj uzatváraciu klauzulu. „Jej uplatnenie sa spája so zamedzením vstupu príliš veľkého počtu politických strán do parlamentu. V tejto snahe sa tak prijímajú isté hranice, ktoré je potrebné splniť, aby mohol daný subjekt získať mandát," objasňuje politológ.

Nedokonalosť aktuálneho nastavenia

Voľby v roku 2020 však podľa Bardoviča odhalili nedokonalosť aktuálneho nastavenia. „Na jednej strane nastalo sankcionovanie priznanej koalície, no súčasne sa nedokázala vysporiadať s množením sa neformálnych koalícií, ktoré sú utvorené na kandidátnej listine jednej politickej strany," vysvetľuje a dodáva, že takto vznikajú dve skupiny, ktoré sú poznačené nerovnosťou v prístupe k mandátu.

Na jednej strane sú to priznané koalície, ktoré musia prekročiť zvýšenú hranicu podpory voličov, čiže sedem alebo desať percent, a na strane druhej nepriznané koalície, ktorým postačuje získanie piatich percent. Politológ pripomína aj odbornou verejnosťou dlhodobo kritizovaný mechanizmus pre prideľovanie mandátov.

Tiež aj nastavenia prednostného hlasovania. V tomto kontexte Bardovič upozorňuje najmä na umelo nastavenú hranicu zohľadnenia prednostného hlasovania, ktorá podľa neho nie je nijako zdôvodniteľná a nad rozhodnutie voliča stavia rozhodnutie politického subjektu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie