• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Ambulancie podporujú legislatívnu zmenu o vykonaní prehliadky onkologických pacientov, treba však upresniť pravidlá

Ambulancie podporujú legislatívnu zmenu o vykonaní prehliadky onkologických pacientov, treba však upresniť pravidlá

Parlamentom schválená legislatíva od poslankyne za hnutie Sme rodina Petry Krištúfkovej upravujúca preventívne prehliadky dospelých je prejavom odborného diletantizmu.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) podporuje legislatívnu zmenu, ktorá umožní všeobecným lekárom vykonávať preventívnu prehliadku raz ročne u onkologických pacientov v remisii.

Preventívna prehliadka bude možná len po odporučení onkológa.

Podľa zväzu je však nevyhnutné upresniť pravidlá a indikácie potrebných vyšetrení cez vyhlášku alebo odborným usmernením podľa onkológmi stanoveného rozsahu prehliadky a zhrnutí onkologickej liečby. ZAP to uviedol v tlačovej správe.

Najviac onkologických ochorení

Slovensko podľa ZAP zastáva v Európskej únii smutne vrcholné priečky v počte onkologických ochorení a odvrátiteľných úmrtí, zároveň však zápasí so stále prehlbujúcim sa kritickým nedostatkom tak všeobecných ako aj špecializovaných lekárov.


„Zvýšenie koordinácie práce a zdieľanie kompetencií v starostlivosti medzi lekármi prinesie onkologickým pacientom vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti, čím sa zlepšia ich šance na dlhšie prežívanie bez choroby a klinickým onkológom sa zároveň umožní venovať viac času pacientom s aktívnym onkologickým ochorením,“ dodal ZAP.

Parlamentom schválená legislatíva od poslankyne za hnutie Sme rodina Petry Krištúfkovej upravujúca preventívne prehliadky dospelých je prejavom odborného diletantizmu.


Je v rozpore s viacerými platnými zákonmi, je v praxi nevykonateľná a pravdepodobne je súčasne aj v rozpore s Ústavou SR. Tvrdí to prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.

Preventívna prehliadka každé dva roky

Každý dospelý občan môže v súčasnosti absolvovať preventívnu prehliadku u svojho všeobecného lekára raz za dva roky. Výnimkou sú darcovia krvi, ktorí môžu absolvovať preventívnu prehliadku raz za rok, čo je podľa Paluškovej medicínsky odôvodnené, odborne nespochybniteľné a žiaduce.

Pozmeňovacím návrhom poslankyne Krištúfkovej sa však do zákona dostala formulácia, podľa ktorej je periodicita preventívnych prehliadok u pacientov raz za dva roky, v prípade darcov krvi a pacientov po absolvovanej onkologickej liečbe, odporúčaných na ďalšie sledovanie u lekára so špecializáciou v špecializačnom všeobecné lekárstvo raz za rok.


„Ustanovenie zákona je v rozpore s viacerými platnými zákonmi a vyhláškami, je vecne nevykonateľné a medicínsky nezmyselné,“ zdôrazňuje šéfka SVLS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie