• Dnes je: Pondelok 04. marca 2024 meniny má Kazimír

Album Modrý vrch od Deža Ursinyho dostane koncertnú podobu (video)

Album Modrý vrch od Deža Ursinyho dostane koncertnú podobu (video)

Tentokrát sa albumu chytil Dežov syn Kubo Ursiny, ktorý sa ho chystá s hudobníkmi uviesť naživo 9. októbra.

Album Modrý vrch Deža Ursinyho vyšiel v roku 1981, jeho producentom bol Pavel Daněk. Bol to už tretí album, na ktorom Ursiny spolupracoval s básnikom a textárom Ivanom Štrpkom, ktorý album otextoval.

Hudobne sa na ňom podieľalo veľa špičkových muzikantov, medzi nimi Marián Varga, Jaro Filip, Martin Karvaš, Ľubomír Tomaškovič, Ctibor Hlinenský či Ondřej Konrád.

Tentokrát sa albumu chytil Dežov syn Kubo Ursiny, ktorý sa ho chystá s hudobníkmi uviesť naživo 9. októbra. Pôvodný obal Modrého vrchu navrhol Jozef Pernecký podľa obrázkov neznámeho autora, ktoré si Dežo priniesol z Bulharska. Vizuál koncertu vytvoril výtvarník Filip Horník.

Jakub Ursíny počas koncertu Spomienka na Deža v bratislavskej Dúbravke v 19. septembra 2020:


Spevák, skladateľ a gitarista Dežo Ursiny sa narodil 4. októbra 1947, absolvoval filmovú a televíznu dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. V roku 1963 založil skupinu Fontána, o rok neskôr bol spoluzakladateľom skupiny Beatmen. V roku 1966 založil skupinu Soulmen. Rok nato vyhrali v Prahe Prvý československý bítový festival. V rokoch 1968 a 1969 pôsobil spolu s Jankom Lehotským v skupine New Soulmen. Lehotského potom vystriedal Jaroslav Filip, ktorý sa stal neskôr významným Ursinyho spoluhráčom.


V roku 1969 vytvoril Ursiny skupinu Provisorium. V roku 1973 vydali prvú LP Provisorium. Nahral 12 LP platní. Zložil hudbu pre úspešný muzikál Neberte nám princeznú, v hlavných úlohách s Marikou Gombitovou a Mirom Žbirkom. Zomrel 2. mája 1995 v Bratislave vo veku 47 rokov. Muzikantskú dráhu Deža Ursinyho zachytil Ivan Štrpka v knihe Rukojemník.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 3. marec 2024

horoskopy na dnes nedelu 3 marec 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 3. marec 2024

Baran 21.3. - 20.4.

V úlohe, ktorú chcete dnes vyriešiť, potrebujete mať úplne jasno. Dajte si veci vysvetliť. Dávajte si pozor na cestách a pri športovaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Deň ako stvorený na investíciu väčšej sumy peňazí. Ak budete mať možnosť uzavrieť zmluvy alebo dostanete prísľuby súvisiace s financiami, neváhajte!

Blíženci 22.5. - 21.6.

Získali ste povesť, že si viete pomôcť v každej situácii. V hre sa dobre vyznáte, aj v tlačenici. Kto sa na vás dnes obráti, nebude sklamaný, pomoc iste neodmietnete.

Rak 22.6. - 22.7.

Dávajte si pozor na hospodárenie s peniazmi! Najmä dnes vaše nároky vysoko prevýšia vaše finančné možnosti. Čítajte inzeráty, mohli by ste niečo získať.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 3. marec 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie