• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Album Modrý vrch od Deža Ursinyho dostane koncertnú podobu (video)

Album Modrý vrch od Deža Ursinyho dostane koncertnú podobu (video)

Tentokrát sa albumu chytil Dežov syn Kubo Ursiny, ktorý sa ho chystá s hudobníkmi uviesť naživo 9. októbra.

Album Modrý vrch Deža Ursinyho vyšiel v roku 1981, jeho producentom bol Pavel Daněk. Bol to už tretí album, na ktorom Ursiny spolupracoval s básnikom a textárom Ivanom Štrpkom, ktorý album otextoval.

Hudobne sa na ňom podieľalo veľa špičkových muzikantov, medzi nimi Marián Varga, Jaro Filip, Martin Karvaš, Ľubomír Tomaškovič, Ctibor Hlinenský či Ondřej Konrád.

Tentokrát sa albumu chytil Dežov syn Kubo Ursiny, ktorý sa ho chystá s hudobníkmi uviesť naživo 9. októbra. Pôvodný obal Modrého vrchu navrhol Jozef Pernecký podľa obrázkov neznámeho autora, ktoré si Dežo priniesol z Bulharska. Vizuál koncertu vytvoril výtvarník Filip Horník.

Jakub Ursíny počas koncertu Spomienka na Deža v bratislavskej Dúbravke v 19. septembra 2020:


Spevák, skladateľ a gitarista Dežo Ursiny sa narodil 4. októbra 1947, absolvoval filmovú a televíznu dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. V roku 1963 založil skupinu Fontána, o rok neskôr bol spoluzakladateľom skupiny Beatmen. V roku 1966 založil skupinu Soulmen. Rok nato vyhrali v Prahe Prvý československý bítový festival. V rokoch 1968 a 1969 pôsobil spolu s Jankom Lehotským v skupine New Soulmen. Lehotského potom vystriedal Jaroslav Filip, ktorý sa stal neskôr významným Ursinyho spoluhráčom.


V roku 1969 vytvoril Ursiny skupinu Provisorium. V roku 1973 vydali prvú LP Provisorium. Nahral 12 LP platní. Zložil hudbu pre úspešný muzikál Neberte nám princeznú, v hlavných úlohách s Marikou Gombitovou a Mirom Žbirkom. Zomrel 2. mája 1995 v Bratislave vo veku 47 rokov. Muzikantskú dráhu Deža Ursinyho zachytil Ivan Štrpka v knihe Rukojemník.Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie