• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Ako voliť v parlamentných voľbách zo zahraničia

Ako voliť v parlamentných voľbách zo zahraničia

Ak chcete o svoj hlas v parlamentných voľbách požiadať listom, je potrebné poslať poštou žiadosť na ministerstvo vnútra.

Parlamentné voľby s prívlastkom predčasné už klopú na dvere. Možnosť voliť majú aj v týchto voľbách Slováci žijúci v zahraničí. Ak k nim patríte aj vy a chcete odovzdať svoj hlas. prečítajte si, ako voliť zo zahraničia v parlamentných voľbách 2023.

Kto môže voliť zo zahraničia

Odhaduje sa, že v zahraničí žije alebo sa nejaký čas zdržuje okolo 300-tisíc občanov Slovenskej republiky. Ak by sa všetci z nich rozhodli odovzdať svoj hlas vo voľbách, pri prepočte účasti z posledných volieb by tvorili až 10% hlasov. No a to nie je zanedbateľné množstvo.

Voliť v parlamentných voľbách 2023 zo zahraničia môže každý občan a občianka Slovenskej republiky, s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania, ktorí na území Slovenska trvalý pobyt nemajú. Okrem toho je, samozrejme, podmienkou dosiahnutie veku aspoň 18 rokov v deň volieb, teda 30.9.2023. Poslednou a nemenej dôležitou podmienkou je odoslanie žiadosti o odovzdanie svojho hlasu 52 dní pred dátumom konania volieb.

Spôsoby voľby z cudziny

Hoci nežijú na Slovensku, mnohí Slováci v zahraničí sledujú volebné preferencie a prieskumy politických strán a o politické dianie doma sa aktívne zaujímajú. Slováci, ktorí žijú v zahraničí, ale aj tí, ktorí sa tam budú v čase konania volieb zdržiavať, môžu požiadať o možnosť zúčastniť sa volieb poštou alebo elektronicky. Na podanie oboch typov žiadostí je potrebný platný slovenský občiansky preukaz alebo platný slovenský cestovný pas. Pozrime sa teda na obe možnosti podrobnejšie.

Žiadosť poštou

Ak chcete o svoj hlas v parlamentných voľbách požiadať listom, je potrebné poslať poštou žiadosť na ministerstvo vnútra. Adresa je nasledovná: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, odbor volieb, referenda a politických strán, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29, Slovak Republic.


Do žiadosti musíte vypísať vaše osobné údaje, ako je meno a priezvisko, adresu miesta pobytu v zahraničí či rodné číslo. Potrebná je aj kópia pasu alebo občianskeho preukazu. Vzor žiadosti je dostupný na stránke ministerstva vnútra.

Elektronická žiadosť

V parlamentných voľbách 2023 bude prvý raz možné podávať žiadosti o možnosť voliť aj elektronicky cez web Ministerstva vnútra SR. Tam bude najskôr overená vaša identita, čiže uvediete rodné číslo a číslo občianskeho alebo cestovného pasu.


Do žiadosti potom napíšete adresu vášho pobytu v zahraničí a tiež váš e-mail. Potom vám príde výzva na overenie e-mailu. Pozor, e-mailovú adresu musíte overiť do hodiny od tejto výzvy.

Voľby do parlamentu 2023 zo zahraničia – dôležité termíny

Slováci žijúci alebo pôsobiaci v čase volieb mimo Slovenska budú mať možnosť odovzdať hlas svojim favoritom zo zoznamu kandidátov v predčasných voľbách len vtedy, ak neprešvihnú dôležité termíny.


O voľbu zo zahraničia treba požiadať do 9. augusta. Ak budete žiadať poštou, musí byť vaša žiadosť do tohto dátumu doručená ministerstvu. Následne vám ministerstvo vnútra pošle obálky aj s hlasovacími lístkami. Tie by ste mali dostať do 21. augusta.


Ak budete podávať žiadosť elektronicky, dostanete od ministerstva len obálky a hlasovacie lístky si stiahnete z webu. S odoslaním hlasovacích lístkov nezaháľajte, pretože do hlasovania sa budú počítať len tie, ktoré budú ministerstvu vnútra doručené do 29. septembra do 12.00 hod.


Keďže sú kandidátne listiny už známe, môžete sa včas oboznámiť aj s novými stranami, ktoré chcú kandidovať do parlamentu.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie