• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Ako bude polícia riešiť neoprávnené parkovanie na chodníkoch? V Bratislave najprv napomenutím, tvrdí Vallo

Ako bude polícia riešiť neoprávnené parkovanie na chodníkoch? V Bratislave najprv napomenutím, tvrdí Vallo

Magistrát spasportizoval súčasný stav parkovania na chodníkoch pri cestách I. a II. triedy, ktoré má v správe hlavné mesto.

Mestská polícia (MsP) Bratislava bude počas prvých týždňov riešiť neoprávnené parkovanie súvisiace so zákazom parkovania na chodníkoch napomenutím namiesto finančnej pokuty. Na sociálnej sieti to uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Priestor pre chodcov

„To, samozrejme, neplatí pre situácie, kde nie je zachovaný dostatočný priestor pre chodcov, a iné vážnejšie situácie, ako napríklad parkovanie pri priechode,“ vysvetlil.

Podľa primátora majú obyvatelia využiť toto prechodné obdobie na zmenu návykov a v prípade chodníkov parkovať výlučne tam, kde to dopravné značenie určuje.


„Na rozdiel od PAAS zón, kde parkovacie miesta sú vždy nakreslené aj vodorovným značením, v ostatných lokalitách stačí, ak úsek bude vyznačený zvislou modrou dopravnou značkou znázorňujúcou parkovanie na chodníku, či už v plnom profile alebo dvomi kolesami,“ pripomenul Vallo.


Zámerom nie sú pokuty

Chodníková novela, ktorá od 1. októbra upravuje parkovanie vozidiel na chodníkoch, je podľa neho krok správnym smerom.

„Zámerom určite nie je od prvého dňa vo veľkom vyberať pokuty. Parkovanie v mnohých častiach Bratislavy, kde ešte nie je systém PAAS, je náročné s obmedzenými kapacitami,“ poznamenal s tým, že takáto zásadná zmena si vyžaduje aj zmenu dlhé roky zaužívaných návykov, čo prirodzene môže trvať nejaký čas.


Parkovanie v Bratislave je riešené najmä systémom regulovaného parkovania PAAS. „Od roku 2022 sme len v rámci prvých ôsmich PAAS zón vyznačili celkovo viac než 20-tisíc parkovacích miest, vrátane parkovacích miest sčasti umiestnených na chodníkoch,“ priblížil primátor s tým, že ďalšie zóny PAAS pribúdajú postupne.

Dopravné značenie


„Zodpovedne sme sa preto počas predošlého roka pripravovali aj na účinnosť chodníkovej novely tam, kde PAAS zóny ešte nie sú,“ doplnil. Magistrát spasportizoval súčasný stav parkovania na chodníkoch pri cestách I. a II. triedy, ktoré má v správe hlavné mesto.

„Tam, kde to priestorové pomery umožňujú, sme parkovanie navrhli legalizovať dopravným značením,“ poznamenal Vallo s tým, že od začiatku roka 2023 je to približne 400 takýchto parkovacích miest.


Ako dodal, väčšina parkovacích kapacít sa nachádza pri menších komunikáciách, ktoré majú v správe mestské časti. Tie navrhovali vlastné projekty pre legalizáciu parkovania.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie