• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A s negatívnym výhľadom

Agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A s negatívnym výhľadom

Vo vyhlásení Fitch zdôraznil dôveryhodný makroekonomický rámec Slovenska, ktorý je podporený členstvom v Európskej únii a eurozóne.

15.7.2023 (SITA.sk) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings (Fitch) zverejnila vyhlásenie o úverovom ratingu Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom.

Súčasné hodnotenie Slovenska je podporené naším členstvom v a eurozóne, stabilnou a dôveryhodnou makroekonomickou politikou, ako aj konkurencieschopnosťou exportu a stabilnými priamymi zahraničnými investíciami. O hodnotení informovalo Ministerstvo financií SR.

Stabilný bankový sektor

Poukázal tiež na to, že vďaka normalizácii domácej spotreby predpovedá rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,9 % v roku 2024 a o 2,5 % v roku 2025.

Analytici rovnako očakávajú zlepšenie pozície čistého zahraničného dlhu na menej ako 30 % HDP do roku 2025 a tiež rýchlejšie zníženie deficitu bežného účtu na priemerných 2,1% HDP v rokoch 2023 až 2025, čo predstavuje predpandemické hodnoty. Ako silnú stránku Fitch hodnotí aj bankový sektor, ktorý je stabilný, ziskový a má dobrú kvalitu aktív.

Negatívny výhľad odzrkadľuje riziká vyplývajúce z nejasného politického rámca po nadchádzajúcich septembrových voľbách, najmä v oblasti fiškálnej konsolidácie a neistoty týkajúcej sa fiškálnych a makroekonomických dopadov vojny na Ukrajine a s tým súvisiacej energetickej krízy.

Kredibilný zoznam opatrení

Výhľad by sa podľa agentúry Fitch mohol zmeniť z negatívneho na stabilný, ak by sa znížil dlh verejnej správy.

Naopak, rating Slovenska sa môže znížiť v prípade nedostatočne dôveryhodnej fiškálnej konsolidácie, čo by viedlo k trvalým fiškálnym deficitom a prudkému nárastu dlhu verejnej správy voči očakávaniam na úrovni 58 % HDP v roku 2025.

Stabilizácia dlhu na tejto úrovni si však vyžaduje prijatie konsolidačných opatrení, aby deficit klesol z očakávaných vyše 6 % HDP v tomto roku na úroveň 3,6 % HDP v roku 2025.

„Preto ministerstvo financií pracuje na kredibilnom zozname opatrení na ozdravenie verejných financií a bude dôležité, aby sa nová vláda, ktorá vzíde z volieb na jeseň tohto roku, postavila k tejto problematike zodpovedne," dodal rezort financií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie