• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

10 zaujímavých faktov o reďkovkách. Prečo sa ich oplatí jesť?

10 zaujímavých faktov o reďkovkách. Prečo sa ich oplatí jesť?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo má tá istá odroda reďkoviek každý rok rozličnú chuť?

Bez reďkovky si mnohí z nás nedokážu predstaviť chutný šalát. Je vhodnou prílohou rôznych jedál a konzumujeme ju aj samostatne. Viete však, prečo sa oplatí venovať jej viac pozornosti?

Čo treba o reďkovke vedieť

V jednej reďkovke nájdete veľké množstvo živín. Napríklad vitamín C, ktorý potrebujete prijímať každodenne. Telo ho totiž neukladá a jeho prípadný nadbytok vylúči. Tento vitamín posilňuje imunitu a podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je súčasťou zdravej kože, kostí, chrupaviek a ďasien a hrá dôležitú úlohu pri hojení rán i popálenín.

Ak si do šalátu pridáte čo i len pol šálky nakrájaných reďkoviek, zabezpečíte si tým 14 percent odporúčanej dennej dávky.

Táto zelenina je bohatá aj na vlákninu, ktorá je dôležitá pre správne trávenie. Zároveň znižuje riziko cukrovky, srdcovocievnych chorôb či rakoviny hrubého čreva a konečníka. Proti rakovine účinkujú tiež i ďalšie látky obsiahnuté v reďkovkách – takzvané izotiokyanáty, ktoré dokážu ničiť rakovinové bunky.


Pre zdravie je nezanedbateľné aj to, že reďkovky majú minimálnu kalorickú hodnotu. Poteší aj obsah kyseliny listovej, B vitamínov, vitamínu K, draslíka, mangánu, horčíka, vápnika, železa, fosforu, sodíka či zinku.

Made in CHINA

Vedeli ste, že reďkovky pochádzajú z Číny? Odtiaľto sa na severnú pologuľu vrátane Európy dostali začiatkom 16. storočia.

Zdraví príbuzní

Príbuznou zeleninou reďkovke sú brokolica, chren a karfiol.

Teplé leto – ostré reďkovky

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo má tá istá odroda reďkoviek každý rok rozličnú chuť? Na tento fakt má vplyv, aké leto bolo v predchádzajúcom roku. Dlhé teplé letné mesiace znamenajú ostrejšie reďkovky.

Platidlo

V starovekom Egypte sa reďkovkami, cibuľou a cesnakom platilo robotníkom, ktorí stavali pyramídy.

Veľké malé guľôčky

Niektoré druhy reďkoviek môžu mať až 45 kilogramov.

Zachránili Scarlett

Pre vyhladovanú hrdinku knihy Odviate vetrom Scarlett O’ Hara boli reďkovky v jednej chvíli záchranou. Vo vojnou spustošenej krajine totiž nevedela nájsť žiadnu inú potravinu. Práve vtedy vyhlásila slávnu vetu, ktorá zmenila jej život: “Nech mi je Boh svedkom, že nikdy viac nebudem hladovať”.

Rastú prirýchlo

Odborný rodový názov reďkoviek znie Raphanus, čo znamená „rýchlo sa objavovať“. Táto zelenina skutočne rastie veľmi rýchlo, iba 25 dní.

Noc reďkoviek

V mexickej Oaxace sa vždy 23. decembra koná Noche de Rabanos – Noc reďkoviek

Pomoc pri nadúvaní

Reďkovky vedia pomôcť s bolesťami brucha a čkaním.

Zídu sa pri chudnutí

Šálka nakrájaných reďkoviek má len 19 kilokalórií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie