• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Zubný démon nazývaný paradentóza: Ako ho poraziť a mať zdravý úsmev

Zubný démon nazývaný paradentóza: Ako ho poraziť a mať zdravý úsmev

Paradentóza, inak nazývaná aj zápal ďasien, je starým strašiakom v rámci starostlivosti o zdravie chrupu. Rovnako ako zuby, tak aj ďasná nás v prípade nedostatočnej dentálnej hygieny dokážu poriadne potrápiť. Nepríjemné bolesti a ďalšie potenciálne problémy so zubami sú tým najsilnejším argumentom, prečo myslieť na prevenciu. Riziko vzniku paradentózy môžete správnymi krokmi výrazne znížiť a zabezpečiť si zdravý úsmev.

Ako vzniká paradentóza?

Paradentóza vzniká nahromadením zubného povlaku v ústach. Príčinou býva najčastejšie nedostatočná zubná hygiena, kedy sa baktérie či nestrávené zvyšky jedla zachytávajú na zuboch, kde sa následne množia. Zuby sú v priamom kontakte s ďasnami, preto sa vznikajúci problém dokáže rýchlo preniesť aj na ne.

Aké sú príznaky paradentózy?

Prvým bežným symptómom je podráždenie ďasien, resp. ich začervenanie. To si všimnete aj pri podrobnejšom pohľade do zrkadla, avšak skôr je pravdepodobné, že vznikajúci problém doslova pocítite. Paradentóza sa totiž prejavuje aj bolesťami ďasien, ktoré dokážu byť veľmi nepríjemné. Navyše, ďasná môžu aj krvácať, čo je ďalší jasný príznak, že niečo nie je v poriadku. Z hľadiska osobného pocitu, no napríklad i spoločenského kontaktu, je nepríjemným symptómom aj zápach úst z dôvodu vznikajúceho zápalu a nahromadeného hnisu.

Ako sa tomu dá predísť?

Poďme však trochu na optimistickejšiu nôtu a povedzme si, že paradentóze sa dá predchádzať, rovnako je možné ju aj liečiť. Ako vždy platí, že ideálne je myslieť na prevenciu, ktorá je v prípade správneho postupu jednoduchšia než liečba paradentózy. V rámci prevencie je základom správna a dôkladná dentálna hygiena.


Nejde len o dĺžku umývania zubov, ale aj o správne pohyby s kefkou a celkové dôkladné prečistenie ústnej dutiny. Vhodné je z času na čas absolvovať dentálnu hygienu u zubného špecialistu. Dôležitý je tiež výber zubnej kefky - na dentálnej hygiene vám tiež poradia, či si zvoliť mäkkú alebo tvrdšiu kefku. Určite nič nepokazíte ani používaním medzizubných kefiek a nití.Ako sa paradentóza lieči?

Tvrdiť, že každý človek s paradentózou si za ňu môže sám nedostatočnou ústnou hygienou by bolo nesprávne. Existujú rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku tohto ochorenia – napríklad hormonálne zmeny (tehotenstvo), vek, genetika či zníženie imunity. Ak vás teda už postihla paradentóza, je samozrejme namieste ju liečiť. Pomôcť môžu v tomto prípade špeciálne zubné kefky, špeciálne zubné pasty, ústne vody a spreje na paradentózu, či dokonca gél na paradentózu . Vhodná kombinácia týchto dentálnych pomôcok môže prispieť k eliminácii problémov s ďasnami, a tým aj ku krajšiemu zdravému úsmevu.


Napríklad zubné pasty na paradentózu pôsobia nielen preventívne, ale zároveň protizápalovo. Ak ste teda v minulosti mali problémy so zápalom ďasien, môžu práve tieto zubné pasty predstavovať vhodnú prevenciu, ako sa im do budúcna vyhnúť. V rámci zubných kefiek je pri zapálených ďasnách vo všeobecnosti lepšie zvoliť mäkkú kefku, ktorá vďaka užším štetinám vyčistí aj ťažšie dostupné miesta. Ústne vody, spreje či gély zase môžu pôsobiť ako vhodná dezinfekcia a protizápalový faktor.

Ako sa dopracovať ku krajšiemu úsmevu?

Ak vás trápia boľavé ďasná a túžite po krajšom úsmeve, je potrebný súhrn krokov a správna komplexná starostlivosť o zuby. Môže pomôcť vhodne zvolená zubná kefka a pasta, rovnako nezabúdajte na pravidelné návštevy u zubného lekára a dentálnu hygienu. Váš chrup sa vám za to poďakuje zdravším úsmevom.Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie