• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Zostrelené objekty nad Aljaškou a Kanadou boli pravdepodobne tiež balóny, tvrdí Schumer

Zostrelené objekty nad Aljaškou a Kanadou boli pravdepodobne tiež balóny, tvrdí Schumer

Oba objekty boli zostrelené americkými stíhačkami.

12.2.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty sa domnievajú, že neidentifikované objekty zostrelené americkými stíhačkami nad Aljaškou a Kanadou boli balóny, hoci menšie ako čínsky balón zostrelený nad Atlantickým oceánom počas minulého víkendu.

Uviedol to v nedeľu líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer. Prvý balón bol veľký približne ako tri školské autobusy. Zostrelili ho 4. februára pri pobreží Južnej Karolíny po tom, ako preletel nad citlivými vojenskými miestami.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uviedla, že bol používaný na špionáž.

Podľa Pekingu to však bol civilný balón určený na meteorologický výskum, dal sa navigovať len obmedzene a vychýlil sa z kurzu, preto skončil nad USA. Balóny zostrelené v piatok a sobotu nad Aljaškou a Kanadou boli menšie a lietali v nižších nadmorských výškach.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie