• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Zomrel Josef Abrhám, herec a manžel zosnulej Libušky Šafránkovej

Zomrel Josef Abrhám, herec a manžel zosnulej Libušky Šafránkovej

Český herec Josef Abrhám zomrel vo veku 82 rokov. Manželku Libušu Šafránkovú prežil len o 11 mesiacov.

Vo veku 82 rokov zomrel český herec Josef Abrhám. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na denník Blesk.

V poslednej dobe bol herec odkázaný na invalidný vozík, dôvodom boli podľa portálu vážne zdravotné problémy aj ochorenie srdca. V pamäti divákov však i naďalej ostane vďaka postave čašníka-podvodníka z komédie Vrchní, prchni!, alebo primára Blažeja zo seriálu Nemocnica na okraji mesta.

Od roku 1976 bol ženatý s herečkou Libušou Šafránkou, ktorú preslávila rola vo filme Tri oriešky pre Popolušku, no po jej smrti v júni 2021 ostal žiť v ústraní.

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 v Zlíne. Mal slovenské korene – jeho starým otcom bol významný slovenský dramatik, prozaik a evanjelický farár Jozef Hollý. Abrhám bol tiež synovcom slovenského herca Martina Hollého st. a bratrancom jeho syna, slovenského režiséra Martina Hollého ml.

Abrhám vyštudoval Divadelnú fakultu Akademie muzických umění v Prahe. Čerstvo po ukončení štúdia odohral tri sezóny v Divadle na Vinohradech. Následne sa stal členom Činoherního klubu, kde pôsobil až do roku 1992. Do roku 1994 účinkoval v Národním divadle.

Jeho filmovým debutom sa stal Kde alibi nestačí z roku 1961, no prvú väčšiu rolu dostal v snímke Transport z ráje (1962). Následne si zahral vo filmoch ako Křik, Velká cesta, Každý den odvahu, Pension pro svobodné pány či Happy End.

Vo filme Člověk proti zkáze z roku 1989 stvárnil v hlavnej roli spisovateľa Karla Čapka. Jeho najpamätnejšími úlohami sú však tie z filmov Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Vrchní, prchni či Jára Cimrman ležící, spící. Posledným filmom, v ktorom účinkoval, bol Anděl Páně 2 z roku 2016.


Abrhám účinkoval tiež v mnohých seriáloch ako Nemocnice na kraji města, Malý pitaval z velkého města, Zlá krev, Druhý dech či Hraběnky.


Josef Abrhám je držiteľom Českého leva v kategórii hlavný mužský herecký výkon za film Šakalí léta z roku 1993. Na Českého lva bol ešte dvakrát nominovaný za svoje účinkovanie vo filmoch Kráska v nesnázích (2006) a Odcházení (2011).


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie