• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Zomrel archidiakon Prešovskej archieparchie Rudolf Hreňo, vo veku 50 rokov prehral boj s ťažkou chorobou

Zomrel archidiakon Prešovskej archieparchie Rudolf Hreňo, vo veku 50 rokov prehral boj s ťažkou chorobou

Zádušnú svätú liturgiu a pohrebné obrady bude v piatok 31.

28.3.2023 (SITA.sk) - V pondelok 27. marca zomrel vo veku 50 rokov archidiakon Prešovskej archieparchie Rudolf Hreňo.

Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, zádušnú svätú liturgiu a pohrebné obrady bude v piatok 31. marca o 9:00 sláviť v Chráme bl. hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie.

Hreňo zomrel po ťažkom boji s chorobou krátko pred polnocou v Dome pokojnej staroby – Diecézny kňazský domov vo Veľkom Šariši v 19. roku diakonskej služby.

Rudolf Hreňo sa narodil 1. decembra 1972 v Bardejove. Teologické štúdiá absolvoval na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. S manželkou Monikou spolu vychovávali syna Gabriela.


V roku 2005 prijal Hreňo z rúk vladyku Jána Babjaka diakonskú vysviacku a počas dlhých rokov sa zúčastňoval na slávení archijerejských svätých liturgií v službe diakona. Zároveň službu diakonátu vykonával aj v prešovskej farnosti na Sídlisku 3. Za jeho dlhoročnú službu mu vladyka Babjak udelil 17. júla 2021 počas archieparchiálnej odpustovej slávnosti v Ruských Pekľanoch titul archidiakon.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie