• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Zo starých eurozdrojov je vyčerpaných takmer 87 -, zostávalo minúť necelé dve miliardy eur

Zo starých eurozdrojov je vyčerpaných takmer 87 -, zostávalo minúť necelé dve miliardy eur

Úroveň kontrahovania sa zvýšila o 1,33 mld. eur takmer na 16 mld. eur, čo je o 10 % viac ako celková alokácia.

29.11.2023 (SITA.sk) - Slovensko vyčerpalo z prostriedkov Európskej únie z dobiehajúceho programového obdobia 2014 až 2020 k 24. novembru 12,56 mld. eur.

Problematika eurofondov

Je to zhruba 86,6 % z celkovej alokácie desiatich programov 14,5 mld. eur, z tejto sumy tak zostáva využiť ešte 1,95 mld. eur. Vyplýva to z informácie o stave implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov v období 2014 - 2020 a Programu Slovensko na roky 2021 - 2027.

Nová vláda Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS po viac ako mesiaci vo funkcii v stredu prvý raz oficiálne rokovala o problematike eurofondov, informáciu vzala na vedomie.

Zo zostávajúcich takmer 2 mld. eur zo starých eurofondov treba na realizáciu zazmluvnených projektov minúť 1,34 mld. eur. Na riešenie následkov energetickej krízy pôjde takmer 534 mil. eur, pričom vyše 500 mil. eur už bolo vyplatených. Na podporu utečencov z Ukrajiny má ísť ďalších 70,5 mil. eur popri už uhradených 269 mil. eur.

Zazmluvnené projekty

Úroveň kontrahovania sa zvýšila o 1,33 mld. eur takmer na 16 mld. eur, čo je o 10 % viac ako celková alokácia. Do bilancie nie je zahrnutý Program rozvoja vidieka, ktorý možno čerpať až do konca roka 2025.

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) pred rokovaním vlády informoval, že ak sa podarí do konca roka vyčerpať 1,34 mld. eur na zazmluvnené projekty, bude to väčší zázrak.

„Doteraz za posledné roky v najlepších mesiacoch sa vyčerpalo od 50 mil. eur maximálne do 250 mil. eur. Teraz treba za jeden mesiac vyčerpať viac ako päťnásobok tejto sumy,” uviedol minister.


Upozornil, že musí byť všetko dokončené a zaplatené do konca tohto roka, potom má ešte štát čas na administratívu a komunikáciu s Európskou komisiou, ale pre prijímateľov eurofondov to nič nemení.

Čerpanie za úradníckej vlády

Podľa údajov ministerstva investícií využívanie eurofondov v jednotlivých mesiacoch bolo aj vyššie ako spomínal Raši. Napríklad v tomto roku za úradníckej vlády to bolo v júni 458,5 mil. eur, v júli vyše 255 mil. eur, v auguste 250 mil. eur, v septembri skoro 292 mil. eur, v októbri 803 mil. eur.


„Dobrou správou je, že pred dvoma dňami nám Európska komisia schválila presun nevyčerpaných eurofondových prostriedkov z programu Kvalita životného prostredia na riešenie následkov energetickej krízy,” podotkol minister investícií.

Podľa neho je to záchranné opatrenie, ale eurofondy nemajú slúžiť na to, aby sa presúvali na iné účely. V tomto programe malo ísť aj do 450 mil. eur na likvidáciu skládok, na vodovody, kanalizáciu, ochranu životného prostredia.


„Ministerstvo životného prostredia pod vedením ministra (Jána) Budaja nebolo schopné realizovať projekty,” poznamenal Raši. V novom programovom období bude preto potrebné vyčleniť naviac 250 mil. eur na ochranu životného prostredia. Raši upozornil aj na riziko prepadnutia viac ako 60 mil. eur z Programu rozvoja vidieka.

Rokovanie aspoň raz mesačne

Vláda má o eurofondoch rokovať minimálne raz mesačne a v prípade potreby aj častejšie, minister potvrdil, že tejto oblasti treba venovať obrovskú pozornosť.


„Tradíciu eurofondových vlád založil Peter Pellegrini. Vláda, ktorá prišla v roku 2020, ich zrušila a vrátila sa k ním až úradnícka vláda, keď zistila, v akom katastrofálnom stave je čerpanie eurofondov,” pripomenul Raši.


Spolu s podpredsedom vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD) po rokovaní vlády odchádzajú do Bruselu. S ostatnými členskými štátmi budú rokovať o zvýšení času na administratívu eurofondov.

V nadväznosti na stav zazmluvnenia alokácie eurozdrojov je kľúčové, aby všetci prijímatelia svoje projekty reálne dokončili a zaplatili posledné faktúry dodávateľom najneskôr do konca tohto roka.

Dočerpanie závisí od prijímateľov

Efektívne dočerpanie eurofondov do veľkej miery závisí práve od prijímateľov, pretože je v ich réžii, aby svoje projekty úspešne dokončili a peniaze z eurofondov tak neprepadli. Všetky úhrady výdavkov v rámci projektov v súlade s európskou legislatívou sú prijímatelia povinní vykonať do 31. decembra 2023.


Uhrádzanie žiadosti o platbu prijímateľom, a teda zvyšovanie čerpania finančných prostriedkov bude reálne prebiehať až do marca 2024 z dôvodu financovania na národnej úrovni a zaslania posledných súhrnných žiadostí o platbu z riadiacich orgánov programov na Ministerstvo financií SR ako certifikačný orgán.

K 24. novembru bolo v realizácii ešte cez 6-tisíc projektov, okrem projektov na riešenie energokrízy a utečencov z Ukrajiny, so zazmluvnenou sumou 9,4 mld. eur, z ktorých je ešte nevyčerpaných 3,9 mld. eur.


Predošlá úradnícka vláda počas piatich mesiacov rokovala o eurofondoch deväťkrát. Prijala viaceré opatrenia na zníženie rizika ich prepadnutia, pôvodne ohrozenú sumu asi 800 mil. eur podľa nej znížila zhruba na 100 mil. eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie