• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

ZMOS odmieta znášať dôsledky nepripravenosti na nelegálnu migráciu, podľa samospráv je zodpovednosť na niekom inom

ZMOS odmieta znášať dôsledky nepripravenosti na nelegálnu migráciu, podľa samospráv je zodpovednosť na niekom inom

Mestá a obce nemienia hľadať riešenie situácie, no sú pripravené poskytnúť súčinnosť krízovým zložkám štátu.

6.9.2023 (SITA.sk) - Samosprávy nemôžu znášať dôsledky nepripravenosti na nelegálnu migráciu, tvrdí Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Predstavitelia samospráv poukazujú na to, že sú to práve mestá a obce, kto znášajú primárne dopady nelegálnej migrácie. Pripomenuli tiež, že tieto dôsledky neznášajú len v súčasnosti, ale znášali ich aj v čase prílivu utečencov z Ukrajiny.

ZMOS tiež poznamenáva, že takáto situácia by nás nemala zastihnúť nepripravených a obce a mestá by nemali byť nútené reagovať ako prvé a vynakladať energiu i zdroje.

Nemienia hľadať riešenie

Nechcú, ale sú donútení kvôli bezpečnosti a dôstojnosti svojich obyvateľov," uviedlo ZMOS a dodalo, že nemieni hľadať riešenie situácie, no je pripravené poskytnúť súčinnosť krízovým zložkám štátu.

V prípade nesystémových a nekoordinovaných riešení takýchto situácií chcú samosprávy požadovať prefinancovanie nákladov, ktoré im v súvislosti s danými situáciami vzniknú. Od rezortu vnútra požadujú, aby zmonitoroval náklady, ktoré dotknutým samosprávam v súvislosti s nelegálnou migráciou vznikli a náklady im primerane refundoval.

Chcú finančnú stabilitu

Krízové riadenie štátu má v súčasnej dobe širší rozmer a požiadavky, na ktoré nereagujú kompetentné zložky štátu, ale v prvom rade samosprávy, a tie chcú konečne finančnú stabilitu, ktorej súčasťou má byť aj finančná predvídateľnosť v takýchto akútnych situáciách," konštatuje ZMOS.

Nie je možné, že nie sme pripravení, nemáme systém a operatívnosť v reakcii a musí sa to prevaliť ako problém, ktorý pre mestá a obce určite je, pri hoci-aj jednodňovom masívnom návale migrantov. Nie sme proti tomu, aby boli v našich mestách a obciach, veď tam je infraštruktúra a služby ako stanice, obchody, ale ako prvé jednoducho musia reagovať silové zložky štátu. Bezpečnosť obyvateľov našich miest nemôže byť ohrozená. Sme viac ako tridsať rokov súčasťou európskych štruktúr, aj Rady Európy, vieme, aké platia pravidlá. Vieme, aké sú pravidlá v západných európskych krajinách a vieme, že sme predovšetkým tranzitom, ktorý pokiaľ konečne nezačne byť koordinovaný, systémový a operatívny, stále bude ‚rozbuškou‘ v našich samosprávach. V dobe, v ktorej žijeme, vieme, že sa tieto situácie budú opakovať, len nevieme kedy,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik. Zdôraznil tiež, že samosprávy poskytnú súčinnosť, no zodpovednosť je na niekom inom.

Problémom sú financie

Ministerstvo vnútra SR musí mať identifikované územia tranzitu a ‚odpočinku‘ nelegálnych migrantov, kde vie vytvoriť pevné krízové body, komunikuje po svojich linkách s okolitými krajinami, vie o európskych pravidlách, ktoré musíme implementovať, ale predpokladáme, že ako je to zvykom u nás, problémom sú financie, ktorých nie je dosť," dopĺňa ZMOS.

Predstavitelia samospráv sú toho názoru, že dodržiavanie európskych pravidiel bezpečnosti by mali sprevádzať aj európske zdroje, ktoré by zafinancovali tieto pevné body, keď na ne chýbajú prostriedky v našom rozpočte.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie