• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Zmeny v módnom priemysle: EÚ sa chystá na boj proti odpadu

Zmeny v módnom priemysle: EÚ sa chystá na boj proti odpadu

Ďalšie opatrenia, ktoré sa očakávajú, je zavedenie prísnejších noriem pre recykláciu a obmedzenie používania určitých materiálov, ktoré sú ťažko recyklovateľné alebo škodlivé pre životné prostredie.

Dnešná moderná spoločnosť je obklopená nekonečným prúdom módnych trendov a spotrebiteľských ponúk, ktoré sa menia tak rýchlo, že je ťažké udržať krok. Táto takzvaná „rýchla móda“ vyvoláva obavy týkajúce sa environmentálnej udržateľnosti.

Dôvody sú prosté. Textilný priemysel je hlavným prispievateľom ku klimatickým zmenám a poškodzovaniu životného prostredia.

Ročne skončí v Európe na skládkach 5,2 milióna ton odevného odpadu. Z toho sa menej ako štvrtina recykluje. Problémov týkajúcich sa módneho priemyslu je však viac.

Trend ohrozujúci našu planétu

Jedným z hlavných problémov súvisiacich s rýchlym módnym priemyslom je tzv. „fast fashion,“ teda trend vyrábať lacné odevy s krátkou životnosťou, ktoré sú často používané len málo a slúžia iba na krátkodobé nosenie. Tento prístup vedie k zvýšenej produkcii a spotrebe, čo zase spôsobuje vysokú mieru odpadu. EÚ sa zameriava na zmiernenie tohto problému a plánuje podporovať dlhotrvajúce a kvalitné módne kúsky, ktoré budú menej náchylné na zmenu trendov. Ďalším aspektom, ktorý negatívne vplýva na životné prostredie, je vysoká spotreba vody a energie pri výrobe odevov a tiež používanie chemických látok, ktoré sú ťažko recyklovateľné.

Nové opatrenia EÚ

Vzhľadom na negatívny vplyv módneho priemyslu na životné prostredie EÚ prijala opatrenia, ktoré prispejú k absencii negatívneho vplyvu módneho priemyslu na životné prostredie. Dôraz bude kladený na rôzne aspekty, ako je znižovanie spotreby vody, energie a chemických látok, recyklácia materiálov a obmedzenie používania jednorazových produktov. Napríklad nový zákon Európskej únie požaduje od členských štátov, aby od januára 2025 separovali textil od ostatného odpadu.

Textilné závody do roku 2030 budú musieť recyklovať 2,5 milióna ton textilného odpadu. Podľa minuloročnej správy konzultačnej spoločnosti McKinsey, ktorú uvádza agentúra Reuters, si tieto opatrenia budú vyžadovať 6 až 7 miliárd eur investícií, aby sa vytvoril rozsah spracovania a recyklácie textilného odpadu, o ktorý sa EÚ usiluje.


Ďalšie opatrenia, ktoré sa očakávajú, je zavedenie prísnejších noriem pre recykláciu a obmedzenie používania určitých materiálov, ktoré sú ťažko recyklovateľné alebo škodlivé pre životné prostredie. Cieľom je motivovať módne firmy k vývoju a používaniu ekologických a udržateľnejších materiálov.

Vplyv týchto opatrení sa pravdepodobne prejaví nielen na módnom priemysle, ale aj na spotrebiteľskej kultúre. Spotrebitelia budú viac motivovaní investovať do kvalitnejších kúskov oblečenia, ktoré vydržia dlhšie a je menej pravdepodobné, že sa stanú súčasťou odpadu.

Módne spoločnosti sa pripravujú na zmenu

Problém s textilným odpadom sa snažia riešiť už viaceré módne spoločnosti. Napríklad charitatívna organizácia Moda Re, ktorá je čiastočne financovaná Inditexom, vlastníkom Zary, prevádzkuje v Barcelone triediace centrum na opätovné použitie a recykláciu odevov. Moda Re plánuje do roka zdvojnásobiť objem, ktorý spracováva, na 40 000 metrických ton ročne a rozšíriť svoje závody nielen v Barcelone, ale i v Bilbau a Valencii.

Do závodu v Barcelone prichádzajú odevy z viac ako 7 000 darovacích košov v supermarketoch a obchodoch Zara a Mango. Aby sa urýchlilo prevažne manuálne triedenie,špeciálne stroje identifikujú vláknité zloženie odevov. Takmer polovica odevov darovaných Moda Re sa posiela na ďalší predaj do afrických krajín vrátane Kamerunu, Ghany a Senegalu.


V súčasnosti sa asi 40 % oblečenia, ktoré Moda Re dostane, posiela do iných zariadení na recykláciu. Z toho len pätinu potom tvorí recyklované vlákno na vlákno, čo je podiel, ktorý podľa Moda Re v priebehu nasledujúcich troch až štyroch rokov vzrastie na 70 %.

Celkovým cieľom EÚ je dosiahnuť vyváženú mieru medzi módou a udržateľnosťou. Pri tomto snažení je dôležité, aby bol rýchly módny priemysel stálym partnerom v boji proti environmentálnym problémom, a aby tak prispel k budovaniu udržateľnejšej budúcnosti pre všetkých.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie