• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Živnostníkom sa menia sociálne odvody, majú posledné dni na zaplatenie poistného v novej výške

Živnostníkom sa menia sociálne odvody, majú posledné dni na zaplatenie poistného v novej výške

Najvyššie možné sociálne odvody pre SZČO v tomto roku predstavujú 2 810,11 eura, čo je 33,15 percenta z maximálneho vymeriavacieho základu v sume 8 477 eur.

Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré si za vlaňajšok podali daňové priznanie v riadnej lehote do konca marca, majú posledné dni na zaplatenie poistného v novej výške.

Lehota na jeho úhradu za júl im uplynie 8. augusta.

Poisťovňa preto odporúča živnostníkom, aby si upravili platby vo svojich bankových trvalých príkazoch. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Odvodová povinnosť živnostníkov

Sociálna poisťovňa počas uplynulého mesiaca informovala viac ako 174-tisíc živnostníkov o ich odvodovej povinnosti, ktorá sa na nich vzťahuje od 1. júla. Takmer 35-tisíc oznámení sa týkalo vzniku a zániku sociálneho poistenia a vyše 139-tisíc živnostníkov dostalo informáciu o zmene vo výške poistného.

Väčšina samostatne zárobkovo činných osôb, teda približne 70 %, bude naďalej platiť minimálne poistné. Maximálne poistné bude od júla uhrádzať len 97 živnostníkov.

Poistné v novej výške

Povinnosť uhradiť poistné v novej výške za júl do 8. augusta sa netýka tých živnostníkov, ktorí si za minulý rok podávajú daňové priznanie v predĺženej lehote.


Táto skupina ľudí dostane zo Sociálnej poisťovne informáciu o poistnom do 21. októbra a novo určené poistné prvý raz zaplatia do 8. novembra. Dovtedy platia poistné v rovnakej výške ako doteraz.


Minimálne sociálne odvody pre SZČO v súčasnosti dosahujú 200,72 eura mesačne. Ide o 33,15 percenta z minimálneho vymeriavacieho základu v sume 605,50 eura.


Najvyššie možné sociálne odvody pre SZČO v tomto roku predstavujú 2 810,11 eura, čo je 33,15 percenta z maximálneho vymeriavacieho základu v sume 8 477 eur.


Od začiatku budúceho roka sa minimálne sociálne odvody pre SZČO zvýšia na 216,13 eura mesačne a najvyššie možné sociálne odvody na 3 025,93 eura mesačne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie