• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Živnostníci si môžu požiadať o odklad poistného za marec, Sociálna poisťovňa zverejnila formulár

Živnostníci si môžu požiadať o odklad poistného za marec, Sociálna poisťovňa zverejnila formulár

Sociálna poisťovňa odporúča využiť elektronický formulár čestného vyhlásenia, ktorý zabezpečí rýchlu spätnú väzbu.

25.3.2021 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, ktorým zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) môžu žiadať o odklad splatnosti poistného za marec tohto roka. Lehota splatnosti sa im predĺži do 30. júna tohto roka. Poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Odložiť si úhradu poistného môžu SZČO a zamestnávatelia, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti o 40 % a viac.

Nové čestné vyhlásenie zohľadňuje aj nový spôsob určenia poklesu tržieb, ktorý SZČO alebo zamestnávateľ vo formulári vyznačia. Predĺženie lehoty na zaplatenie poistného za marec 2021 platí pre povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistenú SZČO a pre zamestnávateľa za časť poistného za zamestnávateľa (nie za zamestnanca).

Sociálna poisťovňa odporúča využiť elektronický formulár čestného vyhlásenia k odkladu poistného za marec 2021, ktorý zabezpečí rýchlu spätnú väzbu o zapracovaní predĺženej splatnosti poistného. "V nevyhnutnom prípade je možné využiť aj listinnú podobu formulára, ktorú treba doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne," uviedla poisťovňa.


O posunutí splatnosti sociálnych odvodov pre časť zamestnávateľov a SZČO za marec tohto roka z apríla na koniec júna tohto roka rozhodla minulý týždeň vláda. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za marec na poistnom o 8,1 milióna eur menej.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie