• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Zisky bánk na Slovensku nenaštrbila inflácia a neistota, medziročne stúpli až o 66 percent

Zisky bánk na Slovensku nenaštrbila inflácia a neistota, medziročne stúpli až o 66 percent

Budova Národnej Banky Slovenska.

Bankový sektor dosiahol v prvých troch mesiacoch tohto roka na Slovensku čistý zisk 229,1 mil. eur.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) to znamená medziročný nárast o 66 %. Ku koncu marca minulého roka to bol zisk na úrovni 138 mil. eur.

Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, stúpli medziročne o 27,6 % na 520,2 mil. eur.

Zisk bánk

Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 2,6 % na 185 mil. eur. Aktuálna schopnosť bánk tvoriť zisk je podľa centrálnej banky dobrým predpokladom pre udržanie si kapitálovej sily v nadchádzajúcom období.

V minulom roku zisk bánk stúpol o viac ako 14 % na zhruba 832 mil. eur. V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 %. Od začiatku roka 2019 národná banka pozorovala medziročný pokles čistého úrokového výnosu, a teda jeho negatívny príspevok k rastu čistého zisku. Tento trend pokračoval aj v roku 2021, i keď tempo poklesu sa významne znížilo.

Rast úverov

V roku 2022 prišla zmena. Po rokoch klesajúcich úrokových marží sa do rastúceho čistého úrokového príjmu začali výrazne premietať zvyšujúce sa úrokové sadzby. Zároveň sa bankám darilo udržať rast úverov.

Zvýšená neistota a zrýchlená inflácia zatiaľ podľa centrálnej banky nenaštrbili ziskovosť slovenského bankového sektora. Z pohľadu objemu zisku už banky vlani prekročili predpandemické úrovne.


V rámci Európy sa však slovenské banky radia skôr k tým menej ziskovým. Napriek tomu bol rok 2022 z pohľadu hospodárenia slovenských bánk podľa NBS priaznivý.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie