• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Získať predčasný starobný dôchodok bude ťažšie, zmena sumy ovplyvní stovky žiadateľov

Získať predčasný starobný dôchodok bude ťažšie, zmena sumy ovplyvní stovky žiadateľov

Ak poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov, nevzťahuje sa na neho podmienka chýbajúcich najviac dvoch rokov do dovŕšenia dôchodkového veku.

Dostať sa k predčasnému starobnému dôchodku bude od začiatku júla ťažšie. Od júla totiž stúpne minimálna suma predčasnej penzie, ktorú Sociálna poisťovňa môže priznať, a to z 375,10 eura na 430,30 eura.

Rezort práce a sociálnych vecí odhaduje, že v tomto roku z tohto dôvodu nevznikne nárok na predčasnú starobnú penziu približne 500 žiadateľom.

Ich predčasná starobná penzia by totiž bola nižšia ako suma 430,30 eura, a preto by im Sociálna poisťovňa predčasný dôchodok nepriznala.

Nárast sumy životného minima

Minimálna výška predčasnej starobnej penzie stúpne pre nárast sumy životného minima. Jednou z podmienok nároku na predčasný starobný dôchodok je to, aby jeho výška bola najmenej 1,6-násobkom sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Potrebné je tiež získať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Ďalšou podmienkou je mať najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku alebo získať najmenej 40 odpracovaných rokov. Zákon pritom vymedzuje, ktoré obdobie sa považuje za odpracovaný rok, pričom taxatívne vylučuje niektoré obdobia.


Ide o doby štúdia, nezamestnanosti, politického alebo odborného školenia a doby dodatočného doplatenia poistného na dôchodkové poistenie za dobu štúdia a dobu evidencie uchádzača o zamestnanie. Tieto obdobia sa teda do štyridsiatich odpracovaných rokov nezarátajú.

Kto má nárok na predčasný starobný dôchodok?

Ak poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov, nevzťahuje sa na neho podmienka chýbajúcich najviac dvoch rokov do dovŕšenia dôchodkového veku. Ak poistenec bude žiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku viac ako dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, bude na posúdenie nároku na dôchodok potrebné najskôr posúdiť, koľko odpracovaných rokov získal.

Ak získal najmenej 40 odpracovaných rokov, nárok na predčasný starobný dôchodok mu vznikne, ak je suma jeho predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima.


Suma predčasného starobného dôchodku, ak poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov, bez ohľadu na to, koľko mu chýba do dovŕšenia dôchodkového veku, sa pritom znižuje o 0,3 % za každých začatých 30 dní poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku.


Ak poistenec nezískal najmenej 40 odpracovaných rokov a o predčasnú penziu žiada v období, keď mu do dovŕšenia penzijného veku chýbajú najviac dva roky, suma jeho predčasnej penzie sa znižuje o 0,5 % za každých začatých 30 dní poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie